Strona główna » Nawilżacze powietrza - jaki typ wybrać?

Nawilżacze powietrza - jaki typ wybrać?

Proces wytwarzania pary wodnej przez nawilżacz powietrza może być trojaki. W zależności od rodzaju technologii, jaką zastosowano w ich budowie, dzielimy je na trzy grupy główne. Są to nawilżacze ultradźwiękowe, ewaporacyjne oraz parowe. Wybierając odpowiedni dla nas nawilżacz powietrza, powinniśmy brać pod uwagę takie czynniki jak: wielkość pomieszczenia, jakość wody jaką dysponujemy, preferowany wygląd zewnętrzny urządzenia oraz poziom hałasu i zużycie energii. Warto również wiedzieć, że cena urządzenia często jest adekwatna do jego jakości. Niska cena to zazwyczaj mniejsza skuteczność i większa awaryjność nawilżacza.
 



Nawilżacze ultradźwiękowe to urządzenia najbardziej popularne na rynku. W ich przypadku mamy największy wybór modeli.

Sposób działania

Działają na zasadzie mechanicznego rozbijania wody za pomocą ultradźwięków na drobne cząsteczki pary, widoczne jako biała mgiełka.

Sterowanie

Może być elektroniczne bądź mechaniczne. W niektórych modelach jest możliwe zadanie odpowiedniej wilgotności powietrza, którą nawilżacz utrzymuje.

Warunki użytkowania i wydajność

Przyjazne dzieciom (cichy). Nieodpowiednie do stosowania w nich zbyt twardej wody (mogą tworzyć na meblach i sprzętach osad z kamienia)oraz olejków aromatycznych. Różnorodna pojemność zbiornika na wodę umożliwia nawilżenie powietrza w pomieszczeniach do 60m2.

Dodatkowe funkcje

Niektóre modele nie tylko nawilżają, ale również oczyszczają powietrze.

Wygląd

Bardzo elegancki i estetyczny.

Koszt eksploatacji

Mają niskie zużycie prądu, jednakże trzeba się liczyć z częstym wymienianiem wkładu odwapniającego.

 


 

Nawilżacze ewaporacyjne są najzdrowszymi urządzeniami nawilżającymi suche powietrze, choć bywają głośniejsze od pozostałych.

Sposób działania

W sposób naturalny odparowują wodę  ze specjalnego wkładu nawilżającego. Woda ze zbiornika podawana lub zaciągana jest przez wkład nawilżający, a wentylator zamontowany w urządzeniu przetłacza powietrze przez wilgotne powierzchnie powodując odparowanie wody. Uzyskuje się w ten sposób efekt podobny do wysuszania np. mokrej ulicy przez silny wiatr. Para wodna wytwarzana przez nawilżacze ewaporacyjne jest niewidoczna.

Sterowanie

Nie posiadają elektroniki sterującej ani wyświetlacza. Mimo tego, nie ma zagrożenia przewilgoceniem pomieszczeń bo nawilżacze tego typu nie są w stanie zwiększyć wilgotności powyżej 60%.

Warunki użytkowania i wydajność

Można w nich stosować twardą wodę oraz olejki aromatyczne. Są łatwe w obsłudze ze względu na prostą budowę. Ze względu na niski stopień nawilżenia, zalecane są głownie do małych pomieszczeń (podawanie przez producentów wysokich wydajności jest zazwyczaj tylko chwytem marketingowym).

Dodatkowe funkcje

Niektóre modele (np. nawilżacze Air-O-Swiss), dzięki zastosowaniu srebrnej elektrody posiadają możliwość wytwarzania pary higienicznej.

Wygląd

Zazwyczaj mało nowoczesny i bardzo prosty.

Koszt eksploatacji

Są energooszczędne, zazwyczaj bezawaryjne chociaż wymagają częstego wymieniania wkładów nawilżających (co 2-3 miesiące).
 



Nawilżacze parowe są bardzo higieniczne, idealne dla dzieci i osób wrażliwszych.

Sposób działania

Jest bardzo prosty i polega na gotowaniu wody (jak w czajniku), na skutek czego wytwarza się para wodna. Ze względu na poddanie wody wysokiej temperaturze, para wodna jest pozbawiona bakterii i drobnoustrojów, jest również ciepła co powoduje wzrost temperatury w pomieszczeniu.

Sterowanie

Z reguły brak w nich elektroniki sterującej. Często wymagają dodatkowego stosowania urządzenia zwanego higrostatem, dzięki któremu możliwe jest nawilżenie powietrza do oczekiwanego poziomu.

Warunki użytkowania i wydajność

Można stosować w nich twardą wodę oraz olejki aromatyczne. Przeznaczone są do średniej wielkości pomieszczeń.

Dodatkowe funkcje

Wytwarzanie sterylnej pary.

Wygląd

Prosty, choć bywają nawilżacze tego typu w nowatorskiej stylistyce (Stadler Form FRED).

Koszt eksploatacji

Są bardzo energochłonne.
 



Jak wybrać nawilżacz powietrza, dopasowany do indywidualnych potrzeb?

W zależności od indywidualnych preferencji każdego użytkownika sprawdzić mogą się różne typy nawilżaczy powietrza. Osoby posiadające małe dzieci mogą skłaniać się ku wyborowi nawilżaczy ultradźwiękowych, ponieważ charakteryzuje je wyjątkowo cicha praca. W ich przypadku konieczne będzie jednak używanie dobrze przefiltrowanej wody i częste wymienianie wkładu odwapniającego, aby zminimalizować ryzyko powstawania osadu wewnątrz urządzenia. W razie obawy przed zniszczeniem w ten sposób niektórych mebli lub sprzętów lepszą alternatywę stanowią nawilżacze ewaporacyjne. Ich dodatkowy atut to fakt, że można stosować w nich bez przeszkód olejki aromatyczne.  

Nawilżacze ultradźwiękowe to dobry wybór także dla osób poszukujących urządzenia, które jednocześnie oczyszcza powietrze. Dla alergików natomiast najlepiej sprawdzą się nawilżacze parowe, które gwarantują najwyższy poziom higieny działania. W ich przypadku powstawaniu pary wodnej towarzyszy wysoka temperatura, która eliminuje szkodliwe bakterie i drobnoustroje. Podobną funkcję może oferować część nawilżaczy ewaporacyjnych stosujących srebrną elektrodę.  

Dopasowanie nawilżacza powietrza do specyfiki danego wnętrza

Podczas wyboru nawilżacza powietrza warto zwrócić uwagę na wielkość pomieszczenia, w którym ma być stosowany. W małych wnętrzach najlepiej sprawdzą się nawilżacze ewaporacyjne, które nie przekraczają 60% wilgotności powietrza. W ich przypadku nie ma zatem ryzyka przewilgocenia pomieszczenia. Nawilżacze ultradźwiękowe i parowe rekomendujemy do pomieszczeń o większych metrażach. Aby nie przekroczyć maksymalnej pożądanej wilgotności powietrza, często wymagają dodatkowo osobnej aparatury – higrostatu.

Biorąc pod uwagę wystrój wnętrza, wiele osób decyduje się na zakup nawilżacza ultradźwiękowego, ponieważ często projektowane są w duchu nowoczesności. Nie gorzej prezentują się nawilżacze ewaporacyjne o prostszych, minimalistycznych obudowach. W przypadku nawilżaczy parowych można znaleźć urządzenia zarówno o starodawnym, jak i nowoczesnym wyglądzie.

Nie należy pomijać kryterium wyboru, jakim są koszty eksploatacji nawilżacza powietrza. W tym przypadku prym wiodą nawilżacze ewaporacyjne i ultradźwiękowe, przy których główny koszt generuje konieczność regularnej wymiany wkładów. Za najbardziej energochłonne uważa się z kolei nawilżacze parowe.


Posiadamy prawa autorskie do w/w artykułu. Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu