Na czym opiera się działanie nagrzewnic olejowych?
Nagrzewnice olejowe to urządzenia, w których następuje proces spalania w otwartej lub zamkniętej komorze spalania, a powietrze zasysane przez wentylator miesza się z ciepłem (i spalinami) lub omywa komorę spalania i jako gorące jest wydmuchiwane z nagrzewnicy. Wyjątkiem są nagrzewnice promiennikowe, w których olej spala się w komorze spalania, a płomień kierowany jest na specjalną powierzchnię, która rozgrzewa się do czerwoności i oddaje ciepło przez promieniowanie - tego typu nagrzewnice nie posiadają nadmuchu powietrza.
Większość nagrzewnic olejowych zasilana jest olejem napędowym lub opałowym, a do napędu wentylatora wystarcza typowe napięcie 230V. Część urządzeń posiada wbudowany termostat pomieszczeniowy (nagrzewnice Kerona, Xaram), a pozostałe mają jedynie możliwość podłączenia zewnętrznego termostatu i w ten sposób regulowania temperatury (nagrzewnice olejowe Master).
Oferowane przez nas nagrzewnice olejowe mają moce 10-220 kW i znajdują przeróżne zastosowania. Wszystkie modele przenośne są wyposażone w zbiornik paliwa umożliwiający ich pracę przez kilka-kilkanaście godzin (w zależności od modelu), dzięki czemu wystarczy tylko gniazdo 230V aby nagrzewnica mogła pracować (prąd jest potrzebny do zasilania wentylatora oraz systemów bezpieczeństwa).
Czytaj więcejRodzaje nagrzewnic olejowych
Część modeli oferowanych urządzeń posiada wbudowane odprowadzanie spalin. Ta dodatkowa funkcja przekłada się jednak na większy koszt zakupu. Czy każda nagrzewnica olejowa powinna być wyposażona w zamkniętą komorę spalania? Niekoniecznie. Oba rodzaje mają różne zastosowania.
Nagrzewnice olejowe z odprowadzaniem spalin wymagane są wyłącznie w miejscach, w których przebywają ludzie. Mogą to być więc np. biura typu open space czy sale sklepowe, a nawet zamknięte pomieszczenia przeznaczone do remontu.
Z nagrzewnic olejowych bez funkcji odprowadzania spalin można korzystać wszędzie indziej. Użytkuje się je w sposób zbliżony do nagrzewnic gazowych.
W skrócie: modele bez odprowadzenia spalin mogą być stosowane na budowach (na otwartej przestrzeni), w magazynach gdzie stale nie przebywają ludzie, do ogrzewania hal magazynowych o bardzo dużej kubaturze, szklarni itp., natomiast modele z odprowadzeniem spalin praktycznie wszędzie.
Wady i zalety urządzeń
Tak jak każdy inny sprzęt, także nagrzewnice mają swoje wady oraz zalety. Do mocnych stron należy zaliczyć:
- ekonomiczną eksploatację,
- największy zakres mocy grzewczych,
- możliwość wyboru między przenośnymi a stacjonarnymi modelami,
- wysoką temperaturę nadmuchu,
- natychmiastowe wytwarzanie ciepła.
Wadami nagrzewnic są z kolei:
- konieczność zaopatrywania w olej,
- konieczność zapewnienia tlenu do spalania,
- konieczność utrzymywania w czystości.
Warto też mieć na uwadze, że nagrzewnice olejowe nie posiadają możliwości regulacji mocy - regulacja polega jedynie na załączaniu i wyłączaniu urządzenia przez termmostat. Istnieje także odmiana nagrzewnic zasilana olejem tzw. uniwersalnym, czyli praktycznie każdym (silnikowym przepracowanym, posmażalniczym itp.). Te modele zawsze posiadają odprowadzenie spalin osobnym przyłączem kominowym, ale z reguły nie mogą być sterowane za pomocą termostatu.
Użytkowanie nagrzewnic olejowych niesie za sobą tyle korzyści, że niemal niwelują one wszelkie wady, które polegają głównie na odpowiedniej konserwacji urządzeń i zaopatrywania je w paliwo. Z tego powodu są tak chętnie wykorzystywane w wielu miejscach.
Zainteresowanych profesjonalnymi nagrzewnicami olejowymi zachęcamy do przyjrzenia się naszej ofercie. Z pewnością znajdziesz tu model odpowiadający potrzebom. Masz wątpliwości? Dzwoń do nas (pn-pt w godzinach 8-16) - postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie: tel. (22) 743-21-22 tel. (22) 211-16-60.