Strona główna » 10 powodów, dla których warto kupić nawilżacz powietrza

10 powodów, dla których warto kupić nawilżacz powietrza

Poziom wilgotności powietrza w domu wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Zarówno podczas letnich upałów, jak i w okresie jesienno-zimowym, gdy intensywnie pracuje ogrzewanie, może być problem z utrzymaniem optymalnego nawilżenia. Zbyt suche powietrze to spora niedogodność. Jeśli też się z nią zmagasz, zastanawiałeś się już pewnie, czy warto używać nawilżacza powietrza? W tym poradniku przedstawiamy główne argumenty za takim rozwiązaniem.


Nawilżacz powietrza – korzyści

Po co nam takie urządzenie? To pytanie zadaje sobie z pewnością wiele osób, ponieważ takie wyposażanie nie stało się jeszcze standardem w polskich domach. Naszym zdaniem powinno, a w poniższych podpunktach wyjaśniamy, dlaczego.

1) Nawilżacz powietrza pomaga utrzymać optymalną wilgotność powietrza. Zgodnie z krajową normą PN-78/B-03421 absolutne minimum wynosi 30%, natomiast zalecany zakres to 45-55%. Taki poziom służy nie tylko naszemu zdrowiu, ale też domowym zwierzętom, roślinom, produktom spożywczym, a nawet elementom wyposażenia.

2) W przypadku, gdy wilgotność spadnie poniżej 40%, możemy odczuwać dyskomfort spowodowany uczuciem suchości w nosie, ustach czy pieczenie oczu, a także drapanie w gardle. Suche powietrze nasila objawy alergii, pogarsza jakość snu, powoduje zmęczenie i zmniejszenie naszej wydajności oraz osłabia odporność organizmu.

3) Suche powietrze nie tylko podrażnia okolice dróg oddechowych i oczu, ale może także powodować wysuszanie się skóry. Staje się ona szorstka i nieprzyjemna w dotyku. Obniża się także kondycja włosów. Jeśli zainwestujesz w nawilżacz, zminimalizujesz ryzyko wystąpienia takich objawów. W odpowiednich warunkach skóra będzie jędrna, a włosy miękkie.

4) Nie zaleca się także przekraczać górnej granicy 60%, ponieważ tak duża wilgotność sprzyja rozwijaniu się roztoczy, grzybów, pleśni i innych szkodliwych drobnoustrojów, a także przyśpiesza niszczenie drewnianych mebli, podłóg, drzwi czy stolarki okiennej. Nawilżacze wyposażone w tzw. Higrostat (np. Nawilżacz ewaporacyjny Stylies HELOS) pozwalają zwiększyć wilgotność powietrza bez ryzyka przewilżenia go, w przeciwieństwie do pozbawionych go modeli oraz domowych metod.

5) Najbardziej narażeni na skutki oddychania powietrzem złej jakości są alergicy oraz najmłodsi domownicy. Jaki nawilżacz powietrza dla dzieci będzie najlepszy? Sprawdzą się modele ultradźwiękowe, których zaletą jest niesłyszalna praca, albo ewaporacyjne (dyfuzyjne), uznawane za najbardziej zdrowe oraz ekologiczne.

6) Jeśli wybierzesz ultradźwiękowy lub ewaporacyjny nawilżacz powietrza korzyści, tym razem finansowe, zapewni niski pobór energii takich urządzeń. W przypadku tych drugich konieczna jest jednak wymiana wkładów z filtrem, co zwiększa koszty eksploatacyjne.

7) Nawilżacz powietrza dyfuzyjny lub parowy dobrze wpłynie na nasze zwierzęta, które na suche powietrze reagują w podobny sposób do ludzi. Nawilżacze ultradźwiękowe nie sprawdzą się w domach ze zwierzętami, które słyszą ich pracę i może być dla nich uciążliwa.

8) Nawilżacze parowe wytwarzają ciepłą mgiełkę z pary wodnej, która stwarza bardzo przyjemne warunki w pomieszczeniu. Takie urządzenia są jednak energochłonne, dość głośne i nagrzewają się podczas pracy, dlatego raczej nie jest to polecany nawilżacz powietrza dla dzieci.

9) Nowoczesne nawilżacze to sprzęt intuicyjny w obsłudze, dlatego nie musisz znać się na technologii, by cieszyć się odpowiednio wilgotnym powietrzem. Ponadto ich praca przez większość czasu jest całkowicie bezobsługowa – sprowadza się do uzupełniania wody lub wymiany filtrów.

10) Niektóre modele mogą być wyposażone w dodatkowe funkcje, np. jonizator powietrza, dzięki któremu stanie się jeszcze zdrowsze, pozbawione szkodliwych zanieczyszczeń. W ten sposób zyskujesz dwa przydatne urządzenia w cenie jednego.

Jeżeli wciąż nie wiesz, czy warto używać nawilżacza powietrza, koniecznie sprawdź poziom wilgotności w swoim domu przy pomocy służącego do tego urządzenia – higrometru. Jeśli wynik będzie poniżej 40% lub nieznacznie przekroczy tę wartość, a odczuwasz opisane wyżej dolegliwości lub pogorszenie samopoczucia, zakup nawilżacza może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jaki typ nawilżacza powietrza będzie najlepszy, sprawdź nasze poradniki:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu