Strona główna » Jaki nawilżacz powietrza wybrać do sypialni?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać do sypialni?


Bezsenność to problem, który z różną częstotliwością dotyka większości z nas. Brak snu przekłada się natomiast na gorsze samopoczucie i słabszą efektywność. Przyczyny takiego stanu rzeczy mogą być różne w zależności od danego przypadku. Czasem łatwo powiązać go ze stresem, różnymi dolegliwościami albo dobiegającym z zewnątrz hałasem. Zdarza się jednak, że kompletnie nie mamy pojęcia, z czego wynikają te trudności z zasypianiem. W takiej sytuacji powodem często okazuje się zła jakość powietrza. Problem ten można rozwiązać, kupując nawilżacz powietrza do domu.
 


Nawilżacze powietrza – kiedy i dlaczego warto w nie inwestować?

Nie tylko bezsenność świadczy o zbyt niskiej wilgotności powietrza, a więc wynoszącej poniżej 45%. Jeśli odczuwasz suchość w ustach lub drapanie w gardle, masz męczący kaszel, podrażnione struny głosowe czy popękane usta, albo zdarza Ci się chrapać, a przyczyną tych dolegliwości nie jest żadna infekcja, winne może być nieodpowiednie powietrze w sypialni. Nawilżacz powietrza parowy pomoże utrzymać odpowiedni poziom wilgotności, a tym samym obniży ryzyko występowania wyżej wymienionych objawów i poprawi jakość snu. Korzyści korzystania z takiego urządzenia szczególnie mocno odczują alergicy, gdyż zbyt suche powietrze sprzyja unoszeniu się różnych alergenów. Jednak taka suchość wpływa negatywnie nie tylko na ludzi – odczują ją także domowe zwierzęta i rośliny, a nawet elementy wyposażenia z naturalnych materiałów, jak drewno czy niektóre tkaniny.
 

Jaki nawilżacz powietrza będzie najlepszy?

Urządzenia tego typu można podzielić na kilka rodzajów. Do sypialni najlepiej sprawdzi się nawilżacz powietrza ewaporacyjny, nazywany też dyfuzyjnym, czyli wykorzystujący naturalny proces odparowywania wody. Wyposażony jest w wiatrak lub obrotowe dyski, które wymuszają przepływ powietrza. Jego główne zalety to cicha praca, niski pobór prądu, skuteczne nawilżanie powietrza nawet do 60% i niskie ryzyko nawilżenia go zbyt mocno. Niestety, okazuje się też stosunkowo drogi, a w niektórych modelach trzeba wymieniać filtry nawet z częstotliwością 2-3 miesięcy. Alternatywą może być ultradźwiękowy nawilżacz powietrza do sypialni. Także tego typu urządzenia wyróżniają się bardzo niskim poziomem hałasu oraz niewielkim poborem prądu, jednak wymagają częstej wymiany wkładów, nie nadają się dla właścicieli zwierząt, a także mogą powodować zawilgocenie mebli i powstawanie niezdrowego pyłu. Trzeci rodzaj to nawilżacz powietrza parowy, jednak coraz rzadziej spotyka się takie urządzenia ze względu na wysokie zapotrzebowanie na prąd oraz głośną pracę. Zdecydowanie nie nadaje się zatem do sypialni, w której zależy nam raczej na ciszy.
 

Nawilżacz powietrza do sypialni – jaki będzie odpowiedni?

Nawilżacze dyfuzyjne to optymalne rozwiązanie do sypialni ze względu na praktycznie niesłyszalną pracę oraz niepowodowanie żadnych negatywnych skutków dla nas samych, zwierząt czy wyposażenia. Co najwyżej sam etap zakupu będzie nieco nieprzyjemny. To jednak zależy jeszcze od tego, jaki nawilżacz powietrza ewaporacyjny wybierzesz. Mniejsze urządzenia, w sam raz do sypialni, to koszt kilkuset złotych. Oczywiście, istnieją także bardziej zaawansowane nawilżacze o bardzo dużej mocy, których ceny idą już w tysiące, ale w przypadku domowego zastosowania taka inwestycja nie ma żadnego sensu. Warto natomiast zastanowić się, czy potrzebny nam tylko nawilżacz powietrza do domu, czy może lepiej nabyć od razu urządzenie wielofunkcyjne, np. klimatyzator z możliwością grzania, oczyszczania powietrza i jego nawilżania. To już kwestia indywidualnych potrzeb.

Jeśli chcesz dobrać nawilżacz powietrza do twoich potrzeb, sprawdź również pozostałe wpisy w naszym poradniku:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu