Strona główna » Klimatyzacja a zdrowie

Klimatyzacja a zdrowie

Jedną z poważnych obaw przed zakupem klimatyzatorów jest kwestia ich wpływu na zdrowie osób przebywających w danym pomieszczeniu. Sporo przeciwników klimatyzacji opiera się na informacjach nieprawdziwych lub bazujących na półprawdach. Dlatego też klimatyzacja w domu czy mieszkaniu nie jest jeszcze tak powszechnym rozwiązaniem, jak mogłaby być. Zachęcamy do przeczytania naszego rzetelnego poradnika w zakresie korzyści oraz negatywnych efektów użytkowania systemów klimatyzacji.

Negatywne skutki klimatyzacji

Klimatyzatory przynoszą ulgę w upalne dni. To oczywiste dla każdego, kto korzysta z tych urządzeń. Trzeba jednak pamiętać, aby zastosować się do ogólnych porad ich eksploatacji. Ma to szczególne znaczenie w miejscu pracy, gdzie od sposobu działania klimatyzatorów zależy zdrowie wielu ludzi, a niewłaściwie użytkowany system może doprowadzić do negatywnych skutków.

O jakich konkretnie skutkach mowa? Wysuszenie śluzówki nosa to jeden z częściej wymienianych problemów. Poza tym wyjątkowo dokuczliwe jest pojawienie się kaszlu i chrypki, a nawet wywołanie tzw. zespołu suchego oka. Osoby borykające się z takimi problemami w oczywisty sposób stają się przeciwnikami klimatyzatorów. Jednak negatywne skutki klimatyzacji można całkowicie zniwelować lub ograniczyć je do minimum. Wystarczy ustawić chłodzenie na właściwym poziomie. Różnica pomiędzy temperaturą zewnętrzną a wewnętrzną nie powinna wynosić więcej niż 7°C. W ten sposób można uniknąć nie tylko bólu gardła oraz wysuszania się śluzówek, ale również szoku termicznego.

Złe samopoczucie od klimatyzacji jest zazwyczaj związane z nieczyszczonymi urządzeniami. Zapchane filtry i zbyt rzadki serwis systemu powodują rozwój groźnych dla człowieka bakterii oraz grzybów. To one zazwyczaj odpowiadają za pogarszający się nastrój wśród domowników, którym zaczynają doskwierać różnorodne problemy. W kwestii takiej jak nieczyszczona klimatyzacja, choroby są dość częstym zjawiskiem. Szczególnie niebezpieczna jest legionelloza, czyli choroba dróg oddechowych wywołana bakterią żyjącą w wilgotnym środowisku. Stąd można spotkać ją w zanieczyszczonych klimatyzatorach.

Zdarza się, że osoby o szczególnie wrażliwym organizmie odczuwają negatywne skutki klimatyzacji nawet pomimo zastosowania się do wszystkich reguł. Zamiast wyłączać klimatyzację (i podnosić temperaturę do zbyt wysokiego poziomu), lepiej zdecydować się na częstsze picie wody, co pozwoli uniknąć wysuszania się śluzówek czy pojawienia się bólu gardła.

Poznaj zalety klimatyzacji

Wymienione potencjalnie negatywne skutki klimatyzacji nie powinny przesłonić nam jej wielu zalet. Najważniejszą z nich jest zapewnianie domownikom odpowiedniego komfortu termicznego oraz utrzymanie dobrej wilgotności powietrza. Te dwa czynniki wpływają na nasz organizm bardziej niż nam się wydaje. Zbyt wysoka temperatura w pomieszczeniu sprawia, że mamy problemy z koncentracją, a powierzone nam zadania wykonujemy dużo wolniej. Stąd nic dziwnego, że na klimatyzatory stawiają przede wszystkim przedsiębiorcy, aby utrzymać efektywność pracowników, niezależnie od pogody. Za wysoka wilgotność powietrza z kolei przyczynia się do wzmożonej potliwości skóry oraz może skutkować kaszlem. Montaż klimatyzacji jest zalecany w przypadku dzieci, seniorów, a także osób cierpiących np. na nadciśnienie czy choroby układu krążenia.

Kolejną zaletę klimatyzatorów stanowi możliwość łatwej kontroli temperatury otoczenia w zależności od potrzeb domowników. Tym samym w każdym pokoju może panować inna temperatura pokojowa. Warto dodać, że niektóre modele oferują możliwość instalacji różnych filtrów np. jonizujących czy oczyszczających, które dodatkowo podnoszą użyteczność urządzenia.

Jak często powinniśmy wykonywać czyszczenie klimatyzacji?

Wszystkie niezbędne informacje na ten temat znajdziemy w instrukcji urządzenia. W większości przypadków producent zaleca, aby odbywało się to minimum dwa razy do roku. Klimatyzacja działająca w mieszkaniu czy domu raczej nie będzie potrzebować częstszego czyszczenia. Regularne przeprowadzanie oczyszczania urządzenia wpływa na jakość życia w budynku oraz ma znaczenie dla naszego zdrowia. Dlatego nie powinniśmy ignorować systematycznej konserwacji jednostek chłodzących.

Korzystać czy nie korzystać z klimatyzacji?

Jak widzimy najczęstsze problemy z klimatyzacją powiązane ze zdrowiem wynikają z nieprawidłowego sposobu eksploatacji urządzenia (zbyt duża różnica temperatur, słaba wentylacja pomieszczeń, złe ustawienie jednostek wewnętrznych itp.) oraz brakiem czyszczenia. W obu przypadkach można łatwo oddalić zagrożenia dla zdrowia domowników. Wystarczy znać zasady korzystania z klimatyzatora i się do nich stosować, a także pilnować terminów serwisowania. Tym samym klimatyzacja stanowi bardzo użyteczne narzędzie poprawiające komfort termiczny wszystkich domowników, nie tylko w czasie największych upałów. Odpowiednio użytkowana jest nie tylko bardzo funkcjonalnym urządzeniem, ale też całkowicie bezpiecznym.

Możesz dowiedzieć się więcej z naszych artykułów, przeczytaj także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu