Wentylatory sufitowe spychają ciepłe powietrze ku dołowi, podnosząc tym samym temperaturę w dolnych partiach pomieszczenia czy hali. W poniższym przykładzie temperatura przy posadzce podnosi się o 6oC bez dodatkowych kosztów ogrzewania.
bez wentylatora
z wentylatorem
Obniżenie temperatury ogrzewania o 1oC daje oszczędności o ok. 5% na koszcie energii. Dlatego stosując wentylatory sufitowe możemy zaoszczędzić nawet do 30%.
Teraz również przenikanie ciepła pod dachem jest znacznie niższa. A mianowicie, jest ono proporcjonalne do różnicy temperatury wewnętrznej i zewnętrznej. Przy temperaturze zewnętrznej 0oC i obniżeniu temperatury powietrza pod dachem z 34oC na 22oC, straty ciepła zmniejszą się o 35%!
Szczególnie ważne stało się oszczędzanie na ogrzewaniu w szklarniach. Niewielkie koszty poniesione na wentylatory sufitowe, które wyrównują temperaturę i zapobiegają powstawaniu pleśni szybko się zwrócą.
Pleśnie rozwijają się głównie w pomieszczeniach o dużej wilgotności powietrza i przy jego bezruchu. Wystarczy tutaj lekki ruch powietrza wytworzony przez wentylatory, który to zmieni. Wentylatory można uruchamiać automatycznie albo z włącznikiem czasowym bądź czujnikiem wilgotności.
W przeciwieństwie do wentylatorów o dużych obrotach, nasze wentylatory, które mogą również pracować na bardzo wolnych obrotach, nadają się tutaj szczególnie: wystarczający ruch powietrza dla osiągnięcia zamierzonego efektu, oszczędne zużycie prądu i bez głośnej pracy.
Do zastosowania w halach i przemyśle potrzeba oczywiście odpowiednich urządzeń o dużej wydajności, trwałych i przystosowanych do pracy ciągłej. Szczególnie warto zwrócić uwagę na to, że zasięg strumienia powietrza musi dochodzić do poziomu przebywania ludzi. Jeżeli tak nie jest i powietrze mieszane jest tylko w górnych partiach to na dole pozostaje wciąż zimo.
Ogrzewanie promiennikami działa jak słońce, które bezpośrednio ogrzewa powierzchnię. Nie występuje ruch powietrza. W niszach takich jak: pod stołami, między regałami itd. może być nieprzyjemnie zimno i wilgotno. Wentylatory sufitowe w takim przypadku wymieszają dobrze powietrze od dachu ku podłodze i zniwelują nisze powietrzne.
Tam gdzie ciepłe powietrze styka się z zimną powierzchnią - wilgoć z powietrza kondensuje się na wodę i osadza na tych powierzchniach. Tworzy się rdza i nalot, który niszczy te elementy. Wentylatory zapewniają ruch powietrza /wyrównują różnice temperatur/ i przeciwdziałają w ten sposób kondensacji wilgoci.
Efekt ten można także wykorzystać w szczególnych rozwiązaniach:
Wentylatory sufitowe mogą pracować bez zmiany kierunku obrotów tak w lecie jak i w zimie. Jedynie gdy w systemie jest zainstalowany regulator temperatury to na okres letni należy go zmostkować.
Zmiana kierunku obrotów czy obrócenie łopatek wentylatora, jak to stosuje się w wentylatorach domowych, w dużych pomieszczeniach nie jest potrzebna i sensowna. W przypadku ustawienia strumienia powietrza do góry, strumień powietrza byłby o wiele mniejszy /odbicie od sufitu i ewent. od ścian/ i efekt chłodzenia mógłby zostać nie osiągnięty.
Szczególnie w lecie przydatne jest dobre ustawienie prędkości obrotowej wentylatora. Polecamy do tego regulatory obrotów z regulację płynną. Szczególnie w obrębie pracy ludzi czy obsługi klientów ruch powietrza powinien być odpowiednio ustawiony.