Chociaż urządzenia klimatyzujące powszechnie służą do zapewniania komfortu termicznego w upalne dni, mogą stanowić jednocześnie wsparcie dla systemu ogrzewania w miesiącach jesienno-zimowych. Czy klimatyzacja do ogrzewania ma sens? Jakie są zalety i wady ogrzewania pomieszczeń z wykorzystaniem dwufunkcyjnych klimatyzatorów?
Jeszcze kilkanaście lat temu ogrzewanie domu klimatyzacją nie spełniało kryteriów opłacalności. Dziś jest zupełnie inaczej – nowoczesna technologia dokonała modernizacji urządzeń, za czym idzie zwiększona wydajność i oszczędność klimatyzatorów. Ogrzewanie klimatyzacją w praktyce sprawdzi się nawet przy temperaturach na zewnątrz spadających do -20 czy -30 stopni! To rewelacyjny wynik, dający użytkownikom pełną elastyczność w zakresie korzystania z jednego rodzaju sprzętu. Jeszcze większe korzyści czekają na właścicieli systemów fotowoltaicznych w domu jednorodzinnym. Połączenie fotowoltaiki z klimatyzacją redukuje koszty do minimum, dając stabilną i bezpieczną instalację na mroźne wieczory.
Klimatyzacja do ogrzewania działa odwrotnie do tego, co następuje w miesiącach letnich. Obieg czynnika chłodniczego zostaje odwrócony – zimno pobrane z pomieszczenia jest usuwane przez agregat zewnętrzny, a ciepło zostaje oddane do pomieszczenia. Możemy już na samym początku stwierdzić, że dla systemu umożliwiającego ogrzewanie klimatyzacją zalety znacznie przewyższają potencjalne koszty. Warto poważnie rozważyć montaż klimatyzatora w mieszkaniu lub lokalu firmowym. W podjęciu tej decyzji pomoże opis korzyści płynących z takiego rozwiązania.
Jeśli zależy Ci na optymalizacji kosztów zużycia energii w mieszkaniu (to stwierdzenie ma raczej wydźwięk retoryczny), ogrzewanie domu klimatyzacją jest kolejnym krokiem do osiągnięcia oszczędnościowych celów. Współczynnik SCOP mówi nam, ile energii cieplnej uzyskamy ze zużycia 1 kW prądu. Dla najlepszych urządzeń na rynku wartość ta osiąga nawet 5,10. Biorąc pod uwagę nieustannie rosnące ceny energii z sieci, klimatyzator jawi się nam zatem jako energooszczędne urządzenie, zastępujące lub wspierające pierwotny system ogrzewania. Ogrzewanie klimatyzacją w praktyce generuje znacznie niższe koszty niż produkcja ciepła z wykorzystaniem grzejników elektrycznych.
Pamiętajmy, że sezon zimowy obfituje w dni spowite gęstym smogiem, który wnika do naszych płuc bezpośrednio z kominów podłączonych pod "kopciuchy". Aby uniknąć poważnych konsekwencji zdrowotnych, musimy zadbać o czyste powietrze w mieszkaniu. Tradycyjne systemy ogrzewania w ogóle nie dotykają tej kwestii. Tymczasem klimatyzator nie tylko ogrzewa powietrze, lecz także je filtruje (opcja lub standard wielu modeli). W efekcie do wewnątrz wnika powietrze wolne od pyłów zawieszonych i szkodliwych drobnoustrojów.
Omawiając ogrzewanie klimatyzacją zalety skupiają się również na aspekcie komfortowej obsługi. Klimatyzatory działają w sposób autonomiczny. Użytkownik wprowadza jedynie parametry temperaturowe, po czym urządzenie samo dostosowuje tryb pracy do warunków panujących wewnątrz mieszkania.
Wady klimatyzatorów dosyć mocno łączą się z konkretnym modelem sprzętu. Wybierając klimatyzator z najniższej półki cenowej, musimy liczyć się z obniżonym komfortem akustycznym czy niezadowalającym współczynnikiem SCOP. Warto zatem sięgać po urządzenia dostępne w sklepie Klimatop, dające gwarancję wydajności i komfortu.
Kolejną niedogodność dostrzegamy w sposobie pracy klimatyzacji. Dogrzewanie pomieszczenia następuje jedynie w czasie uruchomienia klimatyzatora. Przy odpowiednim poziomie izolacji termicznej budynku, ta wada pozostaje trudna do zauważenia. Ciepło może zostać na długo zatrzymane w pomieszczeniu, co jeszcze mocniej redukuje koszty ogrzewania.
W cenie jednego urządzenia zyskujemy komfort termiczny na cały rok. Niskie koszty eksploatacyjne sprawiają, że klimatyzatory dwufunkcyjne są świetną opcją dla mieszkańców bloków wielorodzinnych lub właścicieli lokali firmowych. Zachęcamy do wypróbowania metody ogrzewania domu klimatyzacją – jej efekty mogą przekroczyć najśmielsze oczekiwania.
Interesuje Cię temat ogrzewania klimatyzacją? Zapoznaj się z podobnymi tematami: