Masz pytanie?

Klimatyzatory split - wskazówki dotyczące montażu

 

Klimatyzatory typu split

posiadają dwie odrębne jednostki - wewnętrzną i zewnętrzną. W zestawie każdego kompletu znajduje się pilot zdalnego sterowania (na podczerwień) z wyświetlaczem i dobowym timerem oraz instrukcja użytkowania. Profesjonalne firmy nigdy nie dokładają do kompletu ani rur instalacyjnych, ani konstrukcji wsporczych czy też instrukcji montażu - takie elementy można czasem znaleźć w tanich, niemarkowych, tzw. "jednorazowych" klimatyzatorach split oferowanych przez np. markety. Jest to pewien sposób na przyciągnięcie klietna i skłonienie go do zakupu urządzenia.Nie warto się jednak kusić na taki "superzestaw".

Obecnie na rynku są dostępne klimatyzatory konwencjonalne (on/off) oraz inwerterowe. Ze względu na znacznie mniejsze zużycie prądu, cichszą pracę oraz nowoczesność, urządzenia inwerterowe są coraz bardziej popularne i naturalnie wypierają z rynku urządzenia konwencjonalne.Należy pamiętać, że oprócz prawidłowego doboru urządzenia do naszego pomieszczenia równie ważne jest jego podłączenie. Montaż klimatyzatora powinien być wykonany przez instalatora posiadającego przeszkolenie i stosowne uprawnienia. Jest to niezbędny warunek ważności gwarancji prawie każdego producenta. Firma KLIMA-TOP może się poszczycić wykwalifikowanymie ekipami instalatorskimi z ponad 12 letnim doświadczeniem. Należy więc urządzenie oraz usługę montażu traktować jako niezbędną całość do prawidłowego funkcjonowania klimatyzatora.

Montaż jednostki wewnętrznej

Jednostkę wewnętrzną typową (podłużną) montujemy w pomieszczeniu zawsze w pozycji poziomej, min. 10 cm od sufitu, najlepiej jak najbliżej okien (aby natychmiasyt odebrać zyski ciepła od słońca i nie dopuścić do nagrzewania się pomieszczenia). Należy tutaj zaznaczyć, że nie powinno się instalować jednostki nad oknem gdyż znajdują się tam elementy zbrojeniowe (nadproże) i wykonywanie w nich przewiertów byłoby ingerencją w konstrukcję budynku.

 

 

Montaż jednostki zewnętrznej

Jednostki zewnętrzne (agregaty) najczęściej są mocowane na konstrukcjach do elewacji budynku lub ścian balkonowych, a jeśli jest taka możliwość stawiane na posadzce balkonu, tarasu lub na poziomie gruntu. Są to urządzenia wytrzymałe i odporne na warunki
atmosferyczne dlatego też nie są potrzebne ich dodatkowe zabezpieczenia.

 Połączenia obu jednostek dokonuje się przewodami miedzianymi w izolacji termicznej, do których zostanie wypuszczony czynnik chłodniczy (niezbędne jest wywiercenie i uszczelnienie otworu w ścianie zewnętrznej pomieszczenia) oraz przewodem elektrycznym sterująco – zasilającym.

 

Szczegółowe informacje na temat montażu znajdują się na naszej stronie:

 

 

 

Posiadamy prawa autorskie do w/w artykułu. Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

 

Przeczytaj także:

 

Facebook