Strona główna » Klimatyzacja. Czy nadaje się do ogrzewania?

Klimatyzacja. Czy nadaje się do ogrzewania?

Zalety profesjonalnego systemu klimatyzacji są wszystkim znane. Możliwość zmniejszenia temperatury w pokoju do optymalnego poziomu zalicza się do największych atutów klimatyzatorów. Jednak ich przydatność nie mija wraz z latem, ponieważ urządzenia te oferują całoroczną eksploatację. Ogrzewanie klimatyzatorem staje się powoli standardem w wielu domach. Skąd taka popularność? Jakie są wady i zalety takiego rozwiązania? Czy warto zainwestować w tego typu system? Aby poznać odpowiedzi na powyższe pytania, zapraszamy do przeczytania naszego wpisu.

Na czym polega ogrzewanie klimatyzacją?

Klimatyzacja składa się – w dużym uproszczeniu – z jednostki wewnętrznej oraz zewnętrznej. Urządzenie znajdujące się w środku pomieszczenia stanowi źródło chłodu, a jednostka poza obrębem budynku jest źródłem ciepła. Dzięki zastosowaniu technologii inwerterowej w klimatyzatorach można odwrócić tę zasadę. Stąd w naszej ofercie dostępne są tylko modele klimatyzatorów, które oprócz funkcji chłodzenia, oferują także możliwość grzania.

Aby uruchomić tę funkcje, wystarczy wcisnąć odpowiedni przycisk na pilocie lub konsoli sterującej. Takie rozwiązanie zapewnia najwyższy komfort użytkowania klimatyzacji. Grzanie klimatyzacją nie jest też specjalnie obciążające dla systemu. Nie ma więc żadnego ryzyka uszkodzenia jednostek w przypadku nadmiernej eksploatacji. Technologię inwerterową można wykorzystywać w każdej chwili. To szczególnie przydatne w porach roku o bardzo zmiennych temperaturach – a więc przede wszystkim wczesną wiosną i jesienią.

Ogrzewanie klimatyzacją a zdrowie. Jaki wpływ wywierają na nas klimatyzatory?

Wokół klimatyzacji narosło sporo mitów związanych z jej wpływem na zdrowie człowieka. Żaden z nich nie został jednak potwierdzony w wiarygodnych badaniach. Odpowiednio użytkowane klimatyzatory nie są w stanie zaszkodzić zdrowiu. Wystarczy zastosować się do kilku bardzo prostych porad dotyczących właściwej eksploatacji urządzeń w zależności od panujących warunków na zewnątrz. Wszystkie zalecenie producenta w tym temacie znajdziemy w instrukcji.

To samo dotyczy klimatyzacji pełniącej funkcję ogrzewania. Na czym dokładnie polega prawidłowe ogrzewanie klimatyzatorem? Najistotniejszą zasadą jest zadbanie o regularną wymianę powietrza. Szczelne zamknięcie ogrzewanego pokoju szybko wysusza powietrze, a to przekłada się na zwiększoną możliwość pojawienia się kataru, kaszlu, a nawet stanów zapalnych czy pieczenia oczu. Jak widać, grzanie klimatyzacją w niczym nie różni się od pozostałych sposobów ocieplania pomieszczeń. Na korzyść ogrzewania klimatyzatorami przemawia za to funkcja nawilżania powietrza. Posiadają ją droższe markowe modele (Daikin Ururu-Sarara).

Kolejną ważną zasadą jest regularne czyszczenie urządzeń. Wystarczy zamówić taką usługę dwa razy do roku – na wiosnę oraz na jesień, a więc tuż przed pojawieniem się niekorzystnych temperatur. Obecnie większość klimatyzatorów posiada filtry, które zatrzymują zanieczyszczenia oraz różnego rodzaju drobnoustroje. W zależności od modelu urządzenia wystarczy je systematycznie wymieniać bądź czyścić.

Gdzie przyda się najbardziej możliwość grzania klimatyzacją?

Klimatyzacja jako sposób na ocieplenie pomieszczenia znajduje swoje zastosowanie przede wszystkim w miejscach, gdzie nie ma możliwości skorzystania z tradycyjnych źródeł ogrzewania. Mogą to być oczywiście mieszkania, ale znacznie częściej są to domki letniskowe, punkty handlowe, stróżówki i tym podobne obiekty.

Poza tym klimatyzator może służyć jako uzupełnienie wykorzystywanego na co dzień źródła ciepła. Sprawdza się znakomicie w okresach przejściowych – zanim systemy centralnego ogrzewania zostaną włączone, a temperatura za oknem już daje się we znaki. Ogrzewanie klimatyzatorem pomaga też w zrównoważeniu wydatków. Wystarczy wyłączyć system, gdy na zewnątrz panuje trochę lepsza pogoda. W ten sposób możemy zaoszczędzić sporo na prądzie.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem jest drogie?

Obliczenie całkowitego kosztu ogrzewania mieszkania przy pomocy systemu klimatyzacji bywa dość kłopotliwe, bo zależne jest od wielu czynników, m.in. rodzaju ocieplenia budynku, metrażu, temperatury zewnętrznej, cen u lokalnego dystrybutora energii i innych. Można jednak skorzystać z karty katalogowej, w której znajduje się informacja o poborze mocy przez urządzenie. To pozwala do pewnego stopnia przewidzieć koszt eksploatacji. Przyjmuje się założenie, że dla dobrze izolowanego pomieszczenia 1 kW mocy jest potrzebny do ogrzania ok. 10 m². W zdecydowanej większości przypadków dzienny koszt grzania klimatyzacją będzie wynosić od 7 do 10 zł. Na większą kwotę należy się przygotować, gdy temperatura na zewnątrz osiągnie ujemne wartości.

Jeśli chodzi o ogrzewanie klimatyzatorem w zimie, opinie w przeważającej części wskazują na jego zalety. Należy jednak pamiętać, że im niższa temperatura zewnętrzna, tym większe zużycie prądu i mniejsza sprawność urządzenia. Warto rozważyć wszystkie za i przeciw zanim podejmie się ostateczną decyzję. Jednak coraz większa popularność ogrzewania klimatyzacją sugeruje, że to bardzo korzystne i wygodne rozwiązanie we wszystkich nowoczesnych domach.

Zapoznaj się z artykułami powiązanymi z tematyką ogrzewania klimatyzacją:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu