Promienniki podczerwieni działają w sposób porównywalny do słońca. Nie ogrzewają bowiem samego powietrza, a jedynie przedmioty oraz organizmy. Dzięki temu nie wprawiają w ruch powietrza w pomieszczeniu. To zaleta, którą docenią przede wszystkim alergicy, ale też i osoby dbające o porządek we własnym domu.
Jakie promienniki podczerwieni znajdują się w naszej ofercie?
Posiadamy pełną ofertę w tym zakresie. Można u nas znaleźć:
1) Elektryczne promienniki podczerwieni. Wśród nich znajdują się najpopularniejsze modele. Na korzyść elektrycznych promienników przemawia niski koszt eksploatacji, bardzo prosty montaż oraz szybko osiągany efekt cieplny. Do funkcjonowania potrzebują źródła energii elektrycznej.
2) Gazowe promienniki podczerwieni. To estetyczne, ciche i tanie w użyciu urządzenia. Sprawdzają się zwłaszcza w półotwartych oraz otwartych przestrzeniach, takich jak ogródki kawiarniane czy tarasy. Do funkcjonowania potrzebują propanu, butanu bądź mieszaniny gazów.
3) Olejowe promienniki podczerwieni. Wymagają dobrej wentylacji w pomieszczeniu ze względu na emisję spalin. Są przy tym bardzo wydajne, co znajduje swoje zastosowanie przy pracach budowlanych, remontowych itp. Do funkcjonowania potrzebują oleju napędowego lub opałowego.
Czytaj więcejGdzie najlepiej sprawdzą się promienniki podczerwieni?
Wybór konkretnego rodzaju urządzenia uzależniony jest od miejsca jego wykorzystania. Dla przykładu olejowe promienniki stanowią typowe modele do pracy w warsztatach i dużych halach. Wynika to z ich mobilności oraz możliwości punktowego ogrzewania. Przyspieszają w ten sposób np. schnięcie lakieru.
Z kolei dobry wygląd gazowych promienników podczerwieni oraz ich konstrukcja sprawdzi się najlepiej w ogródkach restauracyjnych. Wystarczy jedno urządzenie, aby przy pobliskich stolikach odczuwać ciepło niezależnie od pogody. W ten sposób kawiarnie, bary i puby na wolnym powietrzu mogą znacznie dłużej utrzymywać swoje ogródki – nawet poza sezonem!
Elektryczne promienniki są natomiast chętnie wykorzystywane w domach oraz biurach. To efekt ich niewielkich wymiarów, dobrej wydajności oraz wygodnego sposobu zasilania. Dzięki niewielkiemu poborowi energii i wydajności skutecznie zastępują inne źródła ogrzewania pomieszczeń.
Mocne i słabe strony promienników podczerwieni
Promienniki mają liczne zalety. Z tego powodu są coraz częściej kupowane na potrzeby użytku domowego, ale równie dobrze sprawdzają się w biurach czy halach produkcyjnych. Korzyści wynikające z zastosowania promienników podczerwieni to m.in.:
- niemal natychmiastowe odczucie ciepła,
- brak wymuszonej cyrkulacji powietrza,
- prosta obsługa,
- możliwość ukierunkowania energii cieplnej,
- zwiększone bezpieczeństwo użytkowania,
- niemal bezgłośna praca,
- proekologiczność,
- długa żywotność,
- wszechstronne zastosowanie (od salonu fryzjerskiego po warsztat samochodowy).
Oprócz tego promienniki podczerwieni mają udowodnione działanie prozdrowotne. Są bowiem w stanie chociażby poprawić krążenie krwi czy przyspieszyć gojenie ran. Promieniowanie podczerwone jest przecież od lat wykorzystywane w medycynie!
Pamiętajmy jednak o słabszych stronach promienników, do których należą:
- dość wysoka cena bardziej zaawansowanych modeli,
- brak możliwości ogrzania wody i idąca za tym potrzeba dodatkowego źródła ogrzewania dedykowanego wyłącznie podgrzaniu wody,
- niektóre modele wymagają bardzo dobrej izolacji cieplnej budynku,
- część promienników potrzebuje mocnej wentylacji pomieszczenia.
Niemniej jednak wady nie są w stanie przesłonić zalet. Dzięki nim można w znaczący sposób ograniczyć koszt ogrzewania domu, a także zapewnić sobie naprawdę wysoki komfort cieplny.
Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.