Strona główna » Dobór wentylatora sufitowego

Dobór wentylatora sufitowego

Dobór wentylatora sufitowego

Wybór odpowiedniego wentylatora to nie tylko wybór odpowiedniego koloru czy stylu. Ważna jest również jego wielkość tak aby mógł w danym pomieszczeniu spełnić swoją funkcję.
Poniżej podajemy orientacyjne wielkości pomieszczeń względem rozpiętości wentylatora:
 

Pokój Wymiary pokoju Przykład Rozpiętość wentylatora
mały 260 x 320 cm łazienka, mała kuchnia, korytarz 76 cm
średni 380 x 380 cm duża łazienka, kuchnia, salon, sypialnia 105 cm
duży 570 x 640 cm duży salon, jadalnia, sala konferencyjna 132 cm

 

Na jakiej wysokości powinien być zawieszony wentylator?

Dla uzyskania optymalnej cyrkulacji w pomieszczeniu i to uzyskanej także na najniższych obrotach wentylatora powinien on być zawieszony /korpus z łopaktami/ nad podłogą na wysokości 250 cm dla pomieszczeń niskich i do 300 cm nad podłogą dla pomieszczeń o wysokości do 4,80 metra. W dziale "Osprzęt" mamy do zaoferowanie przedłużki do wentylatorów o długości 30, 46 i 61 cm.
Dotyczy to wykorzystania wentylatora w lecie natomiast przy wykorzystaniu w okresach zimowych najlepsze efekty uzyskuje się gdy wentylator podwieszony jest możliwie wysoko pod samym sufitem.

 

Czy wentylator może być zamontowany na skosie, np. poddaszu?

Tak, większość (w razie zainteresowania pytaj które) oferowanych przez nas wentylatorów Westinghouse może być zamontowana na skośnym suficie - są do tego przystosowane konstrukcyjnie. W takim przypadku tylko element mocowania do sufitu jest usytuowany pod kątem pochylenia a wentylator z drążkiem jest zawieszony w pionie wg poniższego rysunku:
 

wentylator sufitowy zamontowany na skośnej ścianie

 

Jak wentylator sufitowy ochładza/ogrzewa pomieszczenie?

Wentylatory Westinghouse mogą uczynić odczucie temperatury w pomieszczeniu o 8 stopni niższe /latem/ niż jest w rzeczywistości a to dzięki efektowi przyspieszenia parowania potu z organizmu i tzw. bryzy powietrza opływającej nasze ciało. W okresach zimowych zwłaszcza przy ogrzewaniu kominkowym czy innym gdzie czynnikiem grzewczym jest ciepłe powietrze - będzie ono zepchnięte ku dołowi dzięki czemu temperatura w naszym otoczeniu podniesie się

 

W którą stronę powinien obracać się wentylator w zimie a w którą w lecie?

W lecie zalecane obroty to w lewą stronę - ruch powietrza ku dołowi, w zimie odwrotnie. Dotyczy to pomieszczeń niskich, natomiast przy pomieszczeniach wyższych zaleca się stosowanie obrotów w lewą stronę (ruch powietrza ku dołowi) także w zimie.

 

Ile mogę zaoszczędzić na ogrzewaniu w zimie lub klimatyzacji w lecie stosując wentylatory sufitowe?

Wentylatory Westinghouse mogą zapewnić oszczędności przez cały rok.
W lecie można zaoszczędzić do 40% na klimatyzacji mieszając warstwy powietrza chłodnego zaraz w pobliżu klimatyzacji z resztą powietrza.
W zimie można zaoszczędzić od 10-35% na ogrzewaniu spychając ciepłe powietrze ku dołowi pomieszczenia i skutecznie je mieszając.
Oszczędności w dużym stopniu zależą od lokalnych warunków klimatycznych i mieszkaniowych.


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu