Masz pytanie?

Chcę kupić klimatyzator bez konieczności wystawiania rury wyrzutowej bądź montowania agregatu na zewnątrz - czy znajdę taki?

Jeśli chcemy zakupić klimatyzator przenośny, musimy się liczyć z tym, że ma on złożoną budowę i wymaga instalacji rury wyrzutowej, którą będziemy musieli wystawić za okno albo agregatu, który montuje się na zewnątrz budynku.


Klimatyzator działa na podobnej zasadzie co zwykła lodówka. By chłodzić, pobiera z otoczenia ciepłe powietrze i  przekazuje na zewnątrz. W urządzeniu najważniejsze  są dwa podstawowe elementy: część wewnętrzna czyli parownik oraz część zewnętrzna czyli skraplacz. Proces chłodzenia polega na odbieraniu ciepła powietrzu przez parownik, który następnie przekazuje chłodne powietrze do pomieszczenia. Zaś przy pomocy skraplacza ciepłe powietrze jest oddawane na zewnątrz. Jest to podstawowa zasada prawidłowego funkcjonowania klimatyzatora. Tak jak w lodówce, niezbędną rzeczą jest kratka służąca do odprowadzania ciepła, tak w klimatyzatorze musi być zamontowana rura lub agregat, który pełni taką samą funkcję. Dlatego też nie ma możliwości zakupu urządzenia chłodzącego, który tych elementów nie posiada.

 

Dlatego może lepiej zamontować klimatyzator na stałe i cieszyć się chłodem w lecie lub ciepłem w zimie?

 

Zobacz kilkanaście wybranych przykładowo montaży wykonanych w ostatnich latach przez KLIMA-TOP (kliknij w poniższy obrazek):


 

 

Klimatyzer a klimatyzator

Na rynku dostępne są również tzw. klimatyzery (nazywane również klimatyzatorami ewaporacyjnymi), pozbawione rury wyrzutowej i agregatu, ale są to zupełnie inne urządzenia niż klimatyzatory.  Ich działanie polega nie na schładzaniu powietrza, ale produkcji chłodnej bryzy, która może dawać odczucie delikatnego chłodzenia bądź orzeźwienia u osób przebywających w pobliżu urządzenia. Ta orzeźwiająca bryza powstaje na skutek odparowania wody z mokrej tkaniny umieszczonej wewnątrz maszyny,  przez którą przetłacza się powietrze. Klimatyzer to bardzo łagodna wersja klimatyzatora. Temperatura odczuwalna przy wylocie jest zaledwie 1-3 stopni niższa od temperatury zasysanego powietrza. Nie wpływa to zatem na schłodzenie całego pomieszczenia, bo do tego potrzeba kilkadziesiąt razy więcej mocy chłodzenia (1500-3000 W).  Ta wiedza jest bardzo istotna dla tych, co zastanawiają się nad zakupem klimatyzera, bo często nieświadomość prowadzi do nabycia urządzenia, które nie jest tak skuteczne, jak życzyłby sobie klient. Dodatkowo, w wielu sklepach sprzedawcy wprowadzają kupujących w błąd, reklamując klimatyzer jako równie skuteczny, choć o wiele tańszy od klimatyzatora. Cena klimatyzera waha się pomiędzy 200 a 600 zł, zakup klimatyzatora to wydatek rzędu 800-3000 zł, przy czym im droższy produkt tym lepsza jego jakość (cichszy, wydajniejszy, nowocześniejszy).

 

Posiadamy prawa autorskie do w/w artykułu. Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

 

Przeczytaj także:

 

Facebook