Masz pytanie?

Chcę kupić klimatyzator bez konieczności wystawiania rury wyrzutowej bądź montowania agregatu na zewnątrz - czy znajdę taki?

Jeśli chcemy zakupić klimatyzator, przenośny lub ścienny, musimy się liczyć z tym, że ma on złożoną budowę i wymaga instalacji rury wyrzutowej, którą będziemy musieli wystawić za okno albo agregatu, który montuje się na zewnątrz budynku. Wiele osób zastanawia się jednak, czy da się zakupić klimatyzator do mieszkania bez rury. Takie urządzenie byłoby z pewnością bardzo funkcjonalne i estetyczne. Elementy nie wystawałyby poza obręb domu. Zanim jednak zwrócimy Państwa uwagę na ofertę rynkową w tym zakresie, to należy przypomnieć sobie zasadę działania klimatyzatorów.

Klimatyzator funkcjonuje mniej więcej w taki sam sposób jak lodówka. By chłodzić, pobiera z otoczenia ciepłe powietrze i  przekazuje na zewnątrz. W urządzeniu najważniejsze  są dwa podstawowe elementy: część wewnętrzna czyli parownik oraz część zewnętrzna czyli skraplacz. Proces chłodzenia polega na odbieraniu ciepła powietrzu przez parownik, który następnie przekazuje chłodne powietrze do pomieszczenia. Zaś przy pomocy skraplacza ciepłe powietrze jest oddawane na zewnątrz. Jest to podstawowa zasada prawidłowego funkcjonowania klimatyzatora. Tak jak w lodówce, niezbędną rzeczą jest kratka służąca do odprowadzania ciepła, tak w klimatyzatorze musi być zamontowana rura lub agregat, który pełni taką samą funkcję.

Czy więc klimatyzator bez rury wylotowej jest możliwy? Niestety nie. O ile lodówka musi schłodzić bardzo niewielką i szczelnie zamkniętą przestrzeń, tak klimatyzacja ma znacznie więcej metrów sześciennych do schłodzenia. A gorące powietrze musi znaleźć gdzieś ujście i nie wystarczy do tego mała – jak w przypadku lodówki – kratka. Na pytanie: czy są klimatyzatory bez rury nie da się więc odpowiedzieć inaczej niż negatywnie.

Nie oznacza to jednak, że producenci nie oferują zbliżonych rozwiązań. Nie są one tak skuteczne jak teoretyczny klimatyzator bez rury odprowadzającej, ale mogą pod pewnymi względami sprostać wymaganiom użytkowników.

Klimatyzer, a klimatyzator

Na rynku dostępne są również tzw. klimatyzery (nazywane również klimatyzatorami ewaporacyjnymi), pozbawione rury wyrzutowej i agregatu, ale są to zupełnie inne urządzenia niż klimatyzatory.  Ich działanie polega nie na schładzaniu powietrza, ale produkcji chłodnej bryzy, która może dawać odczucie delikatnego chłodzenia bądź orzeźwienia u osób przebywających w pobliżu urządzenia. Ta orzeźwiająca bryza powstaje na skutek odparowania wody z mokrej tkaniny umieszczonej wewnątrz maszyny,  przez którą przetłacza się powietrze. Klimatyzer to bardzo łagodna wersja klimatyzatora. Może wręcz zostać potraktowany jak mały klimatyzator bez rury, ale z pewnymi zastrzeżeniami. Temperatura odczuwalna przy wylocie jest zaledwie 1-3 stopni niższa od temperatury zasysanego powietrza. Nie wpływa to zatem na schłodzenie całego pomieszczenia, bo do tego potrzeba kilkadziesiąt razy więcej mocy chłodzenia (1500-3000 W).  Ta wiedza jest bardzo istotna dla tych, co zastanawiają się nad zakupem klimatyzera, bo często nieświadomość prowadzi do nabycia urządzenia, które nie jest tak skuteczne, jak życzyłby sobie klient. Dodatkowo, w wielu sklepach sprzedawcy wprowadzają kupujących w błąd, reklamując klimatyzer jako równie skuteczny, choć o wiele tańszy od klimatyzatora. Cena klimatyzera waha się pomiędzy 200 a 600 zł, zakup klimatyzatora to wydatek rzędu 1000-3000 zł, przy czym im droższy produkt tym lepsza jego jakość (cichszy, wydajniejszy, nowocześniejszy).

Klimatyzator przenośny bez rury – jak działa? Chodzi nam oczywiście o budowę klimatyzera, który pracuje w podobny do klimatyzatora sposób. Jego funkcjonowanie jest bardzo proste. We wnętrzu klimatyzera znajduje się filtr przypominający plaster miodu, który nasączony jest zimną wodą. Przetłaczane przez niego powietrze obniża swoją temperaturę, a następnie zostaje wypuszczone z urządzenia.

W związku z tym klimatyzer lub jego wkład mrożący musi być regularnie uzupełniany zimną wodą. Jak to zrobić? Niektóre modele mają wbudowany pojemnik na ciecz, który można nawet podłączyć do instalacji wodnej. W ten sposób uzupełnia się automatycznie. Inne klimatyzery potrzebują specjalnych wkładek – mrozi się je w lodówce albo przy pomocy kostek lodu.

Efekt pracy klimatyzera nigdy nie będzie jednak tak dobry jak profesjonalnego klimatyzatora przenośnego. Niemniej jest to trafiony wybór, jeśli chce się zaoszczędzić trochę pieniędzy na zakupie lub nie ma się możliwości wystawienia rury poza budynek. A może lepiej zamontować klimatyzator na stałe i cieszyć się chłodem w lecie lub ciepłem w zimie?



Przeczytaj także:

`
Facebook