Strona główna » Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

Wentylator czy klimatyzator – co wybrać?

Dwa sposoby schładzania pomieszczeń podczas upalnych dni cieszą się niesłabnącą popularnością. Mowa oczywiście o systemach klimatyzacji oraz wentylatorach. Różnią się one od siebie zasadniczo. Nic więc dziwnego, że osoby zainteresowane tego typu rozwiązaniami zastanawiają się, co jest lepsze: klimatyzator czy wentylator. Dlatego przed podjęciem decyzji warto poznać wszystkie aspekty związane z ich działaniem, konstrukcją i zastosowaniem.
 


Wiatraki domowe i klimatyzatory – zasady działania obu urządzeń

Zacznijmy od wentylatorów, popularnie określanych mianem wiatraków. Już ich nazwa zawiera cenną informację o konstrukcji urządzeń. Jest ona niezwykle prosta. Wentylator sufitowy czy przenośny składa się ze śmigła, które wprawia w ruch podłączony do zasilania silnik. Następuje wówczas zasysanie powietrza z jednej strony i wydmuchiwanie z drugiej. Odczuwany przez ludzi ruch powietrza powoduje orzeźwienie, choć należy mieć na uwadze, że wiatraki domowe nie obniżają temperatury.

Aby faktycznie wytworzyć wewnątrz pomieszczenia przyjemną, chłodną atmosferę, należy postawić na klimatyzację. Budowa oraz działanie systemu jest dość skomplikowane. Można jednak pokrótce wskazać na najważniejsze punkty. Każdy klimatyzator pokojowy posiada parownik oraz skraplacz. Pierwszy element służy do przenoszenia chłodu do środka pomieszczenia, a drugi odpowiada za wypuszczanie na zewnątrz powietrza gorącego. Poza tym system musi mieć jeszcze wydajny system odprowadzania skraplanej wody. Efektem pracy klimatyzacji jest jednak skuteczne obniżenie temperatury w całym pomieszczeniu.

Klimatyzator pokojowy lub przenośny – wady i zalety

Łatwo więc wywnioskować, że klimatyzatory są skuteczniejsze w zapewnianiu upragnionego chłodu. Tylko one są w stanie zagwarantować komfortową temperaturę wtedy, gdy na zewnątrz panują upały. Na dodatek można dowolnie regulować ich działanie. W pomieszczeniu ma być 20 lub 25°C? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby urządzenie pracowało aż do momentu osiągnięcia pożądanej wartości – i to bez kontroli ze strony człowieka. Obsługa klimatyzatorów przenośnych i stacjonarnych stanowi bezsprzeczną zaletę systemu.

Niestety do prawidłowego funkcjonowania potrzebują całkiem sporego zapasu energii, a to przekłada się na zwiększenie rachunków za prąd. Ponadto należy zakupić stosunkowo drogi sprzęt i zająć się jego montażem (klimatyzator przenośny, z oczywistych powodów, jest pod tym względem dużo tańszy).

Wentylator sufitowy albo kolumnowy – plusy oraz minusy

Tymczasem wiatraki są wyjątkowo tanie. Ceny zaczynają się od zaledwie kilkuset złotych. A jeśli chodzi o prostotę obsługi, to są równie bezproblemowe, co nowoczesne systemy klimatyzacji. To idealne rozwiązanie do niewielkich pomieszczeń biurowych czy pokojów w domu. W większych przestrzeniach lepiej postawić na wentylator sufitowy, który obejmie swoim działaniem pokaźnych rozmiarów salon czy biuro typu open space. A niektóre modele mają nawet opcję wytwarzania wilgotnej mgiełki, która niesie ze sobą dodatkowe orzeźwienie. Zwracamy też uwagę na wentylator kolumnowy, który nie tylko wygląda nowocześniej, ale też zapewnia lepszą cyrkulację powietrza.

Najistotniejszą zaś wadą prezentowanego rozwiązania jest niska wydajność. Nie obniża bowiem temperatury, więc ukojenie jest jedynie czasowe. Przy naprawdę wysokich temperaturach nawet wentylator kolumnowy może okazać się niewystarczający. Poza tym zajmują one cenne miejsce – albo na biurku, albo na podłodze. Wyjątkiem są modele sufitowe.

Klimatyzator czy wentylator – na co ostatecznie się zdecydować?

Korzystniejszym urządzeniem okazują się klimatyzatory ze względu na skuteczność w chłodzeniu oraz większą funkcjonalność. Niemniej wentylatory są znacznie lepszym rozwiązaniem w niewielkich pomieszczeniach, gdzie bezpośredni nawiew z klimatyzacji mógłby okazać się zgubny dla naszego zdrowia.

Jak więc widać, wybór zależy przede wszystkim od potrzeb. Oba systemy mają swoje niezaprzeczalne plusy, które ujawniają się w konkretnych sytuacjach. Należy wziąć je pod uwagę przed podjęciem decyzji o zakupie.

Chcesz dowiedzieć się czegoś więcej lub wciąż masz wątpliwości? Zapraszamy do przeczytania:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu