Strona główna » Jak nawilżyć powietrze w pokoju?

Jak nawilżyć powietrze w pokoju?

Sezon jesienno-zimowy stanowi ogromne wyzwanie dla dróg oddechowych człowieka. Kaloryfery buchające ciepłem powodują błyskawiczne wysychanie powietrza w przestrzeni mieszkalnej, co wiąże się z drapaniem w gardle, pojawieniem się kaszlu, stanami zapalnymi zatok przynosowych, czy wysychaniem śluzówki oka. Jak temu zapobiec, nie rezygnując jednocześnie z ciepła? Jakie są sprawdzone sposoby na nawilżenie powietrza w pokoju?
 


Dlaczego trzeba dbać o odpowiednią wilgotność powietrza?

Na powyższe pytanie udzieliliśmy już najważniejszej odpowiedzi - utrzymanie stałej wilgotności powietrza na poziomie 45-55% jest korzystne dla naszego zdrowia. Jeśli powietrze będzie zbyt suche, ucierpi na tym układ oddechowy, osłabieniu ulegnie także kondycja skóry. To jednak nie wszystko. Suche powietrze, jakiego doświadczamy w sezonie grzewczym, niszczy sprzęt domowy. Szczególnie negatywnie wpływa na drewniane meble oraz podłogę wykonaną z parkietu. Pamiętając o optymalnej wilgotności, nie należy także wykraczać poza wartość 60%. Zbyt wysoka zawartość wody w powietrzu rodzi ryzyko rozwoju pleśni i grzybów, a także przyczynia się do migrenowych bólów głowy i rozwoju rozmaitych infekcji. Dlatego tak ważne staje się poszukiwanie rozwiązań, które nie tylko nawilżą pomieszczenie, lecz zrobią to w sposób kontrolowany.
 

Sposoby na nawilżanie powietrza

Domowe sposoby nawilżania powietrza polegają m.in. na rozkładaniu mokrych ręczników na kaloryferze, czy doczepianiu do niego pojemników z wodą. Stopniowo parująca woda roznosi się po mieszkaniu, jednak kontrola nad skutecznością tych metod nawilżania pozostawia wiele do życzenia. Higrometr zewnętrzny pokaże wprawdzie, czy znajdujemy się w granicach normy, lecz duża bezwładność wspomnianych tu sposobów nie daje możliwości szybkiej reakcji. Pojemniki ceramiczne wymagają nieraz całego dnia, zanim woda zdąży z nich odparować i rozprowadzić się po pomieszczeniu. Czas ten zostaje tym bardziej wydłużony, jeśli spróbujemy w trakcie nawilżania przewietrzyć mieszkanie. Najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie odpowiedniej wilgotności będzie zatem inwestycja w dedykowany nawilżacz powietrza, zaprojektowany w technologii ultradźwiękowej, parowej lub ewaporacyjnej.
 

Profesjonalny sprzęt do nawilżania powietrza w domu lub mieszkaniu - technologia ultradźwiękowa i parowa

Nawilżacze powietrza wykazują się obecnie cichą pracą i wysoką wydajnością. Różnice pomiędzy wymienionymi wcześniej technologiami dotyczą sposobu przekształcenia wody w zbiorniku w parę wodną, a także kwestii samej obsługi. Nawilżacze ultradźwiękowe wyróżniają się niskim poborem prądu i bardzo cichym działaniem. Generują przyjemną mgiełkę, jednak wymagają dość częstego czyszczenia. Do ich zbiornika nie można wlewać wody kranowej, zawierającej liczne minerały. Urządzenia wykorzystujące ultradźwięki do rozbijania cząsteczek wody potrzebują wody demineralizowanej lub destylowanej. Wówczas mieszkańcy nie będą narażeni na wdychanie szkodliwych związków mineralnych rozprowadzanych po pokoju.

Urządzenie ultradźwiękowe to idealny nawilżacz powietrza do sypialni. Nie zajmuje dużo miejsca, nie generuje nieprzyjemnych dźwięków, a wbudowany higrostat sam kontroluje parametry nawilżania.

Nawilżenie powietrza w pokojach może odbywać się także za pomocą urządzeń parowych. Jednak ze względu na obecność grzałki, która podgrzewa wodę do temperatury wrzenia, nie jest to polecany nawilżacz powietrza dla noworodka lub małych dzieci. Warto natomiast zaznaczyć, że nawilżacz parowy to urządzenie niewymagające dodatkowych akcesoriów. Wysoka temperatura zabija wszelkie drobnoustroje, zatem nawilżanie odbywa się w sposób korzystny dla zdrowia. Trzeba jednak wiedzieć, że niska cena zakupu pociąga za sobą wyższe koszty eksploatacji z tytułu opłat za prąd. Utrzymanie odpowiedniej temperatury grzałki wymaga znacznie większych nakładów energii niż w przypadku pozostałych typów nawilżaczy.
 

Nawilżacz powietrza do salonu - urządzenia ewaporacyjne

Istnieje jeszcze jeden nawilżacz powietrza do pokoju, który niejako eliminuje wszelkie wady innych urządzeń. Jest nim nawilżacz ewaporacyjny. Urządzenie to sprawdza się szczególnie dobrze jako nawilżacz powietrza do salonu lub innego pomieszczenia o dużej kubaturze. Zasada jego działania wykorzystuje zjawisko naturalnego odparowania wody na skutek mieszania z powietrzem. Mechanizm ewaporacji wiąże się z zastosowaniem wentylatora zasysającego powietrze oraz maty/filtra ewaporacyjnego gdzie następuje oczyszczenie i nawilżenie. Do czynności eksploatacyjnych należy tutaj wymiana filtra co kilka miesięcy. Konieczne będzie także regularne czyszczenie zbiornika, gdzie może tworzyć się pleśń i bakterie. Nawilżacz ewaporacyjny często posiada higrostat, a nawet aplikację mobilną, dającą pełną kontrolę nad urządzeniem. Sprzęt tego typu zdobył uznanie za energooszczędność oraz możliwość szybkiego nawilżenia dużych pomieszczeń.

Poszukując skutecznej metody nawilżenia pokoju, warto dokonać zakupu dedykowanego nawilżacza z higrostatem. Urządzenia te pozostają proste w obsłudze, dają kontrolę nad poziomem wilgotności, a także łączą w sobie wiele funkcji automatycznych. Nawilżanie powietrza tworzy korzystne dla zdrowia środowisko w mieszkaniu, nie zajmując w nim dużo miejsca i nie drenując kieszeni użytkowników.


Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

Jeśli chcesz poznać więcej korzyści ze stosowania nawilżacza powietrza, sprawdź inne poradniki:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu