Strona główna » Dystrybucja i montaż klimatyzatorów — kompleksowa oferta KLIMA-TOP

Dystrybucja i montaż klimatyzatorów — kompleksowa oferta KLIMA-TOP

Nieprawidłowości w kwestii odprowadzania skroplin

a) Odprowadzenie skroplin do kanalizacji

Omawiając błędy instalacyjne charakterystyczne dla układów klimatyzacji należy wspomnieć o kwestii, jaka dla wielu osób stała się istną bolączką. Dotyczy ona układu odprowadzenia skroplin, który wymaga właściwego podłączenia do jednostki wewnętrznej i kanalizacji lub zbiornika na wodę. Jeśli z klimatyzatora wydobywają się nieprzyjemne zapachy i nie jest to kwestia braku serwisowania, mamy jasny sygnał o poważnym błędzie z odprowadzeniem wody. Wykonując czynności serwisowe u klientów, którzy zmagają się z tego rodzaju problemem, natychmiast wychwytujemy nieprawidłowości w podłączeniu rurki skroplinowej za syfonem zlewozmywaka (realizowane przez ekipy remontowe klientów), a nie przed nim. Syfon stanowi jedyną barierę przed przedostawaniem się nieprzyjemnych zapachów z kanalizacji do wnętrza pomieszczenia. Jeżeli rurki do odprowadzania skroplin umieścimy za warstwą wody w syfonie, otwieramy drogę do uciążliwego odoru, jaki z czasem zacznie wydobywać się z klimatyzatora. Montaż rurki skroplinowej i jej połączenie z kanalizacją musi zatem następować nad syfonem!


W tej opcji zapachy z klimatyzatora przedostają się rurką skroplinową do klimatyzatora i tym samym pomieszczenia.


Podłączenie powinno być wykonane do trójnika, jak pralka czy zmywarka, nad syfonem. Wówczas woda w syfonie odcina zapachy.

Problemy z podłączeniami w łazienkach np. nad syfon umywalki mogą powodować zapowietrzanie układu i wylewanie wody przez jednostkę wewnętrzną klimatyzatora w przypadku, jeśli hydraulik nie przytnie rurki skroplinowej i podłączy ją tak, że nadmiar długości spowoduje konieczność przepychania wody w górę.


Proponowane przez KLIMA-TOP przygotowanie podłączenia skroplin nad syfon umywalkowy


Proponowane przez KLIMA-TOP przygotowanie podłączenia skroplin do kanalizacji

Rurka skroplinowa po wyjściu ze ściany została uniesiona w górę do syfonu

Rurka skroplinowa po wyjściu ze ściany została uniesiona w górę do syfonu


Poprawne podłączenie skroplin nad syfon umywalkowy - rurka prowadzona ze spadkiem, bez uniesienia w górę jak na zdjęciach obok

Pozostałe częste błędy występujące podczas samodzielnego podłączania rurek skroplinowych przez naszych klientów (w sytyuacji gdy nie mamy możliwości podłączenia instalacji skroplinowej w czasie montażu, np. brak instalacji kanalizacyjnej w łazience).

Rurka skroplinowa podłączona bez syfonu (zapachy dostają się do pokoju) i dodatkowo podniesiona w górę przed włączeniem do kanalizacji

Syfon z kulką umieszczony źle, mając na uwadze spływ wody - strzałki na obudowie wskazują, w którą stronę woda powinna spływać do kanalizacji!
 
Rurka skroplinowa ułożona za nisko - na poziomie przyłącza kanalizacji

Zanim dokonamy cięcia rurki skroplinowej w miejscu, które uważamy za słuszne, wykonajmy jeszcze raz niezbędne pomiary. Dosyć często zdarza się, że zbyt mocne skrócenie przewodu odprowadzenia skroplin generuje problemy przy późniejszej próbie połączenia rurki z syfonem.

Rurka skroplinowa została obcięta zbyt krótko

Rurka skroplinowa ułożona zbyt nisko względem przyłącza kanalizacji


Poprawione i połączone rurki skroplinowe podłączone nad syfon

 

b) Odprowadzenie skroplin do zbiornika

Pamiętajmy, że prawidłowe działanie rurki skroplinowej podyktowane jest uwzględnieniem uwarunkowań grawitacyjnych. Podnoszenie układu odprowadzenia skroplin do góry bez instalacji dodatkowej pompki skroplin to prosta droga do zapowietrzenia układu. W rezultacie woda wylewa się przez klimatyzator, a użytkownik musi ponieść dodatkowe wydatki. W przypadku inwestycji z odprowadzeniem skroplin do zbiornika pamiętajmy, że rurka skroplinowa nie może być podniesiona, zagięta ani zanurzona w wodzie wewnątrz zbiornika - musi mieć możliwość swobodnego odpływu i odpowietrzenia.

Rurka skroplinowa podniesiona w górę przed zbiornikiem

Rurka skroplinowa podniesiona w górę przed zbiornikiem

Rurka skroplinowa dotyka dna naczynia (swoją drogą zbyt małej pojemności) i jest zanurzona w wodzie

Rurka skroplinowa docięta i wsunięta w korek kanistra tak, aby pod korkiem były tylko 2 cm rurki i nie zanurzała się ona w wodzie (należy pamiętać o dodatkowym odpowietrzeniu w korku)

Rurka skroplinowa docięta i umieszczona nad lustrem wody, bez podnoszenia w górę

Rurka skroplinowa docięta i umieszczona nad lustrem wody, bez podnoszenia w górę

Niedocięta rurka skroplinowa i leżąca luzem na posadzce

 

c) Dziwne odgłosy z klimatyzatora (pukanie, świszczenie itp.) występujące, gdy jest on wyłączony.

Ww. odgłosy mogą być powodowane przez wiatr w połączeniu z pustym zbiornikiem na skropliny lub gdy zbiornik został usunięty z balkonu na zimę. Rurka może obijać się o elewację lub może w nią wlatywać wiatr, co przenosi się doskonale do wnętrza mieszkania. Rozwiązanie problemu przedstawiamy poniżej.

Rurka skroplinowa unieruchomiona, a jej koniec zaklejony taśmą

 

d) Inne lokalizacje odprowadzania skroplin

Czasami istnieje możliwość odprowadzenia skroplin gdzie indziej niż do kanalizacji czy zbiornika. Poniżej przedstawiamy poprawne rozwiązania.

Rurka skroplinowa umieszczona nad otwartą rynną okalającą balkon/taras

Rurka skroplinowa włączona do rynny (tylko w przypadku, jeśli rynna zakończona jest luźno nad gruntem, w przeciwnym przypadku istnieje problem z przenikaniem zapachów z rynny do mieszkania lub nawet zalania mieszkania - jeśli rynna się zatka, woda podczas ulewy może wylać się przez klimatyzator)

Rurka skroplinowa zakończona luźno nad poziomem gruntu

 

Ogrzewanie klimatyzatorem a ew. problemy ze skroplinami

Obecnie wszystkie jednostki klimatyzatorów z oferty KLIMA-TOP są przystosowane do pracy w funkcji ogrzewania i jest to już standardem produkcji tego typu urządzeń. Niektóre z nich posiadają możliwość pracy w opcji ogrzewania do -10*C na zewnątrz, a inne nawet do -30*C. Wszystkie jednak łączy ta sama przypadłość tj. wykraplanie się wody z agregatu zewnętrznego. Podczas ogrzewania następuje odwrócenie obiegu chłodniczego - zimne powietrze wyrzucane jest przez agregat zewnętrzny, a ciepłe przez klimatyzator w pomieszczeniu. W takim przypadku występuje zjawisko wykraplania się pary wodnej na lamelach wymiennika zewnętrznego (skraplacza). Jeśli na zewnątrz temperatura jest dodatnia, woda kapie z agregatu lub jest odprowadzana oddzielną rurką skroplinową. Gorzej jest jednak, gdy temperatura spada poniżej 0*C. Wówczas co jakiś czas (zależy od temp. zewnętrznej i mocy grzewczej generowanej przez układ) występuje zamrożenie wymiennika i aby klimatyzator mógł dalej działać, musi nastąpić proces zwany odszranianiem. Zamarznięty na lamelach szron zostaje podgrzany i spływa w postaci wody. Problem pojawia się, jeśli na zewnątrz mamy w okolicach -5*C lub mniej. Wówczas wypływająca z agregatu woda zwyczajnie zamarza. Rozwiązaniem są klimatyzatory, których agregat posiada grzałkę tacy ociekowej (np. prawie wszystkie modele GREE). Wówczas woda jest cieplejsza i jeśli rurka skroplinowa nie jest zbyt długa, woda spływa nią bezproblemowo. W przeciwnym razie, jeśli rurka posiada załamania, woda potrafi zamarzać na kilkunastu centymetrach długości rurki, co powoduje brak możliwości spływu wody z agregatu. W najgorszym razie zamarzająca na tacy ociekowej agregatu woda może zamrozić wentylator i spowodować uszkodzenia. Dlatego jeśli chcą Państwo ogrzewać się klimatyzatorem całą zimę rekomendujemy stosowanie urządzeń z grzałką tacy ociekowej lub też niepodłączanie rurek skroplinowych czy minimalizowanie długości aby woda nie miała możliwości zamarzania i blokowania spływu wody (bez rurki woda bezproblemowo po odszronieniu może spłynąć poza tacę ociekową agregatu). Dodatkowo dobrze jest postawić agregat na podwyższeniu - najlepiej około 40 cm nad poziomem gruntu (może byc 10 cm, jeśli planuje się sporadyczne korzystanie z klimatyzatora w funkcji ogrzewania).

Agregat bez grzałki tacy ociekowej i rurka skroplinowa z agregatu z kolankiem zaburzającym spływ wody - nastąpiło całkowite zablokowane spływu wody

Agregat bez grzałki tacy ociekowej i rurka skroplinowa z agregatu z kolankiem zaburzającym spływ wody - nastąpiło całkowite zablokowanie spływu wody

Agregat z grzałką tacy ociekowej na podwyższeniu - woda będzie swobodnie kapać na poziom gruntu (rurka jest krótka i prosta)

 

Problemy związane z agregatami zewnętrznymi

Nieskrępowany proces zasysania i wydmuchiwania powietrza przez agregat wymaga uwzględnienia przy montażu odpowiedniej przestrzeni od przegród (z przodu, z tyłu, z boków) – tylko wówczas uzyskamy prawidłowe parametry odprowadzania ciepła. Niestety, wiele firm oferujących montaż klimatyzacji działa na szkodę klientów montując jednostki bez zachowania choćby minimalnej przestrzeni na wydmuch powietrza lub poprzez całkowite osłanianie agregatu, co powoduje zmniejszenie przepływu powietrza. W rezultacie klimatyzator musi pracować w stanie ciągłego przeciążenia, co w oczywisty sposób przekłada się na jego mniejszą wydajność, większe zużycie prądu i szybsze zużycie samej jednostki. W KLIMA-TOP przeciwstawiamy się zupełnie niezrozumiałej tendencji u deweloperów, którzy wymagają od nabywców mieszkań zabudowywania agregatów zewnętrznych. Żadna ażurowa obudowa agregatu nie zapewni tak swobodnego przepływu powietrza jak w przypadku, gdy agregat nie jest obudowany.

Agregat osłonięty z obu stron, praktycznie bez swobodnego przepływu powietrza (montaż konkurencyjnej firmy)

Agregat z wydmuchem gorącego powietrza prosto w okno (montaż konkurencyjnej firmy)

Obudowanie agregatu (pomysł naszego klienta)

Zlokalizowanie agregatu z wydmuchem gorącego powietrza prosto w szybę balustrady balkonowej (montaż konkurencyjnej firmy)

Agregat umieszczony w schowku na balkonie, jednak po zdjęciu ażurowej osłony schowka, która zaburza wypływ powietrza)

Obudowanie agregatów zewnętrznych (pomysł klienta)

Pamiętajmy też, że agregat zewnętrzny musi być zainstalowany tylko w jednej pozycji i wypoziomowany. Dopuszczalne są niewielkie odchyłki od pionu czy poziomu, ale bez przesady. Poniższe zdjęcie obrazuje pomysłowość niektórych wykonawców :)

Zamocowanie agregatu zgodnie z płaszczyzną dachu, bez wypoziomowania (montaż konkurencyjnej firmy)

Często zdarza się, że w naszym mieszkaniu zostanie zaplanowany remont balkonu. W takiej sytuacji agregat zewnętrzny najlepiej zdemontować na czas prac remontowych, a następnie zamontować ponownie. Niestety wiąże się to z niemałymi kosztami, ale są one i tak mniejsze, niż uszkodzony sprzęt. Samodzielne podnoszenie agregatu czy jakiekolwiek jego przestawianie może spowodować rozszczelnienie instalacji, wyciek czynnika chłodniczego a nawet połamanie delikatnych rur chłodniczych. Koszty naprawy w takim przypadku mogą być wysokie.

Agregat podwieszony samodzielnie do barierki balkonowej bez odłączania instalacji

Agregat podwieszony samodzielnie do barierki balkonowej bez odłączania instalacji

Samodzielne przesuwanie agregatu powoduje połamanie instalacji

Czasami w klimatyzacji Warszawa mamy możliwość przeprowadzenia instalacji chłodniczej bezpośrednio na dach, przez przepust dachowy. Należy wówczas pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu przepustu za pomocą tzw. "fajki" aby woda/śnieg nie miały możliwości dostawania się do przepustu i ew. spływania po rurach w dół.

Brak "fajki" zamykającej przepust dachowy


Poprawnie wykonana "fajka" zabezpiecza przepust dachowy

Często zachodzi potrzeba zlokalizowania agregatów zewnętrznych klimatyzatorów jeden nad drugim. Najlepszym rozwiązaniem jest podwieszenie wyższego agregatu nad niższym, posadowionym na posadzce lub także podwieszonym. Jeśli takie rozwiązanie jest niemożliwe do realizacji, dobrze jest wykonać konstrukcję w postaci "stołka" nastawianego nad niższy agregat. W przeciwnym razie stawiając jeden agregat klimatyzatora bezpośrednio na drugim (poniższy przykład), niższy agregat musi przenieść obciążenia nie przewidziane przez producenta. Dodatkowo wibracje nawet mimo stosowania grubych podkładów mogą negatywnie wpływać na niższą jednostkę zewnętrzną klimatyzatora.

Agregat posadowiony bezpośrednio na niższym

"Stolik" przejmuje obciążenie wyższego agregatu, co nie wpływa na niższy

 

Dlaczego warto skorzystać z montażu klimatyzacji przez KLIMA-TOP?

Korzystając z usług KLIMA-TOP, masz gwarancję wykonania montażu zgodnie z zasadami BHP i standardami technologicznymi. Klimatyzator posłuży wówczas przez wiele lat, utrzymując swoją wydajność i energooszczędność na najwyższym poziomie. Nie ulega wątpliwości, że klimatyzacja zapewnia niezwykłą wygodę dla mieszkańców i firm, jakie zdecydują się na jej montaż w swojej nieruchomości. Zastosowanie klimatyzatorów domowych rozprzestrzenia się w bardzo szybkim tempie, co wynika z rosnącej świadomości użytkowników o zaletach tego rodzaju urządzeń. KLIMA-TOP dostarcza systemów klimatyzacji o wieloletnim cyklu życia, które charakteryzują się ponadprzeciętną wydajnością i trwałością. Klimatyzatory domowe od dawna przestały być uznawane za luksusowe wyposażenie. Dziś stanowią integralny element wykończenia wielu wnętrz, co przekłada się na ożywienie producentów urządzeń. W efekcie tych działań konsumenci zyskują dostęp do urządzeń rywalizujących ze sobą pod względem technologicznym i wizualnym. Klimatyzatory oferowane w KLIMA-TOP wyróżniają się atrakcyjnym designem, odpowiadającym na potrzeby zgłaszane przez naszych klientów. Asortyment sklepu KLIMA-TOP powstawał w ciągu wielu lat współpracy z firmami i odbiorcami prywatnymi, dla których przygotowaliśmy kompleksową ofertę dystrybucji i montażu urządzeń klimatyzujących.

Gwarantujemy pełnozakresowe wsparcie techniczne, realizowane przez zespół naszych ekspertów. Brak wiedzy o systemach klimatyzacji nie powinien powstrzymać przed decyzją o montażu urządzeń we własnym domu. Warto jednak zasięgnąć fachowej porady udzielanej przez firmę KLIMA-TOP, aby uniknąć powszechnych błędów planistycznych i montażowych. KLIMA-TOP to centrum zaopatrzenia dla inwestorów indywidualnych i firmowych, poszukujących sprawdzonych i bezpiecznych rozwiązań na rzecz komfortu termicznego i czystego powietrza w pomieszczeniach.

 

Dlaczego warto stosować klimatyzatory?

Klimatyzator jest urządzeniem niezwykle uniwersalnym, przeznaczonym do użytku w trybie całorocznym. Większość potencjalnych użytkowników nie zdaje sobie sprawy, że systemy klimatyzacji znajdują zastosowanie również w okresie zimowym - wspomagają wówczas instalację centralnego ogrzewania. Odwrócenie obiegu to prosta droga do napływu ciepłego powietrza do wnętrza mieszkania. Przy odwróconym obiegu powietrza, parownik klimatyzatora generuje ciepło, a chłód odprowadzany jest skraplaczem na zewnątrz budynku. Klimatyzatory wyróżniają się doskonałym współczynnikiem efektywności grzewczej, który kilkukrotnie przewyższa alternatywne systemy ogrzewania. KLIMA-TOP proponuje wydajne urządzenia chłodząco-grzejące, wyposażone w termostat i oprogramowanie umożliwiające bezprzewodowy nadzór nad parametrami grzewczymi (wbudowana obsługa WiFi + dedykowana aplikacja do obsługi klimatyzatora).

 

Co jeszcze oferują nasze klimatyzatory? Równolegle z zapewnianiem komfortowej temperatury, urządzenia klimatyzujące pomagają w osuszeniu zawilgoconych pomieszczeń, neutralizują nieprzyjemne zapachy i oczyszczają powietrze z kurzu i alergenów. Posiadanie klimatyzatora stwarza korzystne środowisko dla dróg oddechowych mieszkańców, którzy mogą cieszyć się zdrowym powietrzem bez względu na warunki zewnętrzne i powszechny w Polsce smog.

 

Oferta montażu klimatyzatorów KLIMA-TOP przejmuje na siebie kompleksowy montaż klimatyzatorów, wraz z instalacją efektywnego systemu odprowadzania skroplin. Naszą ofertę kierujemy do właścicieli lokali mieszkalnych lub domów jednorodzinnych, zarówno tych w stanie deweloperskim, jak i całkowicie wykończonych. Zlecenia montażu systemów klimatyzacji realizujemy także w biurach korporacyjnych, budynkach użyteczności publicznej czy siedzibach firm z pełnego przekroju dziedzin gospodarki. Wiedzę i doświadczenie uzupełniamy o specjalistyczne certyfikaty, potwierdzające uprawnienia naszych ekspertów do wykonywania prac przy instalacji freonowej i elektrycznej. Interdyscyplinarny charakter czynności montażowych, jakie są niezbędne przy instalacji klimatyzatora, wymaga od fachowców KLIMA-TOP rozległych umiejętności, popartych szeregiem branżowych szkoleń. Blisko 20-letnia obecność na rynku i nieustanny rozwój oferty mówią same za siebie - renoma KLIMA-TOP powstaje na fundamentach ekspertyzy, zaangażowania i indywidualnego podejścia do klienta.

 

Montaż klimatyzatorów proponujemy w dwóch wersjach, różniących się między sobą zakresem wykonywanych czynności. W pakiecie standardowym otrzymujesz profesjonalne zabezpieczenie miejsca montażu z wykorzystaniem folii i tektury, co ograniczy czas potrzebny na późniejsze sprzątanie. Następnie dokonujemy instalacji jednostki wewnętrznej klimatyzatora w ustalonym miejscu na ścianie. Dla jednostki zewnętrznej niezbędne jest jej zlokalizowanie na balkonie, tarasie, poziomie gruntu lub zamontowanie dla niej konstrukcji wsporczej na elewacji budynku. Opcjonalnym rozwiązaniem pozostaje podwieszenie agregatu do balustrady balkonu, np. po jego zewnętrznej stronie. Montaż w wersji standardowej daje gwarancję prawidłowego połączenia jednostki wewnętrznej i zewnętrznej, co następuje poprzez instalację próżniowego przewodu sterującego i zasilającego klimatyzator. Przed uruchomieniem urządzenia wykonujemy kompleksową weryfikację ciśnienia czynnika chłodniczego. Następnie uszczelniamy miejsce ulokowania przewodów klimatyzacyjnych w ścianie i sprawdzamy wszystkie parametry techniczne. Każdy użytkownik otrzymuje od nas instrukcję obsługi urządzenia. Skupiamy się w szczególności na wyjaśnieniu metody zmiany parametrów chłodzenia i ogrzewania, właściwym montażu rurki skroplinowej czy postępowaniu w razie ewentualnej awarii.

 

Wersja rozszerzona montażu będzie konieczna w sytuacji, gdy nie da się poprowadzić tradycyjnego systemu odprowadzania skroplin ze względu na zbyt dużą różnicę wysokości. Brak uwzględnienia tego problemu przez niektóre ekipy montażowe to podstawowa przyczyna problemu, kiedy to woda wylewa się przez klimatyzator do wewnątrz pomieszczenia. Pomoc dla rurki skroplinowej stanowi specjalistyczna pompka skroplin, w jaką należy doposażyć układ odprowadzania skroplin. Niestandardowy montaż klimatyzacji ma miejsce w przypadku odwiertów mających do pokonania więcej niż jedną ścianę żelbetową lub w sytuacji, kiedy instalacja jest prowadzona w bruzdach wykutych w ścianach lub wylewce podłogowej. Wszelkie informacje o czynnościach montażowych, które wykraczają poza ramy standardowej usługi, zostały wyjaśnione na naszej stronie internetowej.

 

Zachęcamy do kontaktu ze specjalistami KLIMA-TOP - nasz zespół ekspertów chętnie wyjaśni wszelkie wątpliwości i dostosuje technologię montażową do uwarunkowań danej lokalizacji.

 

Najczęstsze błędy w montażu klimatyzacji

Jakość montażu klimatyzacji jest tak samo ważna, jak trwałość samego urządzenia. Do podstawowych błędów montażowych zaliczamy np.:

  • niewłaściwy dobór mocy klimatyzatora w odniesieniu do powierzchni/kubatury użytkowej,
  • nieszczelność rurociągu chłodniczego i brak czynności kontrolnych w tym zakresie po oddaniu systemu do użytku (przeglądy serwisowe),
  • nieodpowiednie podłączenie/prowadzenie rurki skroplinowej, skutkujące wadliwym działanie układu odprowadzenia skroplin,
  • montaż jednostki wewnętrznej w zbyt dużej odległości od okien,
  • brak odpowietrzenia układu przed uruchomieniem instalacji.

Korzystając z usług profesjonalnej firmy KLIMA-TOP, masz całkowitą gwarancję naszego przywiązania do detali. Przeprowadzimy montaż klimatyzatora w sposób, który wyeliminuje wszelkie błędy i zapewni bezawaryjne działanie na długie lata. Do każdego zlecenia podchodzimy bardzo indywidualnie, mając na uwadze niepowtarzalność wielu czynników technologicznych i organizacyjnych.

Kopiowanie niniejszego opisu/zdjęć lub ich wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu