Strona główna » Planuję zakup klimatyzatora kierując się ceną. Czy to dobry pomysł?

Planuję zakup klimatyzatora kierując się ceną. Czy to dobry pomysł?

Uzależnianie wyboru klimatyzatora wyłącznie od jego ceny nie jest rozsądnym działaniem. Cena urządzenia jest adekwatna do jego jakości, wydajności i nowoczesności, więc kierując się nią możemy dokonać złego wyboru. Niemniej jednak klimatyzatory za ok. 3000 zł będą już w stanie odpowiednio dobrze schłodzić pomieszczenie.

Klimatyzatory to urządzenia, których zadaniem jest przede wszystkim poprawa mikroklimatu w pomieszczeniu. Oprócz tego, że kontroluje temperaturę powietrza, oddziałuje również na poziom jego wilgotności i oczyszczenia. By urządzenie dbało o jakość powietrza w pomieszczeniu, w którym odpoczywamy lub pracujemy, musi być fachowo dobrane. W wyborze właściwego modelu powinien pomóc nasz poradnik.

Czy tanie klimatyzatory są dobre?

W większości przypadków do zbyt tanich systemów klimatyzacji powinno podchodzić się z ostrożnością. Niska cena może sugerować równie niską jakość. Jednak są pewne typy urządzeń, które pomimo niewielkiego kosztu zakupu, są znakomitymi urządzeniami i sprawdzają się w konkretnych warunkach. Należą do nich chociażby klimatyzatory przenośne, choć mają ograniczoną moc.

Jak dostosować moc klimatyzatora do pomieszczenia?

Pierwszym najistotniejszym czynnikiem mającym wpływ na wybór odpowiedniego modelu jest wielkość pomieszczenia, któremu będzie służył oraz jego przeznaczenie. Im większe pomieszczenie, tym większa musi być moc chłodnicza urządzenia. Klimatyzator musi usuwać odpowiednią ilość ciepłego powietrza - zakup zbyt mało wydajnego urządzenia grozi jego nieskutecznością, a nawet przegrzaniem sprężarki i jej uszkodzeniem. Obliczając moc chłodniczą, oprócz powierzchni pomieszczenia, musimy dodatkowo wziąć pod uwagę ilość znajdujących się w nim źródeł ciepła. Takie źródła stanowią zarówno ludzie, jak i sprzęt komputerowy czy sztuczne oświetlenie.
Jakie tanie klimatyzatory mogą sprostać temu zadaniu? Najlepszym wyborem okażą się te, które pochodzą od uznanych producentów. Uwagę powinny zwrócić szczególnie takie marki jak: AUX, Gree czy LG . Oferują one dobre ceny idące w parze z jakością.

Dla klimatyzatorów stacjonarnych typu split normą jest 1kW chłodu na 10m2, ale tylko w przypadku, gdy chodzi o typowe pomieszczenie mieszkalne. W przypadku powierzchni biurowej, do wyliczonej wartości należy dodać jeszcze 200W przypadające na każdy znajdujący się w pomieszczeniu komputer oraz 100W na każdego przebywającego w nim pracownika. W ten sposób okazuje się, że np. dla pomieszczenia o powierzchni 15m2 wymaga się zastosowania mocy chłodniczej nie 1,5 kW (jakby wynikało z przelicznika powierzchniowego), ale ponad 3 kW (bo uwzględniliśmy dodatkowe źródła ciepła w postaci 5 komputerów i 5 pracowników).

Dla klimatyzatorów przenośnych monoblokowych, moce chłodnicze podane przez producentów nie są tak samo odczuwalne, jak w przypadku urządzeń typu split. Wynika to z faktu, że ten typ klimatyzatora usuwa część powietrza na zewnątrz, musi więc w celu regulowania ilości powietrza w pomieszczeniu, na nowo dochładzać dopływające powietrze. W związku z tą różnicą, klimatyzatory przenośne monoblokowe są mniej wydajne niż splity i do korzystnego dla użytkownika działania wymagają większych mocy. Należy przy tym pamiętać, że i tak lepszym rozwiązaniem jest zakup klimatyzatora zbyt dużej mocy niż zbyt małej.

Wiedząc jakiej mocy urządzenie będzie nam potrzebne, dopiero teraz możemy pomyśleć o czynniku finansowym i dobrać model odpowiedni na naszą kieszeń. Niektóre nowoczesne klimatyzatory posiadają dodatkowe ulepszenia czy designerski wygląd, za które trzeba dodatkowo zapłacić. Jeśli zależy nam na oszczędności, wybierzmy model, który będzie przede wszystkim skuteczny, a nie wzbogacony w mniej istotne gadżety.

Jak tanio kupić klimatyzator?

Po pierwsze – prośmy o doradztwo fachowców (wystarczy telefon do KLIMA-TOP), którzy pomogą dokonać słusznego wyboru. Po drugie – kupujmy tylko w specjalistycznych sklepach, unikajmy supermarketów. To gwarancja, że nasz klimatyzator będzie nas cieszył przez długie lata (obsługa w marketach w większości przypadków nie jest dostatecznie przeszkolona, a i sprzęty bywają "jednorazowe" - są importowane bezpośrednio przez markety i po gwarancji można je jedynie wyrzucić, gdyż nikt nie myśli o ich serwisie).

 

Przeczytaj także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu