Grzejnik konwekcyjny to łatwe w obsłudze, wydajne i energooszczędne źródło ogrzewania. To jednak niejedyne zalety, jakimi charakteryzuje się grzejnik konwekcyjny. Co to jest, jak działa i dlaczego warto go stosować? Wyjaśniamy.
Grzejnik konwekcyjny to urządzenie służące do ogrzewania pomieszczeń. Najczęściej występuje w formie przenośnej, ale może być też montowany na ścianie jako element instalacji centralnego ogrzewania. Sprzęt pozwala szybko ogrzać powietrze w pomieszczeniu. Cechuje się łatwą obsługą i atrakcyjną ceną. Modele mobilne są lekkie, a jednocześnie stabilne. Można je łatwo przenosić i podłączać do sieci elektrycznej w dowolnym miejscu.
Konwekcyjne grzejniki elektryczne przenośne są świetnym rozwiązaniem, gdy musisz szybko dogrzać pomieszczenie. Są niezastąpione w wyziębionych pokojach, na kempingach czy domkach letniskowych. Sprawdzą się również w łazience, sypialni albo pokoju dziecka jako dodatkowe źródło ciepła. Mobilny grzejnik nadaje się do używania wszędzie tam, gdzie znajduje się gniazdko elektryczne.
Podstawą pracy kaloryfera konwektorowego jest grawitacyjny przepływ powietrza. W środku grzejnika elektrycznego znajduje się wymiennik ciepła składający się z miedzianych rurek i nałożonych na nie aluminiowych bądź miedzianych płytek. W modelu wodnym wewnątrz obudowy umieszczona jest z kolei wężownica grzewcza. Powierzchnia wymiany ciepła jest w nim rozbudowana o ożebrowanie, które nie ma kontaktu z obudową.
Niezależnie od rodzaju grzejnika konwekcyjnego, chłodne powietrze napływa od dołu, a przepływając przez wymiennik, ulega ogrzaniu. Następnie opuszcza kaloryfer przez kratkę zamocowaną w górnej części obudowy. Zarówno w grzejnikach konwektorowych elektrycznych, jak i wodnych obudowa pełni rolę dekoracyjną i osłonową, a nie grzewczą. Nie nagrzewa się zatem tak, jak ma to miejsce w tradycyjnych kaloryferach.
Im konwektor jest silniejszy, tym mocniejszy efekt kominowy, który odpowiada za przepływ powietrza. Ponadto konwekcyjne grzejniki elektryczne mogą być wyposażone w wentylator. Element ten wymusza szybki obieg powietrza. Urządzenia oddają niemal 100% ciepła bezpośrednio do powietrza. W rezultacie pokój nagrzewa się, a wymuszony obieg powietrza redukuje strefy niedogrzane. Modele wodne mogą pełnić dodatkową funkcję chłodzącą w lecie.
Ogrzewanie konwekcyjne może być używane jako główne albo uzupełniające źródło ciepła w pomieszczeniu. Nadaje się do domów i mieszkań prywatnych, a także biur i obiektów usługowych. To ekonomiczne i efektywne źródło ogrzewania. Cechuje się bardzo łatwym montażem i szybkim nagrzewaniem pomieszczenia. Atutem grzejnika konwekcyjnego jest też prosta i wygodna obsługa.
Urządzenia mają profesjonalne zabezpieczenia chroniące przed przegrzaniem sprzętu. Są wyposażone w niskotemperaturowe elementy grzejne, co oznacza, że grzałki nie osiągają na tyle wysokich temperatur, aby miały one stanowić jakiekolwiek zagrożenie. Ryzyko poparzenia albo pożaru spowodowanego działaniem grzejnika spada niemal do zera.
Wybierając grzejnik konwektorowy, weź pod uwagę kilka ważnych parametrów. Kluczowa jest moc urządzenia, pozwalająca na skuteczne i wydajne działanie sprzętu. Im wyższa moc, tym większą ilość ciepła zapewni kaloryfer. Istotne jest umiejscowienie – zastanów się, gdzie umieścisz urządzenie w domu. Nie każdy model nadaje się np. do łazienki, gdzie gromadzi się wilgoć. W takim przypadku konieczny jest wybór grzejnika z odpowiednimi zabezpieczeniami, który nadaje się do pomieszczeń wilgotnych (np. Ścienny grzejnik panelowy Dimplex). Zwróć też uwagę na sposób działania. Modele konwektorowe nie zawsze sprawdzą się w pomieszczeniu o bardzo dużym metrażu.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat ogrzewania powietrza? Sprawdź nasze poradniki dotyczące nagrzewnic powietrza i wybierz najlepsze rozwiązanie dla siebie: