Strona główna » Filtry do oczyszczacza powietrza - jakie rodzaje wyróżniamy?

Filtry do oczyszczacza powietrza - jakie rodzaje wyróżniamy?

Nie ulega wątpliwości, że sercem każdego oczyszczacza powietrza staje się filtr wewnętrzny. To do niego należy zatrzymywanie zanieczyszczeń, wirusów, bakterii, czy roztoczy, a także ich uwięzienie w strukturze filtra. Filtry do oczyszczacza powietrza przybierają różne formy, które doskonale sprawdzają się dla rozmaitych zastosowań. Jakie rodzaje filtrów można spotkać w ofercie producentów? Które rozwiązanie warto zastosować do swojego pomieszczenia? Zapraszamy do zapoznania się z kompleksowym poradnikiem analizującym filtry do oczyszczaczy powietrza. Wybór właściwego produktu stanie się od teraz znacznie łatwiejszy.


Filtr wstępny

Wlot powietrza do oczyszczacza wyposażony jest w filtr wstępny, stanowiący odrębny element systemu filtracji. Ten pierwszy rodzaj z katalogu filtrów ma na celu wyłapanie większych drobinek zanieczyszczeń, które miałyby negatywny wpływ na dalsze etapy oczyszczania. Budowa filtra wstępnego ogranicza się do prostej konstrukcji z siatki o mikroskopijnych oczkach, wykazującej się zdolnością do zatrzymywania zanieczyszczeń w rozmiarze określonym przez producenta.

Na rynku profesjonalnych oczyszczaczy powietrza znajdziemy rozwiązania, które posiadają filtry wstępne niewymagające wymiany, lub filtry wymienne. Dla stałych filtrów zachodzi natomiast konieczność regularnego czyszczenia, które zagwarantuje niezakłócone działanie systemu wentylacyjnego w urządzeniu.

Filtr węglowy

Popularność zastosowania filtra węglowego ma swoje uzasadnienie w wysokiej skuteczności oczyszczania. Podstawowym elementem systemu filtracji w tym rozwiązaniu staje się zastosowanie węgla aktywnego, oraz wykorzystywanie zjawiska adsorpcji generowanego przez porowatą strukturę powierzchni filtra. Konstrukcja filtra z węglem aktywnym wymusza zastosowanie dodatkowej obudowy. Producenci muszą zapewnić właściwą przepuszczalność powietrza, dlatego konstrukcja filtra uwzględnia zastosowanie oczek o odpowiedniej wielkości. Wykazuje przy tym dużo większą skuteczność niż pozostałe rozwiązania filtracyjne. Aktywny węgiel jako fundamentalny składnik filtra tworzy powierzchnię o dużej porowatości. Jego dodatni ładunek wywołuje interferencję z ujemnymi jonami rozmaitych zanieczyszczeń, powodując ich przyciąganie i neutralizację.

Oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym staje się liderem w kategorii niwelowania nieprzyjemnych zapachów (również dymu tytoniowego) czy pochłaniania zanieczyszczeń gazowych. Filtr węglowy doskonale radzi sobie z eliminowaniem lotnych związków organicznych, które wdychane do płuc wykazują bardzo negatywny wpływ na zdrowie i życie ludzi. Aktywny węgiel bez problemu poradzi sobie z usuwaniem benzopirenów obecnych w smogu, acetonu uwalnianego przez farby naścienne, czy terpenów obecnych w środkach czystości codziennego użytku.

Filtr węglowy podlega wymianie w okresie kilkumiesięcznym podczas intensywnego użytkowania. Dostosowanie sposobu użytkowania do specyfikacji określonej przez producenta stanowi gwarancję skuteczności filtra. Oczyszczacz powietrza z filtrem węglowym należy umieścić na otwartej przestrzeni w lokalu mieszkalnym, aby mógł on swobodnie i szybko usuwać zanieczyszczenia.

Filtr HEPA

O filtrach HEPA słyszał chyba każdy, kto choć odrobinę interesuje się oczyszczaniem powietrza w przestrzeni domowej. Niemal stuprocentowa skuteczność filtrów HEPA w wyłapywaniu drobinek pyłu PM2.5 oraz wielu innych zanieczyszczeń, przysporzyła im ogólnoświatowej popularności. Mało osób zdaje sobie jednak sprawę, że HEPA to tylko pojedynczy element szerszego systemu oznakowań międzynarodowych, który dotyka aspektów skuteczności filtra. Zastosowanie profesjonalne wymaga od producentów pełnej transparentności wyników badań nad efektywnością filtrów. Dzięki temu każdy klient zyskuje gwarancję jakości, popartą setkami analiz na wielką skalę. Filtry HEPA stosowane są nie tylko w pomieszczeniach mieszkalnych, lecz również w przestrzeniach fabryk czy laboratoriów, gdzie pracownicy na co dzień stykają się z rozmaitymi szkodliwymi substancjami obecnymi w powietrzu. W ramach systemu filtracyjnego HEPA możemy wyróżnić trzy gradacje filtrów: EPA, HEPA i ULPA, zgodnie z klasyfikacją wyrażoną w normie EN1822-1: 2009. Za chwilę omówimy każdy z tych akronimów.

EPA

Filtr EPA, znany jako skuteczny filtr cząsteczkowy powietrza, pozwala na wyłapanie i neutralizację 85-95% wszystkich zanieczyszczeń obecnych w powietrzu.

System EPA obejmuje trzy klasy filtra: E10, E11, E12. Im wyższa klasa, tym wyższe parametry i skuteczność oczyszczania. Oznakowanie filtra jako EPA wymusza na producencie poddanie się rygorystycznym testom, które wykrywają nawet najmniejsze niedociągnięcia. Dlatego z perspektywy konsumenta, standaryzacja oznakowań czyni filtry do oczyszczaczy powietrza skutecznym i przewidywalnym systemem eliminacji zanieczyszczeń.

HEPA

Filtr HEPA do oczyszczacza powietrza zajmuje kolejną pozycję na drabinie efektywności filtracyjnej. Dla filtrów HEPA przyjęto oznakowania H13 i H14. W praktyce oczyszczacz powietrza z filtrem HEPA daje gwarancję wyłapania 99,995% zanieczyszczeń. HEPA to akronim z języka angielskiego, który oznacza High Efficiency Particulate Air (wysokoskuteczne filtry cząsteczkowe powietrza).

Filtr HEPA do oczyszczacza powietrza zbudowany jest z elementów włókna szklanego ułożonego w harmonijkę, którego struktura ma zapewnić odpowiednią przepuszczalność strugom powietrza z jednoczesnym wyłapywaniem jak największej liczby zanieczyszczeń organicznych i nieorganicznych. Filtry HEPA wykorzystują zjawisko dyfuzji molekularnej, która opisuje ruch termiczny cząsteczek w temperaturze powyżej zera. Poszczególne cząstki wpadają wówczas w strukturę filtra, osadzając się na włóknach. Filtr HEPA o oznakowaniu H14 doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach mieszkalnych lub lokalach usługowych, zapewniając skuteczny proces oczyszczania na długie miesiące.

ULPA

Ostatnią odmianą systemu filtracyjnego HEPA stają się filtry ULPA, określane w wolnym tłumaczeniu jako filtry powietrza o bardzo niskiej penetracji. Przyjmują oznakowanie produktowe jako U15, U16, U17. Chociaż ich struktura daje gwarancję niemal absolutnej skuteczności, do wad możemy zaliczyć wyjątkowo niską przepuszczalność powietrza. Praktyka pokazuje, że filtry ULPA mają swoje uzasadnione zastosowanie w laboratoriach biologicznych, zakładach spożywczych czy fabrykach przemysłowych, gdzie mieszanina szkodliwych związków obecnych w powietrzu generuje potrzebę filtracji o najwyższej efektywności.

Filtr termodynamiczny

Budowa filtra termodynamicznego zakłada redukcję zanieczyszczeń organicznych w procesie spalania. Komora z filtrem ogrzewa się do temperatury ponad 200 stopni, co w zupełności wystarcza na eliminację roztoczy, wirusów, bakterii czy grzybów, które szybują swobodnie w powietrzu. Urządzenie oczyszczające zawiera ceramiczny rdzeń sterylizujący, który wykazuje dużą odporność na wysokie temperatury. Należy także wspomnieć, że filtr termodynamiczny ogranicza swoje zastosowanie wyłącznie do specjalistycznych urządzeń czyszczących.

Jak wygląda idealna kombinacja filtrów w oczyszczaczu?

Filtry do oczyszczacza powietrza mogą działać razem. Początkowe zanieczyszczenia wyłapuje filtr wstępny, a następnie kieruje przepływem powietrza w stronę kolejnych barier. W dalszej kolejności obowiązki przejmuje filtr węglowy po to, by przygotować grunt pod filtrację ostateczną, realizowaną filtrem HEPA.

Najefektywniejsza metoda oczyszczania powietrza zakłada stosowanie kombinacji filtrów. Dopiero wówczas będzie można odetchnąć z ulgą, delektując się czystym i zdrowym powietrzem w przestrzeni mieszkalnej lub służbowej.


Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

Jeśli chcesz dowiedzieć się dlaczego warto stosować oczyszczacze powietrza, sprawdź pozostałe wpisy:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu