Masz pytanie?

Na jakie schłodzenie mogę liczyć kupując klimatyzator?

Najbardziej komfortową temperaturą dla człowieka w lecie jest przedział od 21 do 25 stopni Celsjusza.  To, jaką temperaturę osiągniemy dzięki klimatyzatorowi, zależy przede wszystkim od jego wydajności, czyli mocy chłodniczej w stosunku do wielkości pomieszczenia.

 

 

 

Wydajność klimatyzatorów typu split

Najbardziej wydajne są klimatyzatory typu split, czyli urządzenia naścienne składające się z dwóch części – wewnętrznej znajdującej się w pomieszczeniu oraz zewnętrznej, czyli tej montowanej na zewnątrz budynku.  Wyższa wydajność tego rodzaju klimatyzatorów wynika z faktu, że ich praca polega nie na wymianie powietrza, ale na wymianie ciepła. Odpowiednio dobrane urządzenie split umożliwia schłodzenie pomieszczenia nawet do 20 stopni Celsjusza, przy wysokich temperaturach otoczenia. Jeśli dodatkowo nie dopuścimy do zbędnych zysków ciepła, zamykając szczelnie okna lub żaluzje,  w pomieszczeniu możemy uzyskać nawet i  2 stopnie mniej.  Tak niska temperatura nie jest jednak zalecana, zarówno ze względów zdrowotnych, jak i technicznych (klimatyzator funkcjonuje prawidłowo, gdy różnica temperatur w pomieszczeniu schładzanym i tym sąsiadującym nie przekracza 7 stopni).

 

 

Wydajność klimatyzatorów monoblokowych

Trochę inaczej wygląda sprawa z klimatyzatorami monoblokowymi, czyli takimi, których budowa jest jednoczęściowa i zarówno parownik jak i skraplacz znajdują się wewnątrz chłodzonego pomieszczenia. Ponieważ działanie tych urządzeń polega na wymianie powietrza między strefą wewnętrzną (pomieszczeniem), a zewnętrzną (przestrzenią poza budynkiem), ich wydajność jest mniejsza. W tym przypadku nie powinniśmy mówić o schładzaniu pomieszczenia, ale raczej o jego dochładzaniu, bowiem w upalne dni nierealne jest osiągnięcie w nim temperatury 20 stopni Celsjusza. Trzeba przy tym pamiętać, że część tego typu urządzeń ma zabezpieczenia uniemożliwiające im pracę w wysokich  temperaturach (np. 32 stopni), więc nie w każdych warunkach mogą one funkcjonować. Maksymalne możliwości klimatyzatorów monoblokowych to obniżenie temperatury w pomieszczeniu o  2-5 stopni Celsjusza w stosunku do temperatury pomieszczenia nieklimatyzowanego.  By podnieść skuteczność urządzeń, trzeba pamiętać o zabezpieczeniu dopływu ciepła poprzez m.in. ustawienie klimatyzatora blisko okna, tak by rura wyrzutowa była jak najkrótsza; owinięcie rury materiałem izolacyjnym np. kocem lub wełną mineralną; uszczelnienie uchylonego okna tekturą lub styropianem.

 

Posiadamy prawa autorskie do w/w artykułu. Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

 

Przeczytaj także:

 

Facebook