Strona główna » Czy nawilżacz ultradźwiękowy jest szkodliwy dla zwierząt?

Czy nawilżacz ultradźwiękowy jest szkodliwy dla zwierząt?

Nawilżacze ultradźwiękowe pozostają niedoścignione w kwestii cichej pracy, niskiego poboru prądu, a także przyjemnej, chłodnej mgiełki. Niestety coraz więcej badań uwydatnia również ich wady. Dotyczą one emisji szkodliwych substancji i pyłu zawartego w wodzie kranowej lub wysokiego kosztu eksploatacji, jeśli zastosujemy w nich wodę destylowaną. Nie bez znaczenia pozostaje także wpływ tego typu nawilżaczy na funkcjonowanie zwierząt domowych, u których zakres dźwięków słyszalnych pozostaje nieporównywalnie szerszy niż u człowieka. Odpowiedzmy zatem na pytanie o wpływ ultradźwiękowych urządzeń nawilżających na zdrowie i komfort naszych domowych pupilów.
 


Nawilżacz ultradźwiękowy a pies

Posiadanie psa w domu wymaga dokonania wielu modyfikacji i uwzględnienia potrzeb zwierzęcia w codziennym funkcjonowaniu. Nawilżacz ultradźwiękowy a pies to jedna z kwestii wartych rozważenia. Nie ma wątpliwości, że odpowiednia wilgotność powietrza w domu wywiera korzystny wpływ nie tylko na zdrowie ludzi, lecz również zwierząt i roślin. Od sposobu jej uzyskania zależy jednak skuteczność naszych wysiłków. Zmysł słuchu u psów działa znacznie mocniej niż u człowieka. Ludzie nie słyszą dźwięków o częstotliwości 1-2 MHz, jakie emituje nawilżacz powietrza ultradźwiękowy a pies takie odgłosy bez problemu wyłapuje z otoczenia. Nie oznacza to jednak, że są one szkodliwe lub grożą wywołaniem dysfunkcji aparatu słuchowego. Psy potrafią wychwycić bardzo wiele dźwięków, które interpretują i wytwarzają na ich podstawie schematy własnych zachowań. Stosowanie nawilżacza ultradźwiękowego nie ogranicza się jednak do kilkuminutowych sesji pracy urządzenia.

W sezonie grzewczym nawilżacz pracuje niekiedy bez przerwy. Wyobraźmy sobie dyskomfort płynący z ciągłego, jednostajnego dźwięku. Rozumieją go doskonale osoby cierpiące na szumy uszne. Nawilżacz ultradźwiękowy a zwierzęta stanowi zatem zagadnienie wpływające na komfort psa, a także umożliwienie mu swobodnego wypoczynku. Dla osób, które preferują ten typ urządzenia nad innymi rozwiązaniami, proponujemy umieszczenie nawilżacza możliwie jak najdalej od miejsca wypoczynku psa. Wówczas dźwięki emitowane przez nawilżacz będą znacznie mniej uciążliwe.
 

Nawilżacz ultradźwiękowy a kot

Wiemy już, że działający nawilżacz ultradźwiękowy zwierzęta mogą odbierać jako uciążliwy dla ich codziennego bytowania w przestrzeni domowej. Czy nawilżacz ultradźwiękowy a kot także pozostaje relacją nie do pogodzenia? Czy kupując nawilżacz emitujący ultradźwięki, fundujemy zwierzęciu ogromny dyskomfort? Podobnie jak w przypadku psów, koty również charakteryzują się wyższym zakresem słyszalności od ludzi. Nieustanna praca takiego urządzenia może zatem wywoływać zdenerwowanie, obniżać jakość snu oraz w dłuższym terminie stwarzać znaczną uciążliwość dla kota. Poziom dyskomfortu zależy także od powierzchni domu lub mieszkania. Ultradźwięki nie będą już wyłapywane przez kota w odległości 10 metrów od urządzenia.

Jeżeli jesteśmy w stanie zapewnić odpowiedni dystans do nawilżacza, nic nie stoi na przeszkodzie, aby go używać. Większość mieszkań nie daje jednak możliwości aż tak dużej separacji. Dlatego dokonując wyboru oczyszczacza, właściciele zwierząt domowych powinni poszukać alternatywnych rozwiązań, takich jak nawilżacze ewaporacyjne. Jeśli jednak mamy już nawilżacz ultradźwiękowy, a kot lub pies dołączyli do grona rodzinnego, sprawdźmy najpierw reakcję zwierząt na jego włączenie. Zachowanie kota lub psa będzie bezpośrednim wyznacznikiem tego, czy nawilżacz generuje dodatkowe problemy, czy pozostaje zupełnie obojętny dla zwierzęcia.
 

Szkodliwość nawilżaczy ultradźwiękowych dla zwierząt.

Zatem czy nawilżacz ultradźwiękowy jest szkodliwy dla zwierząt? Czy jego uruchomienie w obecności zwierzęcia grozi problemami ze słuchem? Dotychczasowe obserwacje nie dają podstaw do tego, aby tak twierdzić. Nawilżacz ultradźwiękowy emituje dźwięki niesłyszalne dla człowieka, o bardzo niskiej częstotliwości. Nie są one szkodliwe także dla zwierząt. Właściciele zwierząt domowych rezygnują z zakupu urządzeń ultradźwiękowych nie z powodu zagrożenia zdrowotnego, lecz z chęci ograniczenia negatywnych bodźców dźwiękowych. Dbanie o komfort psychiczny i dobry wypoczynek zwierzęcia jest tak samo ważny, jak dostarczanie mu codziennych dawek zdrowego pożywienia. Jeśli zdecydujemy się na wyposażenie domu w nawilżacz ultradźwiękowy a zwierzęta przebywające z nami odczują z tego powodu zauważalne pogorszenie warunków do życia, na takim zakupie stracą dwie strony.

Nie podlega jednak dyskusji fakt, że dbanie o właściwą wilgotność powietrza w sezonie jesienno-zimowym stwarza prozdrowotne warunki także dla zwierząt. Na rynku istnieją jednak rozwiązania alternatywne wobec nawilżaczy ultradźwiękowych, które pozostają bardziej ekonomiczne i nie rodzą pytań o ich wpływ na życie zwierząt. Najbezpieczniejszym wyborem będzie tutaj nawilżacz ewaporacyjny. Jest on nie tylko naturalny, lecz także bezpieczny, gdyż emituje chłodną mgiełkę wodną. Nawilżacz ewaporacyjny staje się idealnym kompromisem pomiędzy potrzebą utrzymania wilgotności powietrza na optymalnym poziomie, a zapewnieniu zwierzętom domowym komfortu w codziennej aktywności.


Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat nawilżaczy ewaporacyjnych, sprawdź inne artykuły dotyczące nawilżania powietrza:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu