Strona główna » Jaką nagrzewnicę powietrza wybrać do ogrzania warsztatu?

Jaką nagrzewnicę powietrza wybrać do ogrzania warsztatu?

Dla takich przestrzeni jak duże hale magazynowe lub warsztaty, utrzymanie komfortowej temperatury w warunkach zimowych może być niezwykle trudne. Tym bardziej, jeśli specyfika pracy wymaga częstego otwierania bramy wejściowej, co powoduje ciągłą wymianę powietrza. Z pomocą przychodzą nagrzewnice powietrza, wyróżniające się prostą konstrukcją i ogromną efektywnością grzewczą. Na rynku istnieje kilka rodzajów tych urządzeń, dostosowanych do rozmaitych potrzeb. Przedstawiamy zatem poradnik dla osób kupujących o tym, jaki sprzęt wybrać do ogrzania warsztatu.
 


Jak działa nagrzewnica do warsztatu?

Opisywane tutaj urządzenia grzewcze składają się z komory spalania lub komory grzewczej (w zależności od typu źródła ciepła), a także wentylatora. Po podłączeniu do zasilania, ciepło wytwarzane w komorze poprzez nadmuch zostaje rozprowadzone po pomieszczeniu. Należy jednak zaznaczyć, że nagrzewnice wolnostojące nie mogą być podłączane do ciągu wentylacyjnego. Do ich właściwego i bezpiecznego działania konieczne staje się zapewnienie otwartej przestrzeni. Duża wydajność nagrzewnic warsztatowych sprawia, że są one w stanie w krótkim czasie podnieść temperaturę o kilka stopni, nawet w pomieszczeniach o znacznej kubaturze. Nagrzewnice warsztatowe podlegają podziałowi w zależności od sposobu wytwarzania ciepła. Wyróżniamy zatem nagrzewnice elektryczne, nagrzewnice gazowe i olejowe. Wybór najlepszego urządzenia pozostaje zależny od kosztów zakupu i eksploatacji, a także indywidualnych uwarunkowań w danym warsztacie. Zapraszamy do naszego porównania poszczególnych rodzajów nagrzewnic, gdzie wskazujemy podstawowe cechy każdej z nich.

Nagrzewnice elektryczne stacjonarne lub przenośne

Elektryczna nagrzewnica do warsztatu ma jedną podstawową przewagę nad pozostałymi rozwiązaniami - nie zużywa tlenu i nie wytwarza spalin podczas pracy. Nagrzewnica elektryczna wyróżnia się także niższymi kosztami zakupu, niewielką wagą i długą żywotnością. Niektóre modele uwzględniają opcję podłączenia przedłużającego rękawa, który daje większą kontrolę nad rozprowadzaniem ciepła po pomieszczeniu. Zastosowanie elektrycznych urządzeń grzewczych w warsztacie nie pozostaje jednak bez wad. Nagrzewnice tego typu posiadają moc maksymalną do 40 kW, ze względu na ograniczenia sieci energetycznej. Wymagają zasilania z gniazdek 400 V (nagrzewnice o mocy od 5 kW), a sama temperatura nawiewu pozostaje niższa niż w przypadku urządzeń gazowych i olejowych. Przy długotrwałym użytkowaniu problemem może się okazać także zużycie energii. Moc nagrzewnicy elektrycznej jest bezpośrednim wskaźnikiem kosztów eksploatacyjnych. Popularna nagrzewnica do warsztatu o mocy 15 kW zużywa dokładnie tyle prądu w ciągu godziny. Nagrzewnice elektryczne świetnie sprawdzają się jako dodatkowe źródło ciepła, np. jako punktowy system grzewczy. Są w stanie szybko podnieść temperaturę na konkretnym obszarze, stwarzając komfortowe warunki do pracy.

Nagrzewnica do warsztatu gazowa

Warsztatowa nagrzewnica na gaz do prawidłowego działania wymaga podłączenia butli z LPG. Pełna moc grzewcza staje się dostępna już w momencie rozruchu, co daje przewagę w stosunku do nagrzewnic elektrycznych. Urządzenia gazowe osiągają znacznie większą moc (nawet do 103 kW), utrzymując koszty eksploatacji na rozsądnym poziomie. Idealnie sprawdzają się zatem do ogrzewania hal warsztatowych o dużej powierzchni, gdzie wymagany jest intensywny strumień cieplny. Warto natomiast pamiętać, że nagrzewnica gazowa zużywa znaczne ilości tlenu, a także wytwarza parę wodną jako produkt uboczny procesu spalania LPG.

Sprzęt grzewczy zasilany z butli gazowej występuje także w wersji z zapłonem elektronicznym i możliwością podłączenia zewnętrznego termostatu pomieszczeniowego. Nagrzewnica gazowa z termostatem o mocy w przedziale 50 - 100 kW powinna zostać podłączona do systemu składającego się z kilku połączonych butli LPG. Gazowe nagrzewnice przenośne nie posiadają mechanizmu oddzielania spalin od ciepła, dlatego podczas ich pracy należy zapewnić optymalną wentylację w pomieszczeniu. Nieco inną zasadę działania przyjmuje podwieszana nagrzewnica gazowa z odprowadzaniem spalin, wyposażona w zapłon iskrowy i opcjonalnie w termostat. Jednak decydując się na urządzenie stacjonarne, nie ma już możliwości swobodnego kierowania strumienia ciepła do dowolnego punktu. Nagrzewnice na gaz oferują niskie koszty użytkowania połączone z doskonałą wydajnością. Zakup tych urządzeń okazuje się najlepszym wyborem dla warsztatów o kubaturze nawet 2000-3000 m3.

Nagrzewnice olejowe

Nagrzewnice olejowe oferują największą wydajność grzewczą spośród wszystkich innych urządzeń. Maksymalna moc osiąga tu wartość nawet 220 kW. Nagrzewnice tego typu wytwarzają ciepło natychmiast po zainicjowaniu spalania, oferując przy tym ekonomiczną eksploatację. Ich zalety uwidaczniają się również podczas próby ogrzania wielkich hal warsztatowych. Nadmuch gorącego powietrza bardzo szybko podnosi temperaturę, stwarzając korzystne warunki do pracy. Urządzenia grzewcze zasilane olejem napędowym lub opałowym występują w wersjach z odprowadzaniem spalin i bez takiej funkcji. Determinuje to sposób użytkowania - tylko nagrzewnica olejowa z odprowadzaniem spalin może być przeznaczona do użytku wewnętrznego.

Wybór nagrzewnicy to decyzja indywidualna, oparta o możliwości budżetowe i zapotrzebowanie w zakresie wydajności. Jeśli zależy nam na maksymalnej mocy urządzenia i nie przeszkadza konieczność uzupełniania paliwa oraz okresowego czyszczenia komory spalania, wybierzmy nagrzewnicę olejową. Jeśli natomiast priorytetem pozostaje bezobsługowość, a koszt eksploatacji nie odgrywa pierwszej roli, elektryczna nagrzewnica do warsztatu może okazać się najlepszym rozwiązaniem. Nagrzewnica gazowa z termostatem i odprowadzaniem spalin świetnie sprawdza się za to dla średnich hal warsztatowych, dostarczając natychmiastowego strumienia ciepła i oferując wieloletnią, bezawaryjną pracę.

Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu