Masz pytanie?

Planuję zakup klimatyzatora kierując się ceną. Czy to dobry pomysł?

Uzależnianie wyboru klimatyzatora wyłącznie od jego ceny jest działaniem nielogicznym. Cena urządzenia jest adekwatna do jego jakości, wydajności i nowoczesności, więc kierując się nią możemy dokonać złego wyboru.

 

Klimatyzatory to urządzenia, których zadaniem jest przede wszystkim poprawa mikroklimatu w pomieszczeniu. Oprócz tego, że kontroluje temperaturę powietrza,  oddziałuje również na poziom jego wilgotności i oczyszczenia.  By urządzenie dbało o jakość powietrza w pomieszczeniu, którym odpoczywamy lub pracujemy, musi być fachowo dobrane.

 

Pierwszym najistotniejszym czynnikiem, mającym wpływ na wybór odpowiedniego modelu jest wielkość pomieszczenia, któremu będzie służył  oraz jego przeznaczenie. Im większe pomieszczenie, tym większa musi być moc chłodnicza urządzenia. Klimatyzator musi usuwać odpowiednią ilość ciepłego powietrza, zakup zbyt mało wydajnego urządzenia grozi jego nieskutecznością, a nawet przegrzaniem sprężarki i uszkodzeniem (na skutek częstego załączania się). Obliczając moc chłodniczą, oprócz powierzchni pomieszczenia, musimy dodatkowo wziąć pod uwagę ilość znajdujących się w nim źródeł ciepła. Takie źródła stanowią zarówno ludzie, jak i sprzęt komputerowy czy sztuczne oświetlenie.

 

 

Jak dostosować moc klimatyzatora do pomieszczenia?

Dla klimatyzatorów stacjonarnych tzw. split normą jest 1kW chłodu na 10m2, ale tylko w przypadku, gdy chodzi o pomieszczenie mieszkalne. W przypadku powierzchni biurowej, do wyliczonej wartości należy dodać jeszcze 200 W przypadające na każdy znajdujący się w pomieszczeniu komputer oraz 100W na każdego przebywającego w nim pracownika. W ten sposób okazuje się, że np. dla pomieszczenia o powierzchni 15m2 wymaga się zastosowania mocy chłodniczej nie 1,5 kW (jakby wynikało z przelicznika powierzchniowego), ale ponad 3 kW (bo uwzględniliśmy dodatkowe źródła ciepła w postaci 5 komputerów i 5 pracowników).


Dla klimatyzatorów przenośnych monoblokowych, moce chłodnicze podane przez producentów nie są tak samo odczuwalne, jak w przypadku urządzeń typu split. Wynika to z faktu, że ten typ klimatyzatora usuwa część powietrza na zewnątrz, musi więc w celu regulowania ilości powietrza w pomieszczeniu, na nowo dochładzać dopływające powietrze. W związku z tą różnicą, klimatyzatory przenośne monoblokowe są mniej wydajne niż splity i do korzystnego dla użytkownika działania wymagają większych mocy.  Należy przy tym pamiętać, że  i tak lepszym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora zbyt dużej mocy, niż zbyt słabej .


Wiedząc jakiej mocy urządzenie będzie nam potrzebne, dopiero teraz możemy pomyśleć o czynniku finansowym i dobrać model odpowiedni na naszą kieszeń. Niektóre nowoczesne klimatyzatory posiadają dodatkowe ulepszenia czy designerski wygląd, za które trzeba dodatkowo zapłacić. Jeśli zależy nam na oszczędności, wybierzmy model, który będzie przede wszystkim skuteczny, a nie wzbogacony w mniej istotne gadżety.


No i na koniec najważniejsza rady. Po pierwsze – prośmy o doradztwo fachowców (wystarczy telefon do KLIMA-TOP), którzy pomogą dokonać słusznego wyboru. Po drugie – kupujmy tylko w specjalistycznych sklepach, unikajmy supermarketów. To gwarancja, że nasz klimatyzator będzie nas  cieszył przez długie lata (obsługa w marketach w większości przypadków nie jest dostatecznie przeszkolona a i sprzęty bywają "jednorazowe" - są importowane bezpośrednio przez markety i po gwarancji można je jedynie wyrzucić, gdyż nikt nie myśli o serwisie).

Posiadamy prawa autorskie do w/w artykułu. Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

 

Przeczytaj także:

 

Facebook