Strona główna » Klimatyzatory split - wskazówki dotyczące montażu

Klimatyzatory split - wskazówki dotyczące montażu

Klimatyzatory typu split posiadają dwie odrębne jednostki - wewnętrzną i zewnętrzną. W zestawie każdego kompletu znajduje się pilot zdalnego sterowania (na podczerwień) z wyświetlaczem i dobowym timerem oraz instrukcja użytkowania. Profesjonalne firmy nigdy nie dokładają do kompletu ani rur instalacyjnych, ani konstrukcji wsporczych czy też instrukcji montażu - takie elementy można czasem znaleźć w tanich, tzw. "jednorazowych" klimatyzatorach split oferowanych przez np. markety. Jest to pewien sposób na przyciągnięcie klienta i skłonienie go do zakupu urządzenia. Nie warto się jednak kusić na taki "super-zestaw".

Obecnie na rynku są dostępne tylko klimatyzatory inwerterowe.

Należy pamiętać, że oprócz prawidłowego doboru urządzenia do naszego pomieszczenia, równie ważne jest jego podłączenie. Montaż klimatyzatora powinien być wykonany przez instalatora posiadającego przeszkolenie i stosowne uprawnienia. Jest to niezbędny warunek ważności gwarancji prawie każdego producenta. Firma KLIMA-TOP może się poszczycić wykwalifikowanymi ekipami instalatorskimi z ponad 15 letnim doświadczeniem. Należy więc urządzenie oraz usługę montażu traktować jako niezbędną całość do prawidłowego funkcjonowania klimatyzatora.

Montaż jednostki wewnętrznej

Jednostkę wewnętrzną typową (podłużną) montujemy w pomieszczeniu zawsze w pozycji poziomej, około 10 cm od sufitu, najlepiej jak najbliżej okien (aby natychmiast odebrać zyski ciepła od słońca i nie dopuścić do nagrzewania się pomieszczenia). Należy tutaj zaznaczyć, że nie powinno się instalować jednostki nad oknem, gdyż znajdują się tam elementy zbrojeniowe (nadproże) i wykonywanie w nich przewiertów byłoby ingerencją w konstrukcję budynku.

Podczas montażu klimatyzatora wewnętrznego nie można zapomnieć o pozostawieniu miejsca na wykonywanie prac serwisowych lub czyszczenie i wymianę filtrów. Bez tego wszystkie czynności mogą być znacznie utrudnione, a w najgorszym przypadku wręcz niemożliwe.

Montaż jednostki zewnętrznej

Jednostki zewnętrzne (agregaty) najczęściej są stawiane na posadzce balkonu, tarasu lub na poziomie gruntu, a jeśli jest taka możliwość - mocowane na konstrukcjach do elewacji budynku lub ścian balkonowych. Są to urządzenia wytrzymałe i odporne na warunki atmosferyczne, dlatego też nie są potrzebne ich dodatkowe zabezpieczenia.

Połączenia obu jednostek dokonuje się przewodami miedzianymi w izolacji termicznej, do których zostanie wypuszczony czynnik chłodniczy (niezbędne jest wywiercenie i uszczelnienie otworu w ścianie zewnętrznej pomieszczenia) oraz przewodem elektrycznym sterująco – zasilającym.

Odległości pomiędzy jednostkami powinny być jak najkrótsze. Mimo to nie jest zalecany montaż jednostki zewnętrznej w pobliżu okien lub drzwi, ponieważ agregat może przeszkadzać tak samo użytkownikowi klimatyzacji, jak i sąsiadom. Pewna odległość od wejść jest mocno wskazana.

Montaż klimatyzatora monoblokowego

Urządzenia przenośne, wbrew pozorom, także należy poprawnie zamontować. W tym przypadku sytuacja wygląda jednak nieco inaczej. Otóż klimatyzacji mobilnej nie instaluje się na stałe, trzeba natomiast zadbać o odprowadzanie gorącego powietrza. Można to zrobić na kilka sposobów.

Najprościej jest wyprowadzić rurę wyrzutową przez uchylone okno. Aby zapobiec przedostawaniu się ciepła do wewnątrz, wystarczy zakryć je tekturą lub styropianem lub dokupić specjalną uszczelkę okienną. Te materiały stanowią dobrą ochronę przed napływaniem nagrzanego powietrza z powrotem do środka. Innym sposobem jest wyprowadzenie rury przez ścianę (przewiert odpowiedniej średnicy) lub okno (np. robiąc w nim wstawkę z plexi z odpowiednim otworem). Nie obędzie się więc bez wiercenia, ale czasem jest to najlepszy sposób na skuteczne działanie klimatyzacji monoblokowej. Istnieje też możliwość podłączenia rury do kratki wentylacyjnej z wyciągiem mechanicznym. Trzeba to zrobić bardzo precyzyjnie, aby ciepło nie uciekało do pomieszczenia.

 

Przeczytaj także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu