Nawilżacze powietrza to przenośne urządzenia służące do zwiększania poziomu wilgotności w pomieszczeniach domowych i biurach. Wyposażone są w zbiornik na wodę, panel sterujący z pokrętłami lub przyciskami oraz mniej lub bardziej złożone rozwiązania sprawiające, że zgromadzona w zbiorniku woda odparowuje, zwiększając tym samym wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
W okresie zimowym, kiedy włączone jest centralne ogrzewanie, wilgotność powietrza w pomieszczeniach spada do 20-30%. Skutkuje to częstszym zapadaniem na infekcje górnych dróg oddechowych, wysuszaniem śluzówki, problemami z gardłem i pogorszeniem się ogólnego samopoczucia. Niska wilgotność wpływa także negatywnie na mieszkanie czy dom – sprawia, że rozsychają się parkiety i meble, a w pomieszczeniu powstaje więcej ładunków elektrostatycznych powodujących przeskakiwanie iskier, np. podczas zdejmowania odzieży. Z tego właśnie powodu specjaliści zalecają używanie nawilżaczy powietrza, dzięki którym wilgotność może wzrosnąć do 45-55%. Jest to zakres, w którym ludzie czują się najbardziej komfortowo. Warto przy tym wspomnieć, że tak zwane „tradycyjne” metody na podniesienie wilgotności powietrza są zupełnie nieskuteczne. Można więc zapomnieć o wieszaniu mokrych ręczników na kaloryferach czy montowaniu glinianych rynienek. Wyłącznie dedykowane urządzenia mechaniczne są w stanie efektywnie zwiększyć poziom wilgotności powietrza.
Czytaj więcej
Osobną grupę nawilżaczy stanowią oczyszczacze powietrza. Po więcej informacji zapraszamy do działu „Oczyszczacze powietrza”.
Firma Klima-Top zaleca korzystanie z nawilżaczy powietrza w pomieszczaniach domowych i biurowych w okresie od września do maja, w przypadku gdy:
- posiadają Państwo małe dziecko/dzieci;
- nie chcą mieć Państwo problemów z cerą;
- ktokolwiek z domowników cierpi na alergię;
- na podłodze znajduje się parkiet;
- czują Państwo drapanie w gardle, pogorszyła się jakość oddychania i zdolność do koncentracji;
- pragną Państwo poprawić ogólny komfort przebywania w danym pomieszczeniu.
W naszej ofercie można znaleźć różne rodzaje nawilżaczy:
- Nawilżacze ultradźwiękowe – najbardziej popularne na rynku, posiadają mechanizm rozbijający wodę na drobne cząsteczki za pomocą ultradźwięków, są niezwykle ciche i odznaczają się eleganckim wyglądem;
- Nawilżacze ewaporacyjne – zdecydowanie najzdrowsze ze wszystkich dostępnych typów nawilżaczy. Z reguły posiadają prostą konstrukcję, bez skomplikowanej elektroniki, a produkowana przez nie para jest niewidoczna;
- Nawilżacze niskociśnieniowe do dużych powierzchni – posiadające specjalny mechanizm wirnikowy rozpylający wodę;
- Nawilżacze parowe – są urządzeniami wyjątkowo higienicznymi, zalecanymi do pokoików dziecięcych. Odznaczają się prostą konstrukcją i brakiem skomplikowanej elektroniki;
- Odświeżacze powietrza – przeznaczone głównie do aromatyzowania powietrza w pomieszczeniu. Nie można ich używać jako tradycyjnych nawilżaczy powietrza ze względu na obniżoną wydajność.
Szczegółowe informacje na temat dostępnych u nas nawilżaczy są dostępne na podstronach poświęconych konkretnym typom urządzeń.
Na podstawie powyższych informacji łatwo zauważyć, że warto posiadać w domu nawilżacz powietrza. Sezon grzewczy dla wielu osób oznacza kłopoty ze zdrowiem. W dużym stopniu przyczynia się do tego zbyt niska wilgotność powietrza, co bezpośrednio przekłada się na spadek odporności organizmu. Warto więc na początek sprawdzić poziom wilgotności w domu czy biurze, a następnie zdecydować się na konkretny rodzaj nawilżacza, który najlepiej spełni Państwa oczekiwania.
Przede wszystkim zachęcamy do dokładnego zapoznania się ze wszystkimi dostępnymi u nas rodzajami nawilżaczy i przeczytania znajdujących się na podstronach opisów oraz specyfikacji technicznych. W ten sposób zyskają Państwo wiedzę potrzebną do podjęcia decyzji dotyczącej wyboru odpowiedniego urządzenia. Warto zwrócić uwagę na taki parametr jak wydajność, dzięki której łatwo można ocenić, na jak dużej powierzchni urządzenie może działać oraz intensywność wytwarzania pary. Maksymalna powierzchnia zalecana dla danego nawilżacza podawana jest w m² i z reguły wynosi od 10 do kilkuset m² w zależności od urządzenia. Z kolei wydajność nawilżania podawana jest przeważnie w mililitrach na godzinę.
Przed dokonaniem zakupu warto na spokojnie rozważyć wszystkie wady i zalety danego rozwiązania oraz zastanowić się, które urządzenie najlepiej będzie pasowało do warunków, w których Państwo przebywają. Wybór odpowiedniego nawilżacza będzie miał duży wpływ na komfort życia i ogólne warunki panujące w domu czy biurze. Jeżeli nie są Państwo pewni, jaki rodzaj nawilżaczy będzie optymalnym rozwiązaniem, zachęcamy do kontaktu z nami. Posiadamy duże doświadczenie i pomożemy dobrać odpowiedni sprzęt. Chętnie odpowiemy na wszystkie pytania i rozwiejemy wątpliwości. W prosty sposób wyjaśnimy zasadę działania każdego typu nawilżacza i przedstawimy jego wady oraz zalety. Pomożemy także w wyborze najefektywniejszego urządzenia do Państwa mieszkania, domu czy biura. Zapraszamy do przeglądania pełnej oferty!
Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.