Osuszacze domowe kondensacyjne to urządzenia z reguły w postaci "pudełka" na kółkach. Ich zasada działania jest prosta. W pierwszym etapie wilgotne powietrze przechodzi przez filtr (niektóre modele), którego zadaniem jest wyłapanie niesionego przez powietrze pyłu i kurzu. Później powietrze trafia do parownika (w lodówkach występuje on w zamrażalniku w postaci rurek - oddaje chłód) gdzie zostaje schłodzone. Para wodna skrapla się na zimnych lamelkach parownika i ścieka do zbiornika, natomiast osuszone powietrze przechodzi jeszcze przez skraplacz (w lodówkach - zazwyczaj czarna kratka z tyłu lodówki - oddaje ciepło) gdzie ulega ogrzaniu. Ostatecznie powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma temperaturę zbliżoną do temperatury, którą miało powietrze zasysane przez urządzenie, jednak pozbawione jest wilgoci.
Osuszacze domowe adsorpcyjne to urządzenia z reguły w postaci prostopadłościanów zalecane do stosowania tam, gdzie temperatura powietrza osuszanego jest niższa niż 12oC. Ich zasada działania polega na tym, że wilgotne powietrze przechodzi przez filtr (niektóre modele), którego zadaniem jest wyłapanie niesionego przez powietrze pyłu i kurzu. Później powietrze trafia na specjalny silikonowy granulat, który pochłania wilgoć. Elektronika urządzenia odsysa wilgoć z granulatu, a suche powietrze opuszcza urządzenie. Powietrze wydmuchiwane przez urządzenie ma dużo wyższą temperaturę niż zasysane.
Zalety:
Wady:
Dobra izolacja pomieszczeń ułatwia kumulację wilgoci powstającej wskutek gotowania, prania, kąpieli czy nawet oddychania. Centralne ogrzewanie powoduje, że ciepłe wilgotne powietrze przemieszcza się w kierunku chłodniejszych powierzchni, na których ulega skropleniu. Wilgoć z łazienki skrapla się np. w sypialni.
Prowadzi to do powstania wilgotnych plam na ścianach, odklejania się tapet, trwałych uszkodzeń tynku i gnicia drewnianych elementów konstrukcji budynku. Dlatego warto postawić na domowe osuszacze powietrza, które w znaczny sposób ograniczą – a nawet wyeliminują – problem wilgoci w domu czy mieszkaniu. Nadają się do zastosowania w każdym pokoju, niezależnie od jego przeznaczenia.
Przy wyborze urządzenia do piwnicy warto kierować się wydajnością sprzętu. Najlepiej odgrywają swoją rolę osuszacze kondensacyjne, ale adsorpcyjne mogą okazać się jeszcze lepszą decyzją, ponieważ przystosowane są do zimnych pomieszczeń. Przede wszystkim należy zmierzyć pomieszczenie i porównać je z możliwościami wybranego modelu. Zazwyczaj wydajność na poziomie pięciu litrów w zupełności wystarczy. Osuszacze do piwnicy powinny za to odznaczać się dobrą odpornością na rdzewienie ze względu na warunki, w których na co dzień pracują.
Osuszacze do łazienki muszą być naprawdę bardzo wydajne. W końcu w łazience panuje największa wilgotność. Z tego względu nie warto decydować się na standardowe osuszacze powietrza domowe, ponieważ mogą nie poradzić sobie z zawilgoceniem spotykanym w pomieszczeniach higienicznych. Im większa łazienka, tym wydajniejszy musi być sprzęt. Należy więc dobrze zaznajomić się ze specyfikacją produktu, a przy zakupie uprzedzić specjalistę o przeznaczaniu osuszacza – z pewnością pomoże dobrać odpowiedni model.
Osuszanie powietrza w domu może sprawić trochę kłopotów w szczególnych przypadkach. Trzeba pamiętać, że kondensacja i zawilgocenie mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia. Nadmiar wilgoci nasila artretyzm i reumatyzm. Wysoka wilgotność wzmaga aktywność roztoczy, co podnosi ryzyko astmy.
Osuszacze powietrza są wręcz niezastąpione wszędzie tam, gdzie mamy do czynienia z wilgocią, której w żaden inny sposób nie można szybko wyeliminować. Urządzenia te powinny znaleźć się u każdego, kto mieszka w domku jednorodzinnym i którego fundamenty położone są na podmokłym gruncie. Wszelkie zalania, zawilgocenia posadzki idealnie można usunąć stosując osuszacze domowe.
Mieszkańcy terenów o dużym stopniu zagrożenia powodziowego także powinni pomyśleć o zakupie tego urządzenia. W zależności od wielkości osuszacze potrafią wytrącić od kilku do kilkudziesięciu litrów wody na dobę, co znacznie przyspiesza proces osuszania ścian, podłóg itp.
UWAGA! Reklamowane w TV pochłaniacze wilgoci nie osuszą pomieszczenia. Ich wydajność na poziomie szklanki wody na kilka dni pracy w porównaniu z kilkoma litrami wody dziennie (osuszacze powietrza) jest praktycznie zerowa.
Masz wątpliwości? Dzwoń do nas (pn-pt w godzinach 8-16) - postaramy się odpowiedzieć na każde pytanie: tel. (22) 743-21-22 tel. 500 835 882.
Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.