Strona główna » Jaki nawilżacz powietrza wybrać do roślin?

Jaki nawilżacz powietrza wybrać do roślin?

Moda na rośliny doniczkowe utrzymuje się już od wielu sezonów. Wystrój wnętrz w stylu urban jungle to wciąż jeden z najchętniej stosowanych zabiegów aranżacyjnych. Egzotyczne rośliny sprawiają, że czujemy się przytulnie, a ich uprawa dostarcza wiele satysfakcji. Niestety – większość popularnych roślin doniczkowych o pięknych, wielobarwnych liściach wymaga odpowiedniej wilgotności powietrza, która nie jest typowa dla klimatu panującego w Polsce. Problemem staje się zbyt suche powietrze w domu lub mieszkaniu, które jest najbardziej dokuczliwe w okresie grzewczym. Skutkuje ono spadkiem estetyki roślin: ich liście usychają, łodygi czernieją, a z doniczek zaczyna wydobywać się nieprzyjemny, gnilny zapach. W takiej sytuacji nie zaradzą żadne półśrodki – jeszcze gorzej zadziała intensywniejsze podlewanie lub spryskiwanie liści. To częsta przyczyna chorób grzybiczych roślin, rozwoju pleśni oraz pojawienia się żerujących na korzeniach oraz liściach owadów. Najlepsze rozwiązanie stanowi zatem zakup profesjonalnego nawilżacza powietrza. Jaki jednak wybrać, żeby był odpowiedni dla roślin?
 


Dlaczego warto zainwestować w nawilżacz powietrza do roślin?

Średnia wilgotność powietrza w polskich domach i mieszkaniach wynosi około 30%. Dla większości roślin doniczkowych to o 10% za mało. W efekcie nawet kaktusy rosną wolniej i nie prezentują się tak okazale, jakby mogły. Sprawa ma się jednak znacznie gorzej w przypadku egzotycznych gatunków roślin, które naturalnie rosną w tropikach. To między innymi popularny skrzydłokwiat, fikus, kroton, maranta czy calathea. W sklepach kuszą pięknym wyglądem, natomiast po krótkim czasie od zakupu szybko marnieją. Wynika to z faktu, że wymagają one wilgotności powietrza na poziomie 50-60%, czyli aż dwukrotnie wyższej od tej, która na ogół jest im zapewniana. Nie potrzeba wiele czasu, żeby bez stosowania nawilżacza powietrza zaobserwować u nich żółknięcie, a następnie brązowienie liści. Zaniedbana w ten sposób roślina stopniowo zamiera, nie rozrasta się, ma także bledsze kolory. Ze względu na osłabioną kondycję staje się bardziej podatna na pasożyty, na przykład na przędziorki. Co istotne, wilgotność powietrza w granicach 50-60% jest odpowiednia także dla ludzi. Sprzyja zdrowiu naszej skóry i dróg oddechowych. To kolejny powód, żeby kupić nawilżacz powietrza dla roślin i dla siebie.
 

Ewaporacyjny nawilżacz powietrza dla kwiatów

Dla osób, które rozważają, jaki nawilżacz powietrza do roślin będzie najlepszy, polecamy przede wszystkim rodzaj ewaporacyjny. Charakteryzuje się on nieskomplikowaną konstrukcją, może mieć kompaktowe wymiary i osiąga wymagane 60% wilgotności w powietrzu. Do wyboru pozostają różnej wielkości nawilżacze ewaporacyjne, zarówno do małych pomieszczeń, jak i tych o dużej kubaturze, nawet do 130 m2. Największe modele świetnie nadają się do dużych salonów czy pokojów z aneksami kuchennymi. Warto nadmienić, że ewaporacyjny nawilżacz powietrza jest uznawany za najbezpieczniejszy i najbardziej higieniczny. Przepuszcza powietrze przez specjalny filtr, który znajduje się w zbiorniku z wodą. Ewentualne zanieczyszczenia, bakterie i grzyby zostają w filtrze, a powietrze jest nawilżane i rozpylane w postaci niewidocznej, nieszkodliwej mgiełki. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza do roślin gwarantuje także prostą i niedrogą eksploatację. Chociaż wymaga regularnej wymiany wody, mycia zbiornika oraz wymiany filtrów, można używać do niego wody z kranu.
 

Dlaczego odradza się ultradźwiękowy nawilżacz powietrza do roślin?

Jeżeli zastanawiasz się, jaki nawilżacz powietrza do roślin wybrać, odradzamy zakup zarówno klasycznego modelu parowego, jak i ultradźwiękowego. Ze względu na specyfikę działania ultradźwiękowe nawilżacze powietrza są rzadziej polecane dla roślin. W głównej mierze wynika to z faktu, że razem z parą wodną emitują do powietrza także pył kamienny, który tworzy widoczny osad na liściach roślin. Z tego powodu do ultradźwiękowego nawilżacza powietrza konieczne jest stosowanie specjalnej wody destylowanej. Warto dodatkowo wspomnieć, że wymaga on bardziej rygorystycznej higieny. Zaniedbany przyczynia się do rozpylania w powietrzu bakterii, pleśni lub chemikaliów ze stosowanych środków czyszczących. To szkodliwe zarówno dla roślin, jak i dla domowników.
 

Nawilżacz powietrza dla roślin z higrostatem

Dodatkowe udogodnienie, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru nawilżacza powietrza dla roślin, stanowi higrostat. W kwestii takiej jak nawilżacz powietrza dla kwiatów specjalny czujnik poziomu wilgoci w powietrzu pozwala na precyzyjne podniesienie wilgotności powietrza do pożądanego poziomu, a następnie stabilne jej utrzymywanie. Dzięki niemu właściciel nawilżacza nie musi zaprzątać sobie głowy pilnowaniem określonego poziomu wilgotności w powietrzu. Najnowocześniejsze modele nawilżaczy powietrza posiadają także specjalnie zaprojektowane aplikacje do instalacji na urządzeniach mobilnych. Za ich pośrednictwem można z poziomu smartfona albo tabletu sprawdzać i modyfikować parametry wilgotności.


Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o nawilżaczach powietrza, sprawdź:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu