Masz pytanie?

Nawilżacze powietrza - jaki typ wybrać?

Proces wytwarzania pary wodnej przez nawilżacz powietrza może być trojaki. W zależności od rodzaju technologii, jaką zastosowano w ich budowie, dzielimy je na trzy grupy główne.
W gąszczu urządzeń nawilżających wyróżniamy trzy główne ich typy. Są to nawilżacze ultradźwiękowe, ewaporacyjne oraz parowe. Wybierając odpowiedni dla nas nawilżacz powietrza , powinniśmy brać pod uwagę takie czynniki jak: wielkość pomieszczenia, jakość wody jaką dysponujemy, preferowany wygląd zewnętrzny urządzenia oraz zużycie energii. Warto również wiedzieć, że cena urządzenia często jest adekwatna do jego jakości. Niska cena to zazwyczaj mniejsza skuteczność i większa awaryjność nawilżacza.


NAWILŻACZE ULTRADŹWIĘKOWE to urządzenia najbardziej popularne na rynku. W ich przypadku mamy największy wybór modeli.
Sposób działania - Działają na zasadzie mechanicznego rozbijania wody za pomocą ultradźwięków na drobne cząsteczki pary, widoczne jako biała mgiełka.   
Sterowanie – Może być elektroniczne bądź mechaniczne. W niektórych modelach jest możliwe zadanie odpowiedniej wilgotności powietrza, którą nawilżacz utrzymuje.
Warunki użytkowania i wydajność -  Przyjazne dzieciom (cichy). Nieodpowiednie do stosowania w nich zbyt twardej wody (mogą tworzyć na meblach i sprzętach osad z kamienia)oraz olejków aromatycznych. Różnorodna pojemność zbiornika na wodę umożliwia nawilżenie powietrza w pomieszczeniach do 60m2.
Dodatkowe funkcje – Niektóre modele nie tylko nawilżają, ale również oczyszczają powietrze.
Wygląd – Bardzo elegancki i estetyczny
Koszt eksploatacji – Mają niskie zużycie prądu, jednakże trzeba się liczyć z częstym wymienianiem wkładu odwapniającego.


NAWILŻACZE EWAPORACYJNE są najzdrowszymi urządzeniami nawilżającymi suche powietrze, choć bywają głośniejsze od pozostałych.
Sposób działania -  W sposób naturalny odparowują wodę  ze specjalnego wkładu nawilżającego. Woda ze zbiornika podawana lub zaciągana jest przez wkład nawilżający, a wentylator zamontowany w urządzeniu przetłacza powietrze przez wilgotne powierzchnie powodując odparowanie wody. Uzyskuje się w ten sposób efekt podobny do wysuszania np. mokrej ulicy przez silny wiatr. Para wodna wytwarzana przez nawilżacze ewaporacyjne jest niewidoczna.
Sterowanie – Nie posiadają elektroniki sterującej ani wyświetlacza. Mimo tego, nie ma zagrożenia przewilgoceniem pomieszczeń bo nawilżacze tego typu nie są w stanie zwiększyć wilgotności powyżej 60%.
Warunki użytkowania i wydajność – Można w nich stosować twardą wodę oraz olejki aromatyczne. Są łatwe w obsłudze ze względu na prostą budowę. Ze względu na niski stopień nawilżenia, zalecane są głownie do małych pomieszczeń (podawanie przez producentów wysokich wydajności jest zazwyczaj tylko chwytem marketingowym).
Dodatkowe funkcje – Niektóre modele (np. nawilżacze Air-O-Swiss), dzięki zastosowaniu srebrnej elektrody posiadają możliwość wytwarzania pary higienicznej.
Wygląd – zazwyczaj mało nowoczesny, prosty.
Koszt eksploatacji – Są energooszczędne, zazwyczaj bezawaryjne chociaż wymagają częstego wymieniania wkładów nawilżających (co 2-3 miesiące)


NAWILŻACZE PAROWE są bardzo higieniczne, idealne dla dzieci i osób wrażliwszych. 
Sposób działania – Jest bardzo prosty i polega na gotowaniu wody (jak w czajniku), na skutek czego wytwarza się para wodna. Ze względu na poddanie wody wysokiej temperaturze, para wodna jest pozbawiona bakterii i drobnoustrojów, jest również ciepła co powoduje wzrost temperatury w pomieszczeniu.
Sterowanie – Z reguły brak w nich elektroniki sterującej. Często wymagają dodatkowego stosowania urządzenia zwanego higrostatem, dzięki któremu możliwe jest nawilżenie powietrza do oczekiwanego poziomu.
Warunki użytkowania i wydajność – można stosować w nich twardą wodę oraz olejki aromatyczne. Przeznaczone są do średniej wielkości pomieszczeń.
Dodatkowe funkcje – wytwarzanie sterylnej pary
Wygląd – prosty, choć bywają nawilżacze tego typu w nowatorskiej stylistyce (Stadler Form FRED)
Koszt eksploatacji – Są bardzo energochłonne.

 

 

Posiadamy prawa autorskie do w/w artykułu. Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.Przeczytaj także:

 

Facebook