Strona główna » Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzacji?

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klimatyzacji?

Producenci klimatyzatorów ciągle zaskakują nowymi rozwiązaniami, kolejnymi usprawnieniami oraz dodatkowymi akcesoriami, w jakie wyposażają swoje urządzenia. Z tego względu w sklepach można spotkać dziesiątki różnych modeli klimatyzacji, a każdy z nich czymś się wyróżnia. Na jakiej podstawie dokonać wyboru pomiędzy jednym urządzeniem a drugim?

Klimatyzator mobilny a stacjonarny

Dwa rodzaje klimatyzatorów cieszą się największą popularnością: przenośne oraz typu split. Te pierwsze stanowią bardzo praktyczne rozwiązanie w małych mieszkaniach lub domkach, ponieważ nie zajmują wiele miejsca i można je w dowolnej chwili przenieść do innego pokoju. Jednak mobilna klimatyzacja pracuje głośniej niż stacjonarna, nie jest również tak bardzo wydajna. Dlatego, jeśli w pomieszczeniu znajduje się wystarczająco dużo przestrzeni na klimatyzator ścienny, warto postawić na split lub multisplit. Składają się one z jednostki wewnętrznej (lub kilku, jak w przypadku klimatyzatorów multisplit) oraz zewnętrznej, która odprowadza ze środka nagrzane powietrze.

Wybór pomiędzy przenośnym a stacjonarnym klimatyzatorem jest często kwestią osobistych preferencji. Każdy model może doskonale spełniać swoje zadanie. Wystarczy, że się go odpowiednio dopasuje do warunków panujących w mieszkaniu.

Moc chłodnicza – podstawowy parametr

Od mocy chłodniczej klimatyzacji zależy jej skuteczność, dlatego należy dobrze zaznajomić się z możliwościami modelu, który planuje się zakupić. Klimatyzator o zbyt małej mocy w dużym pomieszczeniu może po prostu źle działać (i marnować prąd), z kolei zbyt mocne urządzenie w niewielkim pokoju będzie nadmiernie chłodzić powietrze, wywołując dyskomfort wśród przebywających tam osób.

Moc urządzenia można obliczyć na dwa sposoby. Pierwszy z nich jest banalny – wystarczy użyć właściwy program komputerowy. Posiadają go chociażby sprzedawcy i producenci systemów klimatyzacji. Po drugie - obliczenia można wykonać również samodzielnie, aby wstępnie dobrać urządzenie do swoich potrzeb. W tym celu wykorzystuje się bardzo prosty wzór: powierzchnię pomieszczenia (w m²) mnoży się przez 100, co daje wynik w watach. Tak więc pokój o powierzchni 25 m² będzie potrzebował klimatyzacji o mocy 2500 watów, czyli 2,5 kW. Trzeba jednak pamiętać, że dotyczy to wyłącznie standardowo wysokich pomieszczeń mieszkalnych (ok. 2,4-2,7 m). Nie bierze się jednak w ten sposób pod uwagę kwestii związanych np. z usytuowaniem pokoju czy jego nasłonecznieniem. Nie zmienia to faktu, że sposób ten jest dobrą, a jednocześnie prostą drogą do uzyskania wstępnej informacji o zapotrzebowaniu na chłód.

Przyjmuje się, że każdy metr sześcienny potrzebuje 30 W mocy klimatyzatora. Aby jeszcze precyzyjniej określić zapotrzebowanie, można pomnożyć powierzchnię przez wysokość pokoju (obliczymy w ten sposób kubaturę). Uzyskany wynik pomnożyć przez 30, co daje wynik w watach. Kontynuując powyższy przykład wyglądałoby to tak: 25 m² (powierzchnia) x 2,5 m (wysokość) = 62,5 m³ (kubatura). A więc 62,5 m³ x 30 W = 1875 W, czyli w zaokrągleniu 1,9 W. Jak widać, wynik jest zbliżony, choć dokładniejszy.

Pozostałe czynniki wpływające na wydajność klimatyzatora

30W/m³ to nieco wyidealizowana wartość. W rzeczywistości na działanie systemu klimatyzacji wpływa wiele czynników. Dlatego przed podjęciem decyzji o zakupie konkretnego modelu, trzeba przeanalizować przynajmniej większość z nich.

  1. Sposób izolacji. Jeśli jest on na słabym poziomie, to przyda się trochę mocniejszy klimatyzator.
  2. Wielkość okien. Standardowe okna nie przepuszczają dającej się przewidzieć ilości światła, a co za tym idzie – nie zapewniają możliwości nagrzania pomieszczeń. Przy wielkopowierzchniowych oknach należy przyjąć założenie, że potrzebuje się kolejnych 10W/m³.
  3. Ekspozycja okien na południe. W ten sposób można naturalnie dogrzać mieszkanie, ale wiąże się to również ze spadkiem wydajności klimatyzatora podczas chłodzenia. Warto więc postawić na klimatyzator o nieco większej mocy. Dotyczy to także południowych ścian, jeśli ma zostać na nich zainstalowane urządzenie.
  4. Liczba osób w pomieszczeniu. Im więcej osób, tym więcej generuje się ciepła, a wydajność klimatyzacji spada. Dlatego mocniejsze urządzenia są potrzebne w momencie, gdy w pokoju zazwyczaj przebywają więcej niż 3 osoby.

Równie ważna jest cena

Panuje powszechne przekonanie, że im droższy jest klimatyzator, tym lepiej będzie funkcjonował. Nic bardziej mylnego. Wiele tańszych modeli może posiadać dokładnie te same funkcje, co ich droższe odpowiedniki. Trzeba jednak przyznać, że wiele kosztownych urządzeń jest lepszych pod pewnymi względami – np. trwałości czy estetyki. Jeśli ma się ograniczone środki na ten cel, warto wybrać „złoty środek”. Zbyt tani klimatyzator też powinien budzić słuszną nieufność.

Wielofunkcyjne klimatyzatory całoroczne

Podczas wyboru systemu klimatyzacji należy zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje urządzeń. Wiele modeli oferuje np. oczyszczanie powietrza za pomocą filtrów (przydatne zwłaszcza dla alergików), jonizację, a nawet nawilżanie powietrza. Ponadprogramowa funkcjonalność jest jednak uzależniona od osobistych przekonań oraz realnego zapotrzebowania. Czasem wystarczy standardowy klimatyzator, a niekiedy warto pokusić się o klimatyzację z większą ilością funkcji. Warto przy tej okazji sprawdzić również ogrzewanie klimatyzatorem i zapoznać się w pozostałymi poradnikami na temat klimatyzatorów, a także innymi powiązanymi z tym artykułem wpisami:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu