Kondensacyjne osuszacze powietrza - najczęściej zadawane pytania
Jak osuszać?
Najlepszym sposobem pozbycia się zbyt wysokiej zawartości wody w powietrzu jest użycie osuszaczy powietrza.
Zobacz: metody osuszania powietrza.
Osuszacze służą do obniżania zawartości wody w powietrzu, a tym samym do osuszania przedmiotów przebywających w jego atmosferze. Zobacz: budowa i zasada działania kondensacyjnych osuszaczy powietrza.
Czas osuszania zależy od wielu czynników, z których najważniejsze to temperatura i wilgotność powietrza, kubatura pomieszczenia, wydajność osuszacza oraz zyski wilgoci. Wszystko to powoduje, że czas potrzebny na osuszenie jest dość trudny do oszacowania i w zależności od sytuacji może zając od kilku godzin do nawet kilku dni.
Efektywność osuszacza można zwiększyć przez ustawienie go na środku osuszanego pomieszczenia. Obrabiane powietrze powinno mieć możliwość przepływu po całym pomieszczeniu. Zobacz: Zasady użytkowania kondensacyjnych osuszaczy powietrza.
Osuszacz wyposażony w higrostat, wyłącza się automatycznie po osiągnięciu ustawionej wilgotności powietrza. Warto odczekać pewien czas, ponieważ zyski wilgoci mogą spowodować wzrost wilgotności powietrza. W takiej sytuacji, higrostat włączy ponownie urządzenie.
Higrostat, jest elementem automatyki służącym do sterowania pracą osuszacza. Jego zadanie polega na wyłączaniu urządzenia w momencie, kiedy wilgotność powietrza osiągnie ustawioną wartość.
Wydajność osuszacza kondensacyjnego zależy od parametrów obrabianego powietrza. Spadek jego temperatury powoduje obniżenie wydajności układu chłodniczego urządzenia. Dlatego ilość wody, która może zostać wykroplona jest mniejsza. Wpływ na obniżenie wydajności urządzenia ma również praca z zanieczyszczonym filtrem powietrza lub wymiennikami ciepła. Nie bez znaczenia jest też nieprzestrzeganie instrukcji obsługi.
Najlepszym, ale zarazem najbardziej skomplikowanym sposobem doboru osuszacza jest obliczenie zysków wilgoci, co umożliwia określenie jego wydajności. Możliwy jest również dobór na podstawie wykresów obrazujących charakterystykę pracy urządzenia. Znając temperaturę i wilgotność powietrza w jakich chce się stosować urządzenie można dobrać osuszacz, którego wydajność będzie satysfakcjonująca. Zobacz: Jak dobrać osuszacz powietrza?.
Jednoczesne osuszanie kilku pomieszczeń jest możliwe, jednak lepsze i szybsze efekty daje osuszanie każdego pomieszczenia osobno.
Najbardziej optymalnym miejscem ustawienia osuszacza kondensacyjnego jest środek pomieszczenia.
Osuszacze kondensacyjne przeznaczone są do osuszania pomieszczeń zamkniętych, dlatego nie mogą one być wietrzone ani wentylowane w czasie pracy urządzenia.
Osuszane pomieszczenie można dodatkowo ogrzewać. Nie wolno jednak przekraczać zakresu temperatur, w których urządzenie może być użyte. Należy również zwrócić uwagę na to aby, źródło ciepła nie było skierowane w kierunku osuszacza oraz znajdowało się od niego w odpowiedniej odległości.
Osuszacze kondensacyjne powodują wzrost temperatury powietrza w pomieszczeniu. Zależy to od temperatury, kubatury pomieszczenia oraz czasu pracy urządzenia. Powietrze wylatujące z osuszacza może być cieplejsze o 3-8°C.
Osuszacze wyposażone są w układy, które przerywają ich pracę w momencie zapełnienia zbiornika skroplin. Dzięki temu nie dochodzi do przelania wody.
Konieczność opróżnienia zbiornika skroplin jest alarmowana przez urządzenie.
Zastosowanie urządzenia o zbyt małej wydajności spowoduje znaczne wydłużenie czasu i wzrost kosztu osuszania. Może również uniemożliwić osiągniecie wartości niższych niż 50% wilgotności względnej.
Wybór zbyt dużego urządzenia może spowodować, niepotrzebny wzrost kosztów jego zakupu oraz niewykorzystywanie pełnych możliwości urządzenia. Przewymiarowanie urządzenia daje jednak pewien margines bezpieczeństwa co umożliwi jego zastosowanie w większych pomieszczeniach.
Za zakres wilgotności względnej zapewniającej komfort klimatyczny najczęściej przyjmuje się przedział 30÷65%. Jednak za najbardziej optymalny uznaje się zakres 40-50%.
Artykuł udostępniony za zgodą firmy Master Climate Solutions MCS Central Europe Sp. z o.o., www.masterheaters.pl