Strona główna » Zdrowe powietrze w domu – klimatyzator oczyszczający powietrze

Zdrowe powietrze w domu – klimatyzator oczyszczający powietrze

Nowoczesna klimatyzacja ma wiele zastosowań. I chociaż zawsze będzie kojarzyć się z chłodnym powiewem powietrza w upalne dni, to należy pamiętać o pozostałych jej zaletach. Wiele współczesnych modeli zajmuje się także oczyszczaniem powietrza w pomieszczeniu.

Smog – palący problem dzisiejszego świata

Zalegający w miastach smog daje się we znaki wszystkim mieszkańcom. Co prawda podejmowane są kroki w celu wyeliminowania tego problemu z polskich miejscowości, ale to wciąż za mało. Dlatego wielu ludzi bierze odpowiedzialność w swoje ręce i wybiera klimatyzatory z funkcją oczyszczania powietrza. Na czym polega ich działanie?

Klimatyzator oczyszczający powietrze ze smogu posiada wbudowany filtr, który przechwytuje znajdujące się w pomieszczeniu powietrze, a następnie usuwa z niego zanieczyszczenia, drobnoustroje, a nawet pyłki. W ten sposób mieszkanie dostaje stały napływ czystego powietrza. To bardzo przydatna funkcja, którą doceniają zwłaszcza mieszkańcy dużych miast, takich jak Warszawa, Kraków czy Wrocław, gdzie problem smogu jest wyjątkowo uciążliwy.

Dobry filtr jest w stanie pracować bardzo długo oraz wyłapywać do 99,99% zanieczyszczeń różnego pochodzenia. W związku z tym okaże się świetnym rozwiązaniem także dla osób zmagających się z alergiami. Przez klimatyzację z oczyszczaczem nie przedostaje się nic szkodliwego. A warto pamiętać o tym, że nawet szczelnie zamknięte okna nie chronią przed przedostawaniem się niebezpiecznych zanieczyszczeń – w końcu w domach oddychamy dokładnie tym powietrzem, które dostaje się do środka z zewnątrz. Skutkiem długotrwałego wdychania smogu oraz wysokich stężeń pyłów PM 10 i PM 2,5 jest utrata zdolności koncentracji, stres, przemęczenie, a nawet rozwój groźnych chorób układu oddechowego. Odpowiednio zaawansowany klimatyzator może przed tym skutecznie ochronić użytkowników. Ważne, aby system klimatyzacji posiadał filtr wielowarstwowy – tylko on jest w stanie wyłapać niewielkie cząsteczki smogu.

Różne rodzaje filtrów do wyboru

Klimatyzatory można wyposażać w różnego typu filtry. Na rynku funkcjonuje wiele odmian tego elementu. Najpopularniejsze są standardowe filtry powietrza (często zwane wstępnymi lub siateczkowymi). Są one w miarę uniwersalne i pozwalają na oczyszczanie powietrza z kurzu oraz pyłów. Wyróżniają się też niewielką ceną. W większości przypadków wystarczają do prawidłowego funkcjonowania oczyszczacza wbudowanego do klimatyzacji.

Znacznie lepszym sposobem na napływ świeżego powietrza są filtry oczyszczające powietrze. Nazwa jest bardzo podobna do standardowych filtrów, ale ich działanie jest znacznie szersze. Przede wszystkim są wielowarstwowe, a więc przechwytują nawet najdrobniejsze cząsteczki obcego pochodzenia. I dotyczy to nie tylko zanieczyszczeń, ale również wszelkiego rodzaju zapachów! Można więc powiedzieć, że działanie takiego filtra da się naprawdę odczuć.

Warto też zwrócić uwagę na filtry antybakteryjne. Znacząco różnią się od pozostałych modeli, ponieważ zawierają funkcję emitowania atomów srebra. Dzięki temu klimatyzator oczyszczający powietrze nabiera także właściwości antyseptycznych. Usuwa więc pewną ilość bakterii i grzybów, które mogą znajdować się w pomieszczeniu. Zalety takiego filtra docenia się zwłaszcza podczas wiosny i jesieni, gdy wiele zarazków atakuje osłabiony układ odpornościowy.

Jony ujemne, czyli „witaminy powietrza”

Zdrowe powietrze w domu jest czyste i świeże – każdy chętnie zgodzi się z takim stwierdzeniem. A co z jonami w powietrzu? O tym wciąż niewiele się mówi. Jednak coraz więcej modeli klimatyzatorów posiada wbudowane generatory jonów ujemnych, które z wielu powodów nazywane są „witaminami powietrza”. Ich działanie opiera się na wprowadzaniu do domu naturalnie występujących (np. po burzy) ujemnie naładowanych jonów, które neutralizują jony dodatnie. Te ostatnie pojawiają się w pomieszczeniach przez sprzęt elektryczny. Taki generator w klimatyzacji posiada funkcje prozdrowotne: redukuje nadciśnienie, pomaga na reumatyzm oraz chore zatoki, uśmierza migreny, niweluje alergie i uczulenia.

Czyste powietrze to komfortowe życie

Systemy klimatyzacji z filtrami oczyszczającymi powietrze to dobre rozwiązanie dla alergików oraz każdej osoby, która chce jak najdłużej cieszyć się zdrowiem. Warto zaopatrzyć się w tego typu klimatyzator również z tego powodu, że stają się one coraz tańsze. Niewiele większy wydatek zapewni zatem świeże powietrze w całym domu.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat wpływu klimatyzacji na zdrowie? Polecamy także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu