Na jakie schłodzenie mogę liczyć kupując klimatyzator?
Najbardziej komfortową temperaturą dla człowieka w lecie jest przedział od 21 do 25 stopni Celsjusza. To, jaką temperaturę osiągniemy dzięki klimatyzatorowi, zależy przede wszystkim od jego wydajności, czyli mocy chłodniczej w stosunku do wielkości pomieszczenia. Nie każdy model sprzętu jest w stanie wystarczająco schłodzić pokój. Wiele zależy od typu urządzenia. Niektóre nadają się do dużych pomieszczeń, inne do małych. W związku z tym zapraszamy do zaznajomienia się z wadami i zaletami każdego rozwiązania. Na podstawie udzielonych informacji będzie można podjąć właściwą decyzję przy zakupie klimatyzatora.
Wydajność klimatyzatorów typu split
Najbardziej wydajne są klimatyzatory typu split, czyli urządzenia naścienne składające się z dwóch części – wewnętrznej znajdującej się w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, czyli tej montowanej na zewnątrz budynku. Wyższa wydajność tego rodzaju klimatyzatorów wynika z faktu, że ich praca polega nie na wymianie powietrza, ale na wymianie ciepła. Odpowiednio dobrane urządzenie split umożliwia schłodzenie pomieszczenia nawet do 20 stopni Celsjusza, przy wysokich temperaturach otoczenia. Jeśli dodatkowo nie dopuścimy do zbędnych zysków ciepła, zamykając szczelnie okna lub żaluzje, w pomieszczeniu możemy uzyskać nawet i 2 stopnie mniej. Tak niska temperatura nie jest jednak zalecana, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i technicznych (klimatyzator funkcjonuje prawidłowo, gdy różnica temperatur w pomieszczeniu schładzanym i tym sąsiadującym nie przekracza 7 stopni).
Wśród klimatyzatorów split najwięcej jest modeli, które sprawnie działają w pomieszczeniach nieprzekraczających 40 m². Istnieją jednak wydajniejsze rodzaje, ochładzające nawet 50 m² i więcej. Wśród tych najmocniejszych można wymienić chociażby klimatyzator Daikin FTXC60A lub Gree GWH24QD.
Wydajność klimatyzatorów monoblokowych
Trochę inaczej wygląda sprawa z klimatyzatorami monoblokowymi, czyli takimi, których budowa jest jednoczęściowa i zarówno parownik jak i skraplacz znajdują się wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Ponieważ działanie tych urządzeń polega na wymianie powietrza między strefą wewnętrzną (pomieszczeniem), a zewnętrzną (przestrzenią poza budynkiem), ich wydajność jest mniejsza. W tym przypadku nie powinniśmy mówić o schładzaniu pomieszczenia, ale raczej o jego dochładzaniu, bowiem w upalne dni nierealne jest osiągnięcie w nim temperatury 20 stopni Celsjusza. Trzeba przy tym pamiętać, że część tego typu urządzeń ma zabezpieczenia uniemożliwiające im pracę w wysokich temperaturach (np. 32 stopni), więc nie w każdych warunkach mogą one funkcjonować. Maksymalne możliwości klimatyzatorów monoblokowych to obniżenie temperatury w pomieszczeniu o 2-5 stopni Celsjusza w stosunku do temperatury pomieszczenia nieklimatyzowanego. By podnieść skuteczność urządzeń, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu dopływu ciepła poprzez m.in. ustawienie klimatyzatora blisko okna, tak by rura wyrzutowa była jak najkrótsza; owinięcie rury materiałem izolacyjnym np. kocem lub wełną mineralną; uszczelnienie uchylonego okna tekturą lub styropianem.
Klimatyzatory przenośne zazwyczaj chłodzą do 30 m². Ale i tutaj nie brakuje mocniejszych modeli. Przykładem może być klimatyzator Warmtec KP 35 W, czy Fral FSC 13TH. To jedne z najlepszych urządzeń w swojej klasie.
Różnice pomiędzy typami klimatyzacji
Klimatyzator monoblokowy może ochładzać taką samą powierzchnię jak urządzenie typu split. I na tym kończą się podobieństwa. Wciąż znacznie wydajniejszym sprzętem pozostaje ten ścienny. Jest też prostszy w obsłudze i nie wymaga dodatkowych czynności do poprawnego funkcjonowania. W przypadku przenośnej klimatyzacji trzeba jeszcze zadbać o zabezpieczenie dopływu powietrza.
Dla kogo klimatyzator przenośny, a dla kogo stacjonarny?
Ze względu na dzielące ich różnice, oba rodzaje klimatyzatorów znajdują różne zastosowania. Monoblokowe urządzenia znacznie częściej pojawiają się w miejscach, w których jedynie okresowo przydaje się takie rozwiązanie. Są to np. magazyny, punkty usługowe i im podobne. Z kolei klimatyzacja split to typowe urządzenie domowe i biurowe. Mogą tam funkcjonować przez cały rok.
Przeczytaj także:
- Ogrzewanie klimatyzatorem.
- Klimatyzatory przenośne monoblokowe a stacjonarne split - porównanie.
- Nie podoba mi się wizja białego klimatyzatora na ścianie. Co robić?
- Bezpieczne i zdrowe użytkowanie klimatyzatorów.
- Chcę kupić klimatyzator bez konieczności wystawiania rury wyrzutowej bądź montowania agregatu na zewnątrz - czy znajdę taki?
- Planuję zakup klimatyzatora kierując się ceną. Czy to dobry pomysł?
- Klimatyzatory split - wskazówki dotyczące montażu