Strona główna » Gdzie warto zamontować kurtynę powietrzną?

Gdzie warto zamontować kurtynę powietrzną?

Rozwiązaniem, które łączy bogatą funkcjonalność z szeroką gamą zastosowań, jest kurtyna grzewcza. Odpowiadamy na podstawowe pytania dotyczące tego typu urządzeń, wyjaśniając, jak działają, jakie są ich podstawowe zalety oraz gdzie warto je zamontować.

Czym charakteryzują się kurtyny powietrzne i w jakim celu się je stosuje?

Kurtyna to urządzenie, które tworzy niewidzialną dla ludzkiego oka zasłonę powietrzną, odgradzającą wnętrze budynku od zewnętrznego środowiska. W zależności od potrzeb może ona emitować zimne lub ciepłe powietrze, dzięki czemu sprawdza się w różnego rodzaju obiektach. Zazwyczaj kurtyny powietrzne przemysłowe, podobnie jak rozwiązania dedykowane budynkom o innym przeznaczeniu, np. usługowym czy mieszkalnym, montuje się nad drzwiami wejściowymi, dzięki czemu powstaje bariera powietrzna, uniemożliwiająca mieszanie się mas powietrza z zewnątrz oraz z wewnątrz obiektu.

Zalety stosowania kurtyn powietrznych

Tego rodzaju urządzenia powszechnie kojarzone są z ogrzewaniem pomieszczeń. Warto jednak zaznaczyć, że zarówno kurtyna powietrzna do domu, jak i urządzenia montowane w magazynie, sklepie czy na hali produkcyjnej, nie mają na calu podniesienia temperatury w pomieszczeniach – przede wszystkim zapobiegają zmianie klimatu panującego wewnątrz. Najważniejsze korzyści, jakie może zapewnić inwestorowi kurtyna grzewcza lub chłodnicza to m.in.:

  • możliwość zapewnienia odmiennych warunków klimatycznych w dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach,
  • skuteczne utrzymywanie optymalnej temperatury i wilgotności powietrza,
  • obniżenie nakładów ponoszonych na ogrzewanie oraz chłodzenie pomieszczeń,
  • uniwersalne zastosowanie, które sprawia, że kurtyna grzewcza może być wykorzystana w wielu branżach.

Kurtyny powietrzne przemysłowe – zastosowanie

Sporo mówi się o tym, że kurtyny chłodzące bądź grzewcze to urządzenia, które sprawdzą się dosłownie wszędzie. Czy faktycznie tak jest? Rzeczywiście, jeśli chodzi o kurtyny powietrzne zastosowania tego rodzaju osprzętu są niezwykle szerokie. Od lat rozwiązania te spotkać możemy m.in. w małych sklepach oraz wielkopowierzchniowych marketach, centrach handlowych, magazynach i komorach chłodniczych, ale także w innych obiektach, takich jak hale przemysłowe, i hangary, sale sportowe, czy rozmaite inne miejsca, w których utrzymanie odpowiednich warunków termicznych jest szczególnie istotne.

Kurtyna powietrzna do domu – czy warto?

Warto zwrócić uwagę na fakt, że kurtyny powietrzne przemysłowe, to niejedyna odmiana tego typu urządzeń, dostępna na rynku. Z roku na rok, coraz chętniej wybieranym rozwiązaniem staje się kurtyna powietrzna do domu. W czasach galopujących cen energii, jej montaż w mieszkaniu lub domu wolnostojącym umożliwia skuteczne zapobieganie stratom ciepła zimą, bądź hamuje nagrzewanie się wnętrz w upalne, letnie dni. Do pomieszczeń mieszkalnych warto wybierać modele, które oprócz wysokiej wydajności, zapewnią także odpowiednio cichą pracę, a ich design będzie pasował do wystroju mieszkania. Kluczowe funkcje, jakie powinna oferować kurtyna grzewcza w domu, to z pewnością regulacja temperatury, energooszczędność oraz zabezpieczenie przed przegrzaniem.

Na co zwracać uwagę, wybierając kurtynę grzewczą lub chłodniczą?

Dobór odpowiedniego sprzętu musi uwzględniać szereg czynników, począwszy od wartości wytwarzającego się w pomieszczeniu podciśnienia, poprzez wydajność wentylatorów rozprowadzających powietrze, aż po moc nagrzewnicy. Jeśli chodzi o kurtyny powietrzne, zastosowania tego rodzaju urządzeń nie są jedynym czynnikiem, który determinuje wybór – warto uwzględnić również dodatkowe aspekty, takie jak lokalizacja drzwi wejściowych, powierzchnia pomieszczenia czy wysokość montażowa.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat metod i sposobów wentylacji powietrza, sprawdź nasze wpisy na temat klimatyzatorów:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu