Strona główna » Montaż klimatyzacji w bloku - czy potrzebne jest pozwolenie?

Montaż klimatyzacji w bloku - czy potrzebne jest pozwolenie?

Jeszcze do niedawna klimatyzacja w domu przez wielu postrzegana była jako luksus dla najbogatszych. Obecnie udogodnienie to nie jest już tak niedostępne jak kiedyś, czego efektem jest coraz częstszy widok urządzeń chłodniczych montowanych na budynkach. O ile jednak wolnostojący dom bez większego problemu da się wyposażyć w tego rodzaju rozwiązanie, o tyle montaż klimatyzacji w mieszkaniu w bloku należącym do wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej, może okazać się nieco bardziej skomplikowany.

Montaż klimatyzacji w bloku a zgoda administratora

 

Osoby dysponujące mieszkaniem własnościowym w budynku, którym administruje wspólnota mieszkaniowa, chcące zmodyfikować wygląd elewacji wobec powieszenia na niej agregatu zewnętrznego, zazwyczaj zobowiązane są do uzyskania zgody na montaż klimatyzacji w bloku. Decyzja zarządu spółdzielni będzie wymagana szczególnie wówczas, gdy klimatyzatory lub poszczególne elementy instalacji mają zajmować części wspólne budynku, takie jak np.:

  • elewacja budynku,
  • zewnętrzna strona barierki balkonowej,
  • dach,
  • kominy.

Dochodzi więc do sytuacji, gdy mieszkanie teoretycznie należy do nas, jednak w praktyce nie możemy samodzielnie decydować o poprawie jego funkcjonalności. Wszystko dlatego, że to, co dla nas będzie udogodnieniem, innym lokatorom może po prostu przeszkadzać.

Kiedy wspólnota może odmówić montażu klimatyzacji?

Jeśli chodzi o montaż klimatyzacji, przepisy dotyczące tego rodzaju instalacji na wspólnych elementach budynku reguluje zwykle regulamin wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że administrator budynku najczęściej nie wyraża zgody na umieszczenie urządzeń na nowej lub odnowionej elewacji budynku lub po przeprowadzonych pracach termomodernizacyjnych. Spory gabaryt oraz ciężar zewnętrznych jednostek chłodniczych powoduje konieczność ich przytwierdzenia do muru, co obniża estetykę budynku lub grozi utratą gwarancji na wykonaną elewację.

Instalację klimatyzacji w bloku mogą również zablokować projektant budynku, a także konserwator zabytków, jeżeli obiekt ma taki status.

Montaż klimatyzacji w mieszkaniu – czy konieczna jest zgoda sąsiadów?

W pewnych sytuacja do zamontowania klimatyzacji w bloku niezbędna może również okazać się zgoda sąsiadów. Dlaczego? Choćby ze względu na ewentualny dyskomfort powodowany głośną pracą klimatyzatorów (np. systemy obsługujące kilka pomieszczeń i posiadające dużą moc chłodniczą generują hałas powyżej 52 dB). Zbyt uciążliwa praca urządzeń oraz montaż klimatyzacji w mieszkaniu bez wiedzy współlokatorów mogą doprowadzić do złożenia przez nich skargi do wspólnoty mieszkaniowej. W takiej sytuacji administrator może nakazać demontaż urządzenia. Kompromisowym rozwiązaniem może być inwestycja w nieco droższy, ale za to znacznie ciszej pracujący klimatyzator (mowa o pojedynczych jednostkach).

Kiedy zgoda na instalacje urządzeń chłodniczych nie będzie konieczna?

Istnieje jednak pewne rozwiązanie, które umożliwia montaż klimatyzacji w blokach bez konieczności wnioskowania o zgodę spółdzielni. To sytuacja, gdy balkon wlicza się do powierzchni mieszkania. Wówczas stanowi on naszą własność, którą możemy rozporządzać w sposób dowolny, a więc także zainstalować na nim klimatyzator (poniżej linii barierki balkonowej).

Brak balkonu i pozwolenia – co robić?

Sytuacja komplikuje się jednak w sytuacji, gdy mieszkanie nie ma balkonu, a administracja odmówiła zgody na montaż sprzętu chłodniczego na elewacji lub dachu. W takiej sytuacji jedynym rozwiązaniem pozostaje zakup klimatyzatora przenośnego. Takie urządzenie nie wymaga instalowania zewnętrznych jednostek i jest traktowane dokładnie tak samo jak telewizor, pralka lub dowolne inne wyposażenie mieszkania.

Urządzenia chłodnicze na budynku zabytkowym

Jak już wspomniano, montaż klimatyzacji w bloku zabytkowym wiąże się z koniecznością wystąpienia o zgodę również do Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Może on nie wyrazić zgody na inwestycję, np. ze względu na ryzyko naruszenia pierwotnego kształtu elewacji.

Co jeszcze warto wiedzieć przed montażem klimatyzacji?

Jeśli chodzi o wniosek o pozwolenie na montaż klimatyzacji w bloku, wzór takiego dokumentu powinien być dostępny na stronie wspólnoty mieszkaniowej lub u administratora budynku. Wykonując instalację na balkonie, warto wyposażyć się w specjalną, antywibracyjną podstawę, która eliminuje przenoszenie drgań na mury obiektu. Skropliny z jednostki wewnętrznej powinny trafiać bezpośrednio do kanalizacji, rynny lub zbiornika, który należy systematycznie opróżniać. Dobierając moc urządzenia do metrażu mieszkania, warto kierować się zasadą: 1kW chłodu na 10 m2 powierzchni.

Montaż klimatyzacji – zaufaj ekspertom!

Decydując się na instalację systemu chłodniczego lub klimatyzatory z funkcją ogrzewania, warto skorzystać z usług specjalistycznej firmy jak nasza. Doświadczeni eksperci zaproponują najlepsze rozwiązania, mając na uwadze zarówno komfort lokatorów, jak i optymalne schłodzenie pomieszczenia. Odpowiednio cichy, a zarazem wydajny klimatyzator, będzie w stanie „pogodzić” interesy wszystkich stron, co wymiernie zwiększy szansę na uzyskanie wymaganej zgody zarządu wspólnoty lub spółdzielni mieszkaniowej. Wsparcie fachowców na każdym etapie inwestycji to również gwarancja tego, że wszystkie prace wykonane zostaną z należną starannością.

Jeśli zastanawiasz się nad klimatyzacją w mieszkaniu, to z pewnością zainteresują Cię poniższe artykuły:


Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu