Masz pytanie?

Klimatyzatory przenośne monoblokowe a stacjonarne split - porównanie

Planując zakup klimatyzatora, najczęściej dokonujemy wyboru pomiędzy dwiema grupami tych urządzeń: klimatyzatorami przenośnymi monoblokowymi, a stacjonarnymi tzw. klimatyzatorami split. To, jakie urządzenie wybierzemy, zależy od oczekiwań i zasobu kieszeni. Zachęcamy do przeczytania o wadach i zaletach każdego z tych rozwiązań.

Klimatyzatory przenośne. Chłód na kółkach

Monoblokowe klimatyzatory przenośne to urządzenia charakteryzujące się przede wszystkim jednoczęściową budową. Zarówno parownik, jak i skraplacz są zamknięte w jednej obudowie i przez to obydwa podzespoły znajdują się w pomieszczeniu, które chłodzimy. Nieodzownym elementem klimatyzatora monoblokowego jest rura wyrzutowa o średnicy 12-15 cm, która odprowadza na zewnątrz gorące powietrze. Działanie urządzenia polega na odebraniu ciepła z otoczenia i przekazania go na zewnątrz rurą wyrzutową. Należy dodać, że podczas pracy urządzenia z zimnego wymiennika ciepła wykrapla się woda, która w niektórych modelach zbiera się w pojemniku zamontowanym w urządzeniu, a w innych jest usuwana razem z gorącym powietrzem. Różne modele klimatyzatorów przenośnych mają podobny wygląd – białego prostopadłościanu o wysokości ok. 80 cm. Nowoczesne typy mogą mieć bardziej opływowe kształty, inne kolory (np. srebrny) oraz LED-owe wyświetlacze.

Klimatyzatory przenośne są bardzo różnorodne. Każdy producent posiada kilka wersji tych urządzeń. Dzięki temu łatwiej dostosować je do własnych wymagań i warunków panujących w pomieszczeniu.

Wady klimatyzatorów przenośnych:

Hałas: Ze względu na umieszczenie w jednej obudowie skraplacza i parownika, praca urządzenia jest dość głośna (od 25-60 dB) i w przypadku urządzeń z wyższą z podanych wartości często utrudnia on funkcjonowanie osobom przebywającym w chłodzonym pomieszczeniu. W naszej ofercie znajduje się jednak jeden z najcichszych klimatyzatorów przenośnych na rynku: Blaupunkt S1111E

Ograniczony wybór miejsca: Ze względu na rurę wyrzutową, klimatyzator musi być postawiony w pobliżu okna (jeśli rura ma być wyprowadzona za okno) lub ściany (jeżeli istnieje możliwość wyprowadzenia rury przez otwór w ścianie lub kratkę wentylacyjną). Minusem jest także to, że urządzenie stojąc na podłodze zabiera przestrzeń.

Mniejsza efektywność: Z powodu specyfiki działania, a także budowy urządzenia, klimatyzator przenośny monoblokowy jest mniej wydajny. Często się mówi, że urządzenie nie chłodzi, a jedynie dochładza  pomieszczenie. W czasie upałów, niemożliwe jest osiągnięcie nadzwyczajnie niskich temperatur w pomieszczeniu (18-20 stopni). Trzeba dbać  przy tym o to, by nie dopuszczać do napływu ciepłego powietrza - uszczelniając otwór na rurę wyrzutową, owijając rurę materiałem izolacyjnym itd.

Obsługa urządzenia: W niektórych modelach wymagane jest stałe opróżnianie zbiornika na skroploną wodę.

Zalety klimatyzatorów przenośnych:

Cena: Ten typ klimatyzatorów jest najtańszą ofertą na rynku. W naszym sklepie najtańszy klimatyzator przenośny kosztuje około 1000 zł, najdroższy ponad 2000 zł.

Mobilność urządzenia: Dzięki zamontowanym kółkom i uchwytom, urządzenie możemy łatwo przemieszczać, a gdy jest niepotrzebne – po prostu schować.

Zbędny montaż: Klimatyzator przenośny nie jest montowany do ściany, nie posiada również jednostki zewnętrznej, którą trzeba mocować na elewacji budynku.

Natychmiastowa korzyść: Dzięki temu, że urządzenie wymaga jedynie podłączenia do prądu i wystawienia rury wyrzutowej na zewnątrz, można się cieszyć jego działaniem niemal od razu po zakupie.

Dla kogo klimatyzatory przenośne?

Klimatyzatory przenośne monoblokowe to oferta idealna dla tych, którzy nie chcą montowania urządzenia na stałe, bo potrzebują korzystać z niego sporadycznie albo chcą jednym urządzeniem chłodzić na zmianę kilka pomieszczeń. To również świetne rozwiązanie w przypadku, gdy niemożliwy jest montaż agregatu zewnętrznego (np. zabytkowa elewacja) albo ingerencja w ściany wewnątrz pomieszczenia (mieszkanie wynajmowane, kiosk, mały sklepik).

Klimatyzatory stacjonarne. Komfort i estetyka

Klimatyzatory stacjonarne typu split to urządzenia ścienne, których główne części składowe, czyli skraplacz i parownik znajdują się w dwóch oddzielnych obudowach. Parownik znajduje się w części montowanej wewnątrz pomieszczenia, a głośno pracujący skraplacz umiejscawia się na zewnątrz budynku. Jedyne połączenie tych elementów stanowią dwie miedziane rurki o średnicy 6 i 10 mm do przepływu czynnika chłodniczego oraz przewód elektryczny. Klasyczny klimatyzator stacjonarny ma biały kolor i podłużny kształt, choć dostępne są również nowoczesne modele, których wygląd przypomina designerski gadżet.

Choć klimatyzacja stacjonarna jest droższa od przenośnej, to nie ma sobie równych w prostocie obsługi oraz w estetyce. Po zamontowaniu dobrze wyglądającego urządzenia nie trzeba już niczym więcej się martwić (oprócz regularnego serwisowania, ale tym zajmują się fachowcy).

Zalety klimatyzatorów split:

Cicha praca: Dzięki rozdzieleniu elementów urządzenia  i umieszczeniu w części zewnętrznej głośniejszych podzespołów, w pomieszczeniu klimatyzowanym jest niemal idealna cisza (od 19 dB - modele LG)

Duży wybór: Z roku na rok przybywa nowych i ulepszonych modeli, które są coraz bardziej wydajne i efektowne.

Oszczędność miejsca: Dzięki naściennemu montażowi, klimatyzator nie zajmuje powierzchni, w której przebywamy.

Estetyczny wygląd: Urządzenia tego typu są coraz bardziej eleganckie i można je traktować również jako ozdobę pomieszczenia.

Duża funkcjonalność: Nawet najprostsze modele mają rozbudowany system funkcji wraz z systemem filtracji powietrza. Potrafią też ogrzewać, a nie tylko chłodzić.

Duża wydajność: Praca klimatyzatorów typu split jest bardzo efektywna. Działanie urządzenia nie naraża nas na niepotrzebne zyski ciepłego powietrza, a naścienne umiejscowienie umożliwia optymalny rozpływ chłodnego powietrza.

Energooszczędność: Wersja inverter charakteryzuje się minimalnym zużyciem prądu, a co za tym idzie, urządzenia można bez problemu podłączać do starej, aluminiowej instalacji elektrycznej.

Wady klimatyzatorów stacjonarnych:

Duża część zewnętrzna: Agregat ze skraplaczem nie ma atrakcyjnego wyglądu i czasem może oszpecić budynek lub zająć sporą część małego balkonu.

Cena: Urządzenia split są znacznie droższe od urządzeń przenośnych. Ich ceny wahają się od 2800 zł do nawet 9000 zł.

Odprowadzenie skroplin: Rurka odprowadzająca wykroploną wodę musi być podłączona do kanalizacji bądź wyprowadzona na zewnątrz budynku.

Wymóg fachowego montażu: Pracę powinna wykonać fachowa ekipa monterska (jeśli urządzenie nie jest przeznaczone do samodzielnego montażu). Opóźnia to niestety użytkowanie urządzenia. W sezonie na montaż można czekać nawet 7-14 dni.

Dla kogo klimatyzatory split?

Urządzenia zadowolą wymagających użytkowników, ceniących wysoką jakość i komfort. Świetnie sprawdzają się w mieszkaniach, w których zależy nam na wolnej przestrzeni, albo których nie chcemy „szpecić” wstawianiem niemałego urządzenia przenośnego. Ze względu na wysoką wydajność i energooszczędność, klimatyzatory split są najczęściej montowane w biurach.

Klimatyzator przenośny czy stacjonarny – podsumowanie

Wybór pomiędzy jednym, a drugim rozwiązaniem zależy od przeznaczenia sprzętu. W uproszczeniu można przyjąć, że przenośna klimatyzacja najlepiej spełni swoje zadanie w przemyśle, handlu i usługach (magazyny, kioski, sklepy). System stacjonarny z kolei doskonale funkcjonuje w środowisku domowym oraz w firmach prowadzących biura. To jednak tylko przykłady. Zarówno stacjonarne, jak i przenośne klimatyzatory mogą znaleźć swoje zastosowanie również w innych miejscach. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby mobilne urządzenia postawić w biurze lub w mieszkaniu. Przed podjęciem decyzji warto jednak zastanowić się nad bilansem zysków i strat – może okazać się, że w Państwa mieszkaniu znacznie lepiej sprawdzi się przenośny klimatyzator.

We właściwym wyborze pomogą fachowcy. W razie wątpliwości wystarczy skontaktować się z nami mailowo lub telefonicznie. Posiadamy wieloletnie doświadczenie w branży, którym chętnie się podzielimy!Przeczytaj także:

`
Facebook