Strona główna » Przenośne nagrzewnice powietrza - jaką wybrać? Rodzaje oraz ich zastosowanie

Przenośne nagrzewnice powietrza - jaką wybrać? Rodzaje oraz ich zastosowanie

Przenośne nagrzewnice powietrza określane także jako mobilne dmuchawy lub piece nadmuchowe to świetnie rozwiązanie do nagrzania w krótkim czasie przestrzeni różnych typów. Podobnie jednak, jak w wielu innych przypadkach dzielą się one na pomniejsze rodzaje, z których każdy ma niejednorodne atuty oraz nieco inne przeznaczenie. Poniżej podpowiadamy, jak wybrać dla siebie ich najlepszy wariant.
 


Najważniejsze rodzaje przenośnych nagrzewnic powietrza

Zasadniczo istnieją dwie główne metody klasyfikacji zarówno konwencjonalnych, jak i przenośnych nagrzewnic powietrza. Pierwsza z nich wynika bezpośrednio z przeznaczonych im zastosowań, a ściślej rzecz ujmując z tego, do jakich typów pomieszczeń będą one odpowiednie. Urządzenia te mogą być wykorzystywane m.in. w obrębie hal i magazynów, szklarni, rozmaitych gospodarstw rolnych, a także w ramach otwartej lub zamkniętej przestrzeni obszaru budowy. Jeśli chodzi o ostatnie ze wspomnianych zastosowań, na rynku dostępne są rozwiązania właściwe zarówno do ogrzewania mieszkań, domów czy niewielkich placówek publicznych podczas rozmaitych prac remontowych czy wykończeniowych, jak i do pracy w dużych obiektów budowlanych oraz przy drogach, parkingach lub obszernych placach ulokowanych na otwartym powietrzu. Inną opcją może być także nagrzewnica elektryczna do auta, która zapewni wewnątrz pojazdu efektywne źródło ciepła, wtedy, gdy bazowe jest niewystarczające.

Dzieląc dmuchawy na kategorie zgodnie z opisanym powyżej schematem, otrzymujemy ich całkiem sporo. Należy mieć przy tym jednak na uwadze, że cały podział sprowadza się przede wszystkim do doboru urządzenia o odpowiedniej mocy, czym bardziej szczegółowo zajmiemy się w dalszej części wpisu. Na razie skupmy się na scharakteryzowaniu mobilnych nagrzewnic powietrza pod kątem drugiego sposobu na ich klasyfikację, którym jest kategoryzacja według źródeł zasilania. Na tej płaszczyźnie wyróżnia się nadmuchowe piece olejowe, gazowe, a także wspomniane już wcześniej elektryczne, o których więcej poniżej.

Przenośne nagrzewnice powietrza w wariancie olejowym

Przenośne nagrzewnice powietrza tego typu zasilane są olejami opałowymi lub napędowymi. Wariant ten należy do jednego z najbardziej popularnych przede wszystkim w obrębie placów budowlanych, gdzie znajduje zastosowanie nie tylko jako źródło ogrzewania zamkniętych pomieszczeń, ale również przy osuszaniu budynków, a nawet przy rozmrażaniu urządzeń, które odmówiły posłuszeństwa ze względu na zbyt niską temperaturę otoczenia.

Olejowe mobilne piece nadmuchowe dzielą się na modele wyposażone w system odprowadzania spalin oraz go pozbawione. Pierwsze z nich należy stosować przede wszystkim w pomieszczeniach o słabej wentylacji, stąd tego typu nagrzewnica do garażu czy warsztatu nada się całkiem dobrze. Drugie wykorzystuje się najczęściej w ramach otwartych przestrzeni, ale także wewnątrz dużych obiektów budowlanych, w których pozwalają np. istotnie zwiększyć szybkość wiązania betonu.

Do głównych zalet dmuchaw olejowych zaliczyć należy przede wszystkim dużą wytrzymałość na uszkodzenia mechaniczne, ponadprzeciętną odporność na oddziaływanie niskich temperatur, wysoką wydajność i dużą prędkość nagrzewania, a także relatywnie małe zużycie paliwa przekładające się na ekonomiczność ich stosowania.

Gazowe przenośne nagrzewnice powietrza

Gazowe piece nadmuchowe są rozwiązaniem nieco rzadziej stosowanym od dmuchaw omówionych wcześniej, ponieważ w ich przypadku niezależnie od konkretnego modelu urządzenia, w ogóle nie zaleca się ich wykorzystywania w pomieszczeniach słabo wentylowanych oraz intensywnie uczęszczanych przez ludzi. Tego rodzaju nagrzewnica do garażu czy często odwiedzanej pracowni nie będzie więc najlepszym pomysłem, o ile nie są one wyposażone w efektywne systemy wymiany powietrza. Jeśli chodzi o ich atuty, do kluczowych zaliczyć należy niskie koszty eksploatacji, a także fakt, że oprócz samego ciepła są w stanie dostarczać także parę wodną wykorzystywaną w branży budowlanej chociażby do przyspieszania procesu twardnienia zaprawy wapiennej.

Nagrzewnica elektryczna do garażu i relatywnie małych pomieszczeń

Piece nadmuchowe zasilane prądem stanowią najbardziej komfortowe ze wszystkich wymienionych rozwiązań. Są ciche i wydajne, a podczas pracy nie generują żadnych spalin oraz niepożądanych zapachów. Z drugiej jednak strony wiążą się również z wyższymi kosztami eksploatacji od swoich olejowych czy gazowych odpowiedników. Z tych powodów ich stosowanie zaleca się przede wszystkim w miejscach stosunkowo małych lub wymagających ogrzewania sporadycznie, w których inne rodzaje przenośnych nagrzewnic powietrza byłyby zwyczajnie niewygodne i uciążliwe, takich jak np. właśnie garaż z przydomowym warsztatem.

Przenośne nagrzewnice powietrza a dobór mocy

Jak wspomnieliśmy już wcześniej, o tym, do jakiej wielkości pomieszczenia nada się określona mobilna nagrzewnica powietrza, decyduje przede wszystkim jej moc. Aby obliczyć optymalną wartość tego parametru, należy posłużyć się poniższym wzorem:

V x ΔT x K = kcal/h

gdzie symbol „V” reprezentuje objętość planowanego do ogrzania wnętrza, „ΔT” wymagany przyrost temperatury, „K” współczynnik izolacji cieplnej, zaś 860 kcal/h odpowiada 1 kW.

Po określeniu wymaganej w danej przestrzeni mocy grzewczej śmiało można przystąpić do doboru właściwego modelu urządzenia w zależności od jego zastosowania, wykorzystywanego przez nie paliwa czy też stosunku wydajności do ceny. W każdym przypadku należy jednak – ze względu na bezpieczeństwo użytkowników – zwracać uwagę przede wszystkim na stopień dopasowania danej przenośnej nagrzewnicy powietrza do wielkości pomieszczenia.

Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu