Strona główna » Ogrzewanie klimatyzatorem

Ogrzewanie klimatyzatorem

Klimatyzacja kojarzy się przede wszystkim z przyjemnym chłodem. Współczesne systemy mają jednak dodatkową funkcję: ogrzewanie. Dzięki temu klimatyzatory stały się urządzeniami całorocznymi. To dobre rozwiązanie dla osób, które chcą mieć jeden sprzęt służący do dwóch różnych zadań.

Ogrzewanie z klimatyzatora działa najlepiej wtedy, gdy temperatura na zewnątrz nie jest niższa niż -15°C. Ta zasada dotyczy jednak wyłącznie standardowych urządzeń. Producenci specjalistycznych systemów oferują znacznie więcej. Na przykład ogrzewanie klimatyzatorem Gree doskonale funkcjonuje nawet na 30-stopniowym mrozie! (zobacz modele marki Gree) W polskich warunkach oznacza to, że klimatyzacja inverterowa może działać przez całą zimę.

Jak działa ogrzewanie klimatyzatorem? Budowa urządzenia

System klimatyzacji spełnia swoje zadania dzięki różnym elementom. Porą wiosenno-letnią pobiera ciepło z pomieszczenia za pomocą wbudowanego parownika, który jednocześnie ochładza otoczenie. Nagrzane powietrze jest transportowane przez czynnik chłodniczy (nazywany też roboczym) do skraplacza, skąd wydostaje się na zewnątrz domu. Wszystkie procesy spaja sprężarka i zawór rozprężny, które służą obniżeniu ciśnienia czynnika roboczego, a także wentylatory. Te ostatnie zwiększają przepływ powietrza wokół skraplacza i parownika.

Jeśli chodzi o ogrzewanie klimatyzacją w zimie, cały proces ulega odwróceniu. W jednostce zewnętrznej odbywa się praca parownika, a w wewnętrznej skrapla się czynnik. W ten właśnie sposób powietrze wewnątrz mieszkania zostaje ocieplone.

Odwrócenie biegu pracy jest banalnie proste: wystarczy nacisnąć odpowiedni przycisk na pilocie lub na samym klimatyzatorze. System automatycznie zmienia swoje działanie.

Czy ogrzewanie klimatyzatorem w domu wpływa na zdrowie?

Zainwestowanie w całoroczny klimatyzator inverterowy spotyka się z oporem zwłaszcza wśród ludzi, którzy nie są zaznajomieni z jego działaniem. Na dodatek krąży wiele szkodliwych mitów na temat tych urządzeń. Ogrzewanie klimatyzacją a zdrowie – czy jest się czego obawiać? Na to pytanie można odpowiedzieć krótko: klimatyzacja w ogóle nie szkodzi zdrowiu. Wręcz przeciwnie!

Za przykład niech posłuży choćby suche powietrze. W powszechnej opinii funkcjonuje przekonanie, że zamknięte okna w okresie zimowym chronią przed przeziębieniem. W rzeczywistości suche powietrze, jakie zostaje w tak szczelnie zamkniętym pomieszczeniu, nadwyręża drogi oddechowe i błony śluzowe. A to w konsekwencji wywołuje kaszel i stany zapalne. Kilka modeli klimatyzatorów Daikin (np. Sarara) posiada funkcję nawilżania powietrza, co eliminuje te problemy. Ponadto różnego rodzaju filtry chronią przed zanieczyszczeniami (drobnoustrojami, kurzem, pyłkami). Klimatyzatory są więc dobrym sposobem na uniknięcie reakcji alergicznych.

Zalety stosowania klimatyzatora do ogrzewania pomieszczenia:

 • niższe o około 60-80% koszty ogrzewania pomieszczenia w porównaniu z ogrzewaniem grzejnikami elektrycznymi (grzejnik o mocy 2000W zużywa 2000W prądu, a klimatyzator o znacznie większej mocy np. 3000W zużywa tylko 800W, jak np. model Gree U-Crown),
 • prawie natychmiastowe ciepło (po około 5 minutach od włączenia urządzenia),
 • ze względu na wysoką energooszczędność, możliwość podłączenia do zwykłego gniazdka 230V (nawet przy instalacjach aluminiowych starego typu),
 • brak niebezpieczeństwa pożaru lub poparzenia, jak w przypadku tradycyjnych kominków lub grzejników elektrycznych z elementami rozgrzewającymi się do czerwoności,
 • zdalne sterowanie pilotem,
 • elektroniczny termostat kontrolujący temperaturę w pomieszczeniu (do utrzymania zadanej temperatury wystarczy nastawienie wymaganej temperatury na wyświetlaczu pilota),
 • brak konieczności zaopatrzenia w paliwo i dozorowania urządzenia grzewczego, jak np. tradycyjny kominek czy piecyk naftowy/gazowy,
 • wznowienie pracy urządzenia po zaniku i powrocie zasilania,
 • możliwość zaprogramowania godziny włączenia/wyłączenia urządzenia (timer 24h),
 • możliwość zdalnego sterowania przez Wi-Fi z dowolnego smarftona (praktycznie większość marek/modeli),
 • możliwość nadmuchu ciepłego powietrza w najdalsze zakątki pomieszczenia,
 • możliwość sterowania strumieniem ciepłego powietrza: prawo-lewo, w górę-w dół,
 • jedno urządzenie spełniające wiele funkcji przez cały rok: klimatyzacja latem, osuszanie jesienią lub wiosną i ogrzewanie w okresie jesienno-zimowym.

Dzięki tym zaletom warto zastanowić się, czy zainwestowanie w klimatyzator ścienny (montujemy ich setki rocznie) nie jest idealnym rozwiązaniem problemu ogrzewania pomieszczenia.

KLIKNIJ PONIŻEJ I WYBIERZ MODEL LUB ZADZWOŃ PO PORADĘ

 

 

 

Przeczytaj także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu