Strona główna » Dobierz klimatyzator

Dobierz klimatyzator

Dobierając klimatyzator (ścienny, stacjonarny) do typowych warunków domowych można przyjąć, że 1 kW mocy chłodniczej wystarcza na schłodzenie 10 m2 pomieszczenia. Zatem mając pokój np. 28 m2 należy szukać klimatyzatora o mocy minimalnej 2,8 kW. Ponieważ klimatyzatory ścienne występują tylko w określonych mocach (np. 1,5 / 2,1 / 2,5 / 3,5 / 4,2 / 5,0 / 6,0 /7,0 kW), zbliżone do 2,8 kW są urządzenia o mocy 2,5 kW i 3,5 kW. Zawsze jednak dobieramy mocniejszy klimatyzator, więc dla wskazanego przypadku należałoby zastosować model o mocy 3,5 kW.

 

Jeśli pomieszczenie nie jest mieszkalne (biuro, ogród zimowy, serwerownia, magazyn itp.) lub jest mocno nasłonecznione i ww. przelicznik doboru mocy klimatyzatora mógłby się nie sprawdzić, dzwoń do nas i pytaj, a jeśli nie masz czasu zadzwonić - napisz maila na biuro@klimatop.pl

 

Jeśli poszukujesz klimatyzatora przenośnego w/w przelicznik (1 kW mocy chłodniczej na 10 m2 powierzchni pomieszczenia) sprawdzi się tylko dla klimatyzatorów wyposażonych w plenum. W pozostałych przypadkach (pamiętajmy, że producenci podają dane dla warunków laboratoryjnych) przyjmujemy:

  • 2,1/2,5 kW na 10-15m2
  • 3,0/3,5 kW na 15-20m2
  • 4,0 kW na 20-25m2
  • 4,7 kW na 25-30m2

Komfortowa temperatura panująca w pomieszczeniu to jeden z najważniejszych czynników wpływających na dobre samopoczucie osób, które w nim przebywają. Właśnie dlatego klimatyzacja do mieszkania powinna być dobierana starannie, z uwzględnieniem kilku istotnych parametrów, najlepiej we współpracy ze specjalistami. Sprawdź, na co konkretnie należy zwrócić uwagę, aby wybór klimatyzatora okazał się trafną decyzją, a jego codzienne użytkowanie nie narażało Cię na zbędne koszty.

Rodzaje klimatyzatorów

Zanim zdecydujesz się na wybór konkretnego urządzenia do swojego mieszkania, warto najpierw zorientować się, jakie modele masz do dyspozycji. Uwzględniając swoje indywidualne potrzeby i parametry pomieszczenia, w którym ma być zamontowana klimatyzacja, zwiększysz szanse na to, że instalacja spełni Twoje oczekiwania i będzie dobrze spełniała swoją funkcję.

Split, multisplit, non split i modele okienne

Na podstawie najczęściej stosowanego podziału wyróżnia się klimatyzatory:

  • split,
  • multisplit,
  • non split.

Klimatyzatory split to zdecydowanie najchętniej wybierane urządzenia zarówno w przypadku klimatyzacji instalowanej w domach i mieszkaniach, jak i systemów przeznaczonych do obsługi obiektów przemysłowych. Modele split składają się z pojedynczego agregatu zewnętrznego i jednej jednostki wewnętrznej. Oznacza to, że mogą obsługiwać tylko jedno pomieszczenie, ewentualnie dwa o niewielkiej powierzchni, na przykład kawalerkę. 

W przypadku większych domów i mieszkań składających się z kilku pokoi zdecydowanie lepszym wyborem będą urządzenia multisplit. W tego rodzaju instalacji do pojedynczego agregatu zewnętrznego może być podłączonych wiele klimatyzatorów wewnętrznych, rozmieszczonych w poszczególnych pomieszczeniach, zgodnie z potrzebami inwestora. Każdy z nich jest obsługiwany osobno, co pozwala na przykład na ustawienie temperatury w pojedynczych pokojach na różnym poziomie. 

Jeśli ze względu na układ lokalu pojawi się taka konieczność, możliwe jest również zamontowanie w nim jednocześnie klimatyzacji split i multisplit albo dwóch lub więcej urządzeń typu split. W drugim przypadku należy jednak pamiętać o tym, że do każdego klimatyzatora będzie musiał być zamontowany osoby agregat zewnętrzny Tego rodzaju kombinacje to doskonała propozycja na przykład dla właścicieli mieszkań dwupoziomowych, którzy chcieliby maksymalnie dopasować instalację do swoich potrzeb, jednocześnie nie narażając się na zbędne koszty.

Bardzo praktycznym rozwiązaniem są także urządzenia typu non split składające się z wyłącznie z jednostki montowanej wewnątrz pomieszczenia, bez agregatu zewnętrznego. To bardzo dobry wybór, zwłaszcza wtedy, gdy nie ma technicznej lub prawnej możliwości zamontowania instalacji klimatyzacji na elewacji.

Alternatywą dla klimatyzatorów typu multisplit, split i non split są też modele okienne, swego czasu bardzo popularne, dziś już niedostępne (wyparte przez nowocześniejsze urządzenia).

Klimatyzatory stacjonarne i przenośne

Uwzględniając sposób montażu i możliwość przenoszenia sprzętu z miejsca na miejsce, klimatyzatory dostępne w sprzedaży można podzielić na:

  • stacjonarne,
  • przenośne.

Zaletą klimatyzacji pierwszego typu jest równomierne rozprowadzanie powietrza po całym pomieszczeniu. W przypadku modeli przenośnych efektywność ich pracy może się zmieniać, ponieważ jest uzależniona od wyboru właściwego umiejscowienia w mieszkaniu i często ostatecznie jest niższa niż dla modeli split czy multisplit.

Z drugiej strony klimatyzatory przenośne są mobilne, a transportowanie ich z miejsca na miejsce nie sprawia trudności, zwłaszcza w przypadku modeli wyposażonych w kółeczka. W tego typu urządzeniach zarówno skraplacz, jak i parownik są umieszczone w jednej obudowie. Aby je uruchomić, wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na panelu. Specjalistyczny montaż ani korzystanie z pomocy specjalistów zwykle nie jest konieczny. W wielu przypadkach to jedyne możliwe rozwiązanie, szczególnie gdy urządzenie ma być na co dzień użytkowane w różnych miejscach, a także w pomieszczeniach o niewielkiej powierzchni, gdzie ustawienie sprzętu chłodzącego na stałe może być problematyczne. 

Urządzenia chłodzące i chłodząco-grzejące

Kolejny istotny podział, z którym warto zapoznać się przed wyborem sprzętu, bazuje na funkcjach poszczególnych urządzeń. Klimatyzacja może bowiem odpowiadać wyłącznie za schładzanie pomieszczeń i takie jest jej najbardziej popularne wykorzystanie, ale może również ogrzewać mieszkanie jesienią i zimą. W związku z tym wyróżniamy klimatyzatory:

  • chłodzące,
  • chlodząco-grzejące.

Pierwszych używa się przede wszystkim latem, drugie z powodzeniem mogą pracować przez cały rok, zapewniając utrzymywanie pożądanej temperatury wewnątrz pomieszczeń. W takiej sytuacji należy jedynie pamiętać o częstszych przeglądach serwisowych. Zużycie energii elektrycznej, a tym samym koszty ogrzewania w przypadku klimatyzatorów są zdecydowanie niższe niż przy wykorzystaniu grzejników elektrycznych, co stanowi ich niewątpliwy atut i skłania coraz więcej osób do wyboru tego typu urządzeń. Dodatkowe udogodnienia, takie jak możliwość sterowania przy pomocy Wi-Fi w przypadku nowoczesnych modeli klimatyzacji, czyni to rozwiązanie jeszcze bardziej praktycznym i komfortowym w codziennym użytkowaniu. 

Wybór któregokolwiek z opisywanych sprzętów powinien być poprzedzony staranną analizą potrzeb konkretnego użytkownika oraz parametrów mieszkania, w którym będzie montowana instalacja. Na tym etapie z pewnością nie warto się spieszyć, a w razie potrzeby skorzystać z pomocy specjalistów. Dzięki temu będziesz miał pewność, że model, na który się ostatecznie zdecydujesz, będzie dobrze spełniał swoją funkcję, a jego użytkowanie będzie ekonomiczne.

Jednostki wewnętrzne

Po zdecydowaniu się na konkretny rodzaj klimatyzacji pozostaje jeszcze wybór poszczególnych urządzeń, które będą tworzyły cały system. Do dyspozycji użytkowników są następujące rodzaje jednostek wewnętrznych:

  • ścienne,
  • kanałowe,
  • kasety
  • konsole Bi-flow.

Porównując je, należy uwzględnić parametry poszczególnych modeli, ale również konkretne umiejscowienie w pomieszczeniu. Nie wszystkie warianty da się zamontować w ciasnej wnęce lub tuż pod sufitem, dlatego trzeba zorientować się w tej kwestii jeszcze przed zakupem. Ponadto warto zwrócić uwagę również na dodatkowe funkcje, w które są wyposażone różne urządzenia, zwłaszcza jeśli zależy Ci na tym, by klimatyzator poza regulowaniem temperatury odpowiadał dodatkowo na przykład za oczyszczanie powietrza w mieszkaniu. Dla zapewnienia sobie komfortu podczas przebywania w klimatyzowanym pomieszczeniu na co dzień jeszcze przed dokonaniem ostatecznego wyboru dobrze jest też sprawdzić, z jaką głośnością pracują poszczególne modele.

Klimatyzacja split czy multi-split

Urządzenia typu split należą do najpopularniejszych wariantów klimatyzatorów. Są stosunkowo niedrogie, wydajne i wizualnie najmniej wpływają na wygląd pomieszczenia, dlatego często stosuje się je w domach i niewielkich lokalach mieszkalnych. Producenci prześcigają się w oferowaniu swoim klientom coraz to bardziej estetycznych jednostek wewnętrznych, dzięki czemu z łatwością można wybrać taki wariant, który najlepiej komponuje się z wystrojem pomieszczenia, w którym będzie umieszczony. Decydując się na tego rodzaju klimatyzację do mieszkania, zyskasz efektywnie działające urządzenie o niezbyt wygórowanych kosztach eksploatacji. Za wyborem modelu split przemawia również cicha praca, możliwa dzięki temu, że wszystkie głośno pracujące elementy instalacji, takie jak chociażby sprężarka, znajdują się na zewnątrz budynku.

Należy jednak mieć na uwadze, że tak jak było już wspomniane wcześniej, tego rodzaju sprzęt sprawdza się przede wszystkim w chłodzeniu pojedynczych pomieszczeń i mieszkań o niezbyt dużej powierzchni. Jeśli klimatyzacja ma obsługiwać kilka pokoi, lepszym wyborem będą klimatyzatory multisplit. Każde z urządzeń wewnętrznych może zostać umieszczone w osobnym pomieszczeniu, co umożliwia sterowanie temperaturą we wszystkich pokojach oddzielnie. Dzięki temu z łatwością można dopasować warunki w poszczególnych pomieszczeniach do osobistych upodobań i potrzeb. W pokoju dziecka można na przykład ustawić nieco wyższą temperaturę niż w przypadku rodziców. Pojedyncza jednostka zewnętrza, do której są podłączone poszczególne klimatyzatory, nie zajmuje zbyt wiele miejsca na zewnątrz budynku.

Klimatyzacja a metraż mieszkania

Kluczowe znaczenie dla efektywności działania każdej klimatyzacji ma także właściwe dopasowanie urządzenia do wielkości mieszkania i liczby pomieszczeń, które mają być przez nie obsługiwane. W końcu niewielka kawalerka z pewnością wymaga nieco innego sprzętu niż duży, wielopokojowy dom z poddaszem. Aby ułatwić wyliczenia i wybór konkretnego sprzętu, często przyjmuje się ogólne przeliczniki opisane poniżej.

Dobierając klimatyzator (ścienny, stacjonarny) do typowych warunków domowych można przyjąć, że 1 kW mocy chłodniczej wystarcza na schłodzenie 10 m2 pomieszczenia. Zatem mając pokój np. 28 m2 należy szukać klimatyzatora o mocy minimalnej 2,8 kW. Ponieważ klimatyzatory ścienne występują tylko w określonych mocach (np. 1,5 / 2,1 / 2,5 / 3,5 / 4,2 / 5,0 / 6,0 /7,0 kW), zbliżone do 2,8 kW są urządzenia o mocy 2,5 kW i 3,5 kW. Zawsze jednak dobieramy mocniejszy klimatyzator, więc dla wskazanego przypadku należałoby zastosować model o mocy 3,5 kW.

Od opisanej wyżej ogólnej zasady istnieją jednak pewne wyjątki. Jeśli pomieszczenie nie jest mieszkalne (biuro, ogród zimowy, serwerownia, magazyn itp.) lub jest mocno nasłonecznione i w/w przelicznik doboru mocy klimatyzatora mógłby się nie sprawdzić, dzwoń do nas i pytaj, a jeśli nie masz czasu zadzwonić – napisz maila na biuro@klimatop.pl. W takim przypadku klimatyzacja o indywidualnie dobranych przy naszej pomocy parametrach, będzie zdecydowanie najlepszym wyborem.

Jeśli poszukujesz klimatyzatora przenośnego, przelicznik 1 kW mocy chłodniczej na 10 m2 powierzchni pomieszczenia, sprawdzi się tylko dla klimatyzatorów wyposażonych w plenum. W pozostałych przypadkach urządzeń realnie (pamiętajmy, że producenci podają dane dla warunków laboratoryjnych) przyjmujemy:

  • 2,1/2,5 kW na 10-15m2
  • 3,0/3,5 kW na 15-20m2
  • 4,0 kW na 20-25m2
  • 4,7 kW na 25-30m2.

W razie jakichkolwiek wątpliwości co do ostatecznej decyzji nasi pracownicy służą pomocą.

Dodatkowe czynniki, które należy uwzględnić przy doborze klimatyzacji

Poza liczbą i powierzchnią pomieszczeń w mieszkaniu przy projektowaniu klimatyzacji należy uwzględnić jeszcze kilka dodatkowych kwestii. Należą do nich między innymi:

  • liczba i wielkość okien oraz ich szczelność,
  • wysokość poszczególnych pokoi,
  • efektywność izolacji i ocieplenia wykorzystanych w budynku, 
  • dodatkowe elementy ułatwiające utrzymanie pożądanej temperatury w pomieszczeniu, takie jak rolety czy zaciemniające zasłony,
  • usytuowanie budynku względem stron świata,
  • umiejscowienie mieszkania na konkretnej kondygnacji (najtrudniejsze do schłodzenia są lokale znajdujące się na ostatnim piętrze, ponieważ dodatkowo nagrzewają się od dachu).

Dopiero staranna analiza wszystkich tych parametrów pozwoli na wybór optymalnego pod każdym względem klimatyzatora, który na co dzień będzie działał efektywnie, ale jednocześnie ekonomicznie.

Klimatyzacja w bloku – pozwolenia i przepisy

Kolejna ważna kwestia, o którą należy zadbać jeszcze przed wyborem i zakupem klimatyzatora do mieszkania, to zapoznanie się z aktualnymi przepisami prawa w zakresie montażu klimatyzacji. W przypadku domów jednorodzinnych, czy też wolnostojących budynków własnościowych, które pełnią funkcję siedziby firmy, żadne obostrzenia nie powinny być zbytnio odczuwalne. Każdy właściciel ma prawo do rozporządzania swoją nieruchomością w dowolny sposób, w tym również do montażu na niej różnego rodzaju urządzeń.

Nieco inaczej wygląda to w przypadku mieszkań usytuowanych w blokach. O ile sam lokal jest własnością konkretnej osoby, o tyle części wspólne budynku są dzielone z innymi lokatorami. W związku z tym, zanim dokonasz wyboru urządzenia i umówisz montaż klimatyzacji, powinieneś obowiązkowo zorientować się, czy w ogóle masz taką możliwość. Aby zainstalować agregat zewnętrzny na ścianie budynku, wcześniej musisz uzyskać zgodę właściciela, zarządcy albo wspólnoty mieszkaniowej. Często okazuje się to problematyczne, zwłaszcza w przypadku starych kamienic objętych nadzorem konserwatorskim albo budynków z wielkiej płyty ocieplonych warstwą styropianu. Czasem protestują również sąsiedzi, obawiając się tego, że agregat umieszczony w pobliżu ich okien będzie generował hałas. 

Ciekawym rozwiązaniem, które pozwala obejść te ograniczenia, jest zmontowanie jednostki zewnętrznej na podłodze balkonu lub tarasu. W takim przypadku dopełnianie wyżej opisanych formalności nie jest konieczne. Nie musisz też konsultować się z nikim ani uzyskiwać żadnych pozwoleń przy montowaniu wewnętrznych klimatyzatorów.

Jeśli jednak w mieszkaniu nie ma balkonu, a znajduje się ono na jednej z wyższych kondygnacji, poza koniecznością pozyskania niezbędnych zgód formalnych, problematyczny może okazać się również sam montaż klimatyzacji. Konieczne może okazać się nawet skorzystanie z podnośnika koszowego, co pociąga za sobą dodatkowe koszty. W takiej sytuacji warto rozważyć zdecydowanie się na klimatyzator przenośny, nie wymagający żadnej specjalistycznej instalacji. 

Montaż klimatyzacji i cena

Kiedy upewnisz się, że masz prawną możliwość instalacji klimatyzacji w swoim domu czy mieszkaniu i wybierzesz odpowiedni dla swoich potrzeb model urządzenia, przychodzi czas na jego montaż. Jeśli chcesz mieć pewność, że zostanie wykonany poprawnie, najlepiej zlecić go specjalistom. Decydując się na współpracę z naszą firmą, możesz mieć pewność, że będzie to trafny wybór. 

Jeśli chodzi o cenę klimatyzacji do mieszkania, w dużej mierze jest ona uzależniona od wyboru konkretnego systemu. Najprościej rzecz ujmując, im więcej klimatyzatorów wewnętrznych będzie miała instalacja, tym mocniejszy powinien być agregat zewnętrzny, który będzie ją obsługiwał. Wraz ze wzrostem mocy rośnie również cena sprzętu. Tym bardziej ważne jest więc, żeby urządzenia, na które ostatecznie się zdecydujesz, odpowiadały Twoim rzeczywistym potrzebom i były dobrane do parametrów lokalu, takich jak jego powierzchnia czy liczba pomieszczeń. 

Jeszcze przed zamówieniem klimatyzacji i umówieniem montażu, dobrze jest poprosić o przygotowanie wstępnej wyceny poszczególnych elementów systemu wraz z ich instalacją w mieszkaniu. Dzięki temu ostateczny koszt nie powinien Cię zaskoczyć. Warto zapytać także o cenę corocznego serwisu, który powinny przechodzić wszystkie urządzenia odpowiedzialne za utrzymywanie optymalnej temperatury w pomieszczeniach. Przegląd pozwoli utrzymać je w czystości i usunąć ewentualne drobnoustroje z wnętrza instalacji.

Warto też podkreślić, że w ostatnim czasie ceny klimatyzatorów stają się coraz bardziej przystępne, a wybór dostępnych rozwiązań jest coraz szerszy. Dzięki temu klimatyzacja w mieszkaniu powoli przestaje być luksusem, a staje się praktycznym rozwiązaniem wykorzystywanym w wielu budynkach.

Co jest niezbędne do wyceny klimatyzacji?

Nasza firma może przygotować dla Ciebie bezpłatnie kosztorys instalacji. Wystarczy, że skontaktujesz się z nami za pośrednictwem poczty e-mail lub formularza i prześlesz:

  • zdjęcia mieszkania lub pojedynczego pomieszczenia, w którym ma zostać zamontowana klimatyzacja,
  • propozycje miejsc, w których może zostać zainstalowana jednostka zewnętrzna (elewacja, balkon, przyziemie) wraz ze zdjęciami,
  • wymiary poszczególnych pokoi,
  • w szczególnie skomplikowanych przypadkach rzut lokalu.

Na tej podstawie w ciągu 24 godzin możemy przygotować dla Ciebie wstępną ofertę, zaproponować konkretny model klimatyzatora oraz szczegółowe warunki współpracy. Ostateczny wybór zawsze należy do Ciebie, ale gwarantujemy, że nasza propozycja będzie bardzo atrakcyjna.

Zapraszamy do kontaktu

Jeśli zainteresowała Cię nasza oferta, zachęcamy do kontaktu z naszymi pracownikami. Chętnie odpowiedzą na wszystkie pytania i rozwieją ewentualne wątpliwości. Podpowiedzą, jaki rodzaje klimatyzatorów najlepiej sprawdzi się w Twoim przypadku, uwzględniając przy jego wyborze parametry konkretnego mieszkania, w którym ma zostać zainstalowana klimatyzacja. Jeśli chcesz mieć pewność, że instalacja będzie działała sprawnie i efektywnie, powierz jej realizację właśnie nam.


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu