Masz pytanie?

Klimator a klimatyzator - czym się różnią i co wybrać?

Poszukując rozwiązań umożliwiających obniżenie temperatury w pomieszczeniach, nasza uwaga często kieruje się w stronę kilku propozycji producentów. Do najbardziej popularnych urządzeń chłodzących należą klimatory oraz klimatyzatory. Pomimo podobnie brzmiących nazw, zasada działania obu narzędzi znacznie się od siebie różni. Co to jest klimatyzer, określany także jako klimator? Czym się różni od klimatyzatora? Jak działa klimatyzator wodny? Co warto wybrać – klimatyzer czy klimatyzator? Zapraszamy do naszego poradnika, w którym wyjaśnimy wszystkie kwestie dotyczące funkcjonowania i użyteczności wspomnianych powyżej sprzętów.

Co to jest klimatyzer (klimator)?

Na początek omówimy działanie urządzenia o dużej uniwersalności, które pomaga w chłodzeniu powietrza na dużej przestrzeni. Klimatyzer przypomina z zewnątrz zwykły klimatyzator, znany z wielu pomieszczeń pracowniczych, powierzchni biurowych czy innych przestrzeni użyteczności publicznej. Zamknięta obudowa skrywa technologię, która sprawia, że klimatyzer może stać się atrakcyjną opcją dla wielu użytkowników.

Klimatyzer integruje w swojej budowie wentylator, którego zadaniem staje się zapewnianie wymiany powietrza w najbliższym otoczeniu. Urządzenie zasysa powietrze z pokoju do swojego wnętrza, które trafia do komory nawilżającej. Niezwykle ważną funkcję w klimatorze spełnia filtr wodny, który zostaje nasączony cieczą. Przechodzące przez filtr powietrze ulega niewielkiemu schłodzeniu wskutek odparowania wody, a następnie jest wyrzucane do pomieszczenia z drugiej strony. Proces chłodzenia zachodzi tu cały czas, tak długo jak użytkownik będzie utrzymywał klimatyzer włączony, a filtr wodny będzie nasączony wodą.

Niektóre klimatory uwzględniają zastosowanie zamrożonych wkładów, dzięki czemu znacznie zwiększają swoją efektywność. Zastanawiając się, jak działa klimatyzator wodny, warto również mieć na uwadze niewielkie rozmiary i mobilność tego typu urządzeń.

Porównując zasady działania, o jakie opiera się klimator a klimatyzator mówimy o dwóch zupełnie różnych rozwiązaniach. Ogromną zaletą klimatyzera staje się duża mobilność i bezawaryjność. Jego skuteczność będzie najbardziej odczuwalna podczas największych upałów, gdyż wówczas amplituda temperatur między wkładem wodnym a otoczeniem pozostanie najwyższa. Ważne jednak, by klimatyzer zasysał gorące powietrze z zewnątrz, a nie z wewnątrz – w przeciwnym razie zamiast chłodzenia podniesiemy jedynie wilgotność powietrza w pomieszczeniu i uzyskamy efekt „sauny”.

Bardzo ważną cechą, jaką wykazuje klimatyzer, staje się poprawa parametrów wilgotności powietrza w pomieszczeniu. Przepuszczenie strug powietrznych przez filtr wodny nie tylko pomaga w chłodzeniu, ale także inicjuje proces zawilgocenia powietrza. Ma to kluczowe znaczenie dla zdrowia dróg oddechowych, a także wyeliminowania skutków działania alergenów w sezonie wiosenno-letnim.

Wiemy już zatem, jak działa klimatyzator wodny (kolejne dopuszczalne określenie klimatyzera; może być on również określany jako klimatyzator ewaporacyjny). Przejdźmy więc do opisu działania klimatyzatora, rozumianego jako urządzenie o zupełnie innej technologii pracy.

Zasady działania klimatyzatora

Klimatyzator wodny wykorzystuje wodę jako czynnik chłodzący. Tymczasem klimatyzator właściwy to element kompleksowego systemu, którego działanie polega na odprowadzaniu ciepła z jednego miejsca i oddawanie go w drugim, wykorzystując do tego czynnik chłodniczy, taki jak freon. Podstawowymi składnikami instalacji staje się jednostka wewnętrzna, jednostka zewnętrzna oraz rury łączące obie jednostki. Taka forma klimatyzacji wykazuje się niską emisją hałasu (wewnątrz), a także bardzo dużą skutecznością chłodzenia i szybkością działania. Klimatyzator występuje w wersji stacjonarnej oraz przenośnej. Decyzja o montażu klimatyzatora stacjonarnego musi być poprzedzona analizą mocy urządzenia oraz jego umiejscowieniem w taki sposób, aby zapewnić jak najlepszą cyrkulację chłodnego powietrza. Klimatyzator naścienny wymaga wykonania otworu w ścianie, przez który instalacja zostanie wyprowadzona na zewnątrz, do agregatu zewnętrznego. Znajduje on swoje miejsce na elewacji, dachu, balkonie, tarasie itp. co pozwala zminimalizować hałas docierający do użytkownika.

Na rynku występują również klimatyzatory mobilne. Dla tego typu urządzeń nie zachodzi potrzeba posiadania odwiertu dla systemu odprowadzającego ciepło lub uchylania okna, celem wystawienia rury wyrzutowej. Klimatyzator mobilny stanowi integralną konstrukcję, która daje się ustawiać w dowolnym miejscu. Wyprowadzenie ciepła odbywa się tutaj za pomocą rury o średnicy kilkunastu centymetrów, którą należy umieścić za oknem.

Klimatyzatory występują w różnych wersjach intensywności chłodzenia. Moc należy dobierać zgodnie z kubaturą pomieszczenia, odnosząc ją do specyfikacji technicznej wykazanej przez producenta. Nie oznacza to bynajmniej, że słabszy klimatyzator będzie skazany na porażkę w chłodzeniu większej przestrzeni. Jego mechanizm gwarantuje skuteczne chłodzenie, jednak zbyt mała moc poskutkuje mniejszą szybkością doprowadzenia temperatury powietrza do stanu oczekiwanego przez użytkownika lub też nieosiągnięciem zadanej temperatury.

Klimator a klimatyzator – jakie zachodzą między nimi różnice?

Najważniejsze różnice opisaliśmy już w akapitach o zasadzie działania poszczególnych urządzeń. Klimatyzer przepuszcza powietrze przez filtr wodny, stosując obieg wewnętrzny, natomiast klimatyzator odprowadza energię cieplną w pomieszczeniu na zewnątrz, co efektywnie obniża temperaturę.

Szybkość i skuteczność chłodzenia to obszar, gdzie zachodzą największe różnice między urządzeniami takimi jak klimator a klimatyzator. Klimatyzer wykazuje się dużą wydajnością podczas najbardziej upalnych dni, kiedy kontrast między temperaturą powietrza dostarczanego a temperaturą wkładu wodnego będzie największy. Tymczasem efektywność klimatyzatora pozostaje na stałym poziomie niezależnie od warunków zewnętrznych, dając większy wachlarz możliwości w szybkim sterowaniu parametrami chłodzenia.

Rozmawiając o różnicach, warto zastanowić się także nad kwestiami ekonomicznymi. Cena zakupu klimatyzera będzie znacznie niższa od systemu klimatyzacji, dla której należy także doliczyć koszty montażu. Również codzienne użytkowanie klimatyzera okaże się bardziej atrakcyjne kosztowo. Niewielka moc potrzebna do obsługi wentylatora pozwala na minimalizację opłat za energię elektryczną.

Co więc wybrać – klimatyzer czy klimatyzator? Na to pytanie odpowiemy w kolejnym akapicie.

Które rozwiązanie wybrać?

Mając do dyspozycji klimatyzer czy warto zastąpić go rozbudowanym systemem klimatyzacji? Posiadając jednostanowiskową klimatyzację stacjonarną, czy warto dodatkowo zakupić klimatyzer? Zaczynając budowę systemu chłodzącego od zera – na które rozwiązanie należy się zdecydować? Jednoznaczna rekomendacja nie ma tu racji bytu, gdyż odpowiedź na zadane pytania będzie modelowana przez oczekiwania użytkownika oraz warunki przestrzenne. Dla pomieszczeń o znacznych rozmiarach, najlepszą opcją wydaje się klimatyzator stacjonarny. Jego duża moc pozwoli na szybkie schłodzenie powietrza i stałe utrzymywanie zadanej temperatury. Natomiast klimatyzer idealnie sprawdzi się w niewielkich przestrzeniach, w przypadkach ograniczonego budżetu lub jako urządzenie wspomagające pracę klimatyzatora. Efektem ubocznym jego pracy staje się również wzrost wilgotności powietrza, o czym także warto pamiętać.

Zarówno klimatyzator wodny, jak i klimatyzator naścienny, znajdują swoje miejsce w domach i lokalach mieszkalnych jako efektywne narzędzia zwiększające komfort podczas upalnych dni.


Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.
Facebook