Strona główna » Jak dobrać osuszacz powietrza?

Jak dobrać osuszacz powietrza?

Zbyt mocno zawilgocone powietrze może przysporzyć wiele kłopotów: od rozwoju grzybów oraz pleśni, przez nieprzyjemny zapach i zwiększenie kosztów ogrzewania, aż po utrudnienia w pracach remontowych. Przyjmuje się, że odpowiednia wilgotność powietrza w pomieszczeniu powinna wynosić ok. 45-55%. Osiągnięcie takiego poziomu jest niezwykle proste dzięki nowoczesnym odwilżaczom. Jak dobrać osuszacz powietrza w taki sposób, aby jego wykorzystanie było najefektywniejsze?

Najprostszą i najłatwiejszą metodą doboru osuszacza powietrza jest wybór urządzenia na podstawie kubatury pomieszczenia. Aby zapewnić efektywne osuszanie zaleca się, aby w ciągu godziny przez urządzenie przepływało co najmniej 2-3 razy więcej powietrza, niż wynosi kubatura danego pomieszczenia. Najprościej skorzystać z przygotowanego przez nas kalkulatora doboru

Jednak objętość powietrza to nie jedyny czynnik, który wpływa na dobór właściwego sprzętu. Istotny jest też model i rodzaj odwilżacza. Dzięki naszemu poradnikowi można w łatwy sposób dowiedzieć się, jak osuszać powietrze z maksymalną wydajnością
 


Specjalistyczne osuszacze

Przeznaczenie urządzeń jest zawarte już w ich nazwie. Dzięki temu nietrudno zorientować się, czy będzie ono pasowało do konkretnego miejsca. W ofercie producentów znajduje się zawsze kilka specjalistycznych osuszaczy powietrza. Dlatego jeśli ktoś zastanawia się, jaki osuszacz powietrza do mieszkania należy wybrać, wystarczy rozejrzeć się za odpowiednią kategorią. Odwilżacze domowe charakteryzują się dobrą wydajnością, niskim zużyciem prądu i cichą pracą. Korzystanie z nich jest więc w pełni ekonomiczne oraz komfortowe.

A jaki osuszacz powietrza do piwnicy?

Tutaj wiele zależy od samego modelu. Niektóre standardowe (domowe) odwilżacze można zastosować także w zawilgoconych piwnicach, ale nie wszystkie się do tego nadają. Warto więc zwrócić uwagę na parametr przepływu powietrza w urządzeniu. Wydajność należy podzielić przez kubaturę pomieszczenia – obie cechy liczone są w m³. Przykładowo: piwnica ma 50 m³, a przepływ powietrza w osuszaczu wynosi 100 m³. Tak więc 100 : 50 = 2. Każdy wynik powyżej 2 będzie oznaczać, że odwilżacz doskonale poradzi sobie z mocno zawilgoconymi pomieszczeniami, takimi jak piwnice, ale też np. łazienki.

Jaki osuszacz powietrza na budowę sprawdzi się najlepiej?

Tak zwane profesjonalne, przemysłowe lub po prostu budowlane. Każda z tych nazw oznacza urządzenia odpowiednie w przypadku budowy i remontu. Są one większe, wytrzymalsze i często przystosowane do pracy w zapyleniu. Zobacz ofertę profesjonalnych osuszaczy powietrza.

Eksploatacja osuszaczy powietrza

Prawidłowe użytkowanie odwilżacza gwarantuje jego nieprzerwaną, długotrwałą pracę. W związku z tym warto zastosować się do kilku prostych zasad, aby uniknąć sytuacji, w których urządzenie traci swoją wydajność. Najpierw jednak warto dowiedzieć się, jak działa osuszacz powietrza.

W skrócie: posiada on wentylator, który zasysa wilgotne powietrze, a następnie skrapla je w układzie zbierającym. Osuszone w ten sposób powietrze wraca do pomieszczenia, a woda przedostaje się do zbiornika.

W związku z tym, oczywistym pytaniem staje się: gdzie postawić osuszacz powietrza? Niezależnie od jego modelu, musi być zachowany odpowiedni odstęp od ściany (mniej więcej 0,5 m), aby nie zasłaniać wlotu wentylatora. Najsensowniejszym miejscem jest więc – w miarę możliwości – sam środek pomieszczenia. Warto też wiedzieć, że pokój powinien być zamknięty. Dzięki temu wydajność urządzenia znacząco wzrasta.

A w ogóle co daje osuszacz powietrza?

Oprócz oczywistego obniżenia wilgotności w pomieszczeniu, do jego zalet zalicza się:

  • zapobieganie rozwojowi pleśni i grzybów,
  • brak skraplania wody na szybach,
  • przyspieszone schnięcie farb, tynków itp.,
  • odświeżanie powietrza.

Jeśli wciąż zastanawiają się Państwo, jaki osuszacz powietrza wybrać do swojego domu/miejsca pracy, to prosimy o kontakt telefoniczny lub mailowy. Chętnie podzielimy się naszą wiedzą i pomożemy w podjęciu właściwej decyzji.

Przeczytaj także:

 


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu