Strona główna » Jaką wodę stosować do nawilżacza ultradźwiękowego?

Jaką wodę stosować do nawilżacza ultradźwiękowego?

Nawilżacze powietrza notują rekordowe wyniki sprzedaży każdej jesieni, kiedy to mieszkańcy doświadczają potrzeby utrzymania odpowiedniej wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Na rynku dostępnych jest wiele modeli nawilżaczy. Zajmiemy się dzisiaj opisem nawilżaczy ultradźwiękowych, wykorzystujących w swojej pracy mechanizm rozbijania cząsteczek wody na mgiełkę za pomocą drgań o niskiej częstotliwości. Na jakiej zasadzie działają? Jaką wodę stosować do nawilżaczy ultradźwiękowych, aby zapewnić sobie bezpieczne i prozdrowotne warunki do życia?
 


Zasada działania i rodzaje nawilżaczy ultradźwiękowych

Każdy nawilżacz ultradźwiękowy posiada w swojej konstrukcji membranę oraz generator drgań, będące sercem całego mechanizmu. Zobaczymy je z łatwością po zdjęciu zbiornika z wodą. Membrana jest białym kołem o kilkucentymetrowej średnicy. Wprawiona w drgania przez umieszczony pod spodem generator, dokonuje rozbicia cząsteczek wody na drobinki pary, które z łatwością unoszą się w powietrzu. Mgiełka wodna o przyjemnej, chłodnej temperaturze skutecznie nawilża powietrze, równomiernie rozprowadzając się po pomieszczeniu. Nawilżacze ultradźwiękowe posiadają często dodatkowe funkcje, atrakcyjne z punktu widzenia użytkowników. Niezwykle istotna okazuje się automatyzacja procesu nawilżania, prowadzona zgodnie z ustawionymi wcześniej parametrami. W tej kategorii doskonale sprawdza się nawilżacz ultradźwiękowy z higrostatem. Higrostat mierzy wilgotność powietrza, przekazując informacje do nawilżacza i sterując jego mocą oraz czasem pracy. Optymalna wilgotność powietrza w pomieszczeniu mieszkalnym powinna kształtować się w przedziale 45-55%. W nawilżaczach z higrostatem ingerencja użytkownika ogranicza się do uzupełniania wody i okresowego czyszczenia sprzętu zgodnie z zaleceniami producenta.

Rozwiązaniem o rosnącej popularności staje się także nawilżacz powietrza ultradźwiękowy z jonizatorem, tworzącym specyficzne powietrzne przypominające aurę podczas burzy. Ultradźwiękowy nawilżacz powietrza dla dzieci musi natomiast przybierać interesujące kształty; dobrze też, jeśli producenci wyposażą go w ciekawe oświetlenie. Nawilżacz ultradźwiękowy z lampką wbudowaną do podstawy pozwala szybko ocenić poziom wody w zbiorniku. Podświetlenie przydaje się również do zapoznania się z informacjami na wyświetlaczu i zapewnieniem dostępu do przycisków sterujących.

Nawilżacz ultradźwiękowy wykorzystuje proste zjawiska fizyczne, dzięki którym szybko i skutecznie poprawia parametry wilgotności powietrza. Jednak aby jego praca była w pełni bezpieczna i długoterminowa, należy przestrzegać zaleceń odnośnie do rodzajów wody dostarczanej do zbiornika.

Jaką wodę można wlewać do zbiornika nawilżacza?

Czy nawilżacz ultradźwiękowy przestanie działać, jeśli napełnimy zbiornik niefiltrowaną wodą z kranu? Osoby, które wykonały taki „eksperyment”, z pewnością nie zauważyły na początku wielkiej różnicy. Mgiełka wygląda tak samo jak w przypadku wody destylowanej, a koszt wody kranowej okazuje się nieporównywalnie mniejszy. Jednak po dłuższym stosowaniu wody z dużą zawartością minerałów zobaczymy biały osad pojawiający się na meblach. Jest to węglan wapnia - pierwiastek obecny w każdej wodzie. Niektóre lokalizacje w Polsce odznaczają się wodą twardą, pozostawiającą osad po styczności z każdą powierzchnią. Warto pamiętać, że nawilżacz ultradźwiękowy tworzy mgiełkę nie tylko z wody, lecz wszystkich minerałów czy drobnoustrojów w niej zawartych. Z tego powodu poszukiwanie oszczędności może się tutaj nie opłacić. Rozsądniejszym rozwiązaniem będzie zakup wody destylowanej lub demineralizowanej, która została pozbawiona wapnia i wszelkich innych minerałów. Odparowanie roztworu hipotonicznego nie pozostawia żadnych śladów w postaci zanieczyszczeń lub kamienia osadzającego się na ściankach. Czyszczenie nawilżacza ultradźwiękowego będzie wówczas o wiele szybsze.

Osad uwalniany do powietrza ma rozmiary pyłów zawieszonych PM2.5, wykrywanych przez oczyszczacze powietrza. Mając takie urządzenie w domu, z łatwością zobaczymy niekorzystne zmiany w jakości powietrza po włączeniu nawilżacza z wodą kranową. Tworzona przez nawilżacz ultradźwiękowy para wodna pozostaje wolna od jakichkolwiek innych substancji, ograniczając zarazem zużycie samego sprzętu.

Woda destylowana zapewnia przede wszystkim lepsze warunki dla zdrowia. Jej stosowanie pociąga za sobą większe wydatki, oferując w zamian korzystny wpływ na drogi oddechowe i ograniczając ryzyko wystąpienia alergii. Zakup odpowiedniej wody do nawilżacza ultradźwiękowego ochroni użytkowników przed wdychaniem szkodliwych substancji do płuc. Warto zwrócić uwagę na proces czyszczenia nawilżacza i nie używać do tego celu środków chemicznych o właściwościach żrących. Pozostawienie nawet niewielkiej ich ilości na ściankach zbiornika stanowi ryzyko dostania się do płuc.

Nawilżacz ultradźwiękowy oferuje wysoki komfort w codziennym użytkowaniu, pozostając przy tym urządzeniem tanim w zakupie i łatwym do umieszczenia w dowolnej przestrzeni. Wymaga jednak regularnego czyszczenia i zakupu wody demineralizowanej lub destylowanej, wynagradzając ten wysiłek w postaci zdrowego powietrza o właściwej wilgotności.


Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o konserwacji nawilżacza powietrza, sprawdź także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu