Do czego służy osuszacz powietrza, gdzie się go stosuje i jak działa?
Osuszacze to urządzenia mechaniczne, zasilane napięciem 230V, potrafiące w ciągu kilku godzin odciągnąć z powietrza nawet kilka litrów wody (w zależności od wydajności). Aby dobrze zrozumieć kwestię, dlaczego osuszacze powietrza są tak niezastąpionymi urządzeniami, należy najpierw zapoznać się z podstawową zasadą ich działania. Polega ona na zasysaniu wilgotnego powietrza przez specjalnie przygotowany do tego wentylator, który kieruje strumień do układu chłodniczego. Tam następuje cały proces osuszania. Powietrze obniża swoją temperaturę poniżej tzw. punktu rosy, przez co skrapla się i osadza na ściankach chłodnicy. Skroplona para wodna wpada do zbiornika. Osuszone w ten sposób powietrze nakierowywane jest jednocześnie do nagrzewnicy, po czym zostaje wypuszczone z powrotem do pomieszczenia. Należy przy tym pamiętać, że osuszanie powietrza zwiększa w ten sposób temperaturę o kilka stopni – w zależności od modelu pomaga osiągnąć nawet 8ºC, ale większość urządzeń zwykle nie przekracza 5ºC.
Czytaj więcejZastosowanie osuszaczy
Skoro już wiadomo, na czym opiera się praca osuszaczy, to łatwo wywnioskować, gdzie najbardziej się przydadzą. Idealnie nadają się do pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, zagrzybionych lub zalanych. Znajdują zastosowanie w:
- pralniach, piwnicach,
- nadmorskich i górskich domach,
- fitness klubach,
- bibliotekach, muzeach, archiwach,
- przy osuszaniu murów nowych domów,
- sklepach, magazynach.
Oprócz tego z profesjonalnych osuszaczy powietrza korzystają chociażby kryte baseny. W tego rodzaju miejscach odbierają stałe zyski wilgoci, co pozwala ochronić ściany oraz cały budynek przed powstawaniem pleśni. Bardzo często urządzenia stanowią jeden ze standardowych elementów wentylacji basenów, saun czy wanien SPA. Dzięki regularnemu odwilżaniu powietrza korzystanie z takich pomieszczeń staje się zdrowsze i bardziej komfortowe dla użytkowników. Zobacz basenowe osuszacze powietrza.
Kolejnymi miejscami wykorzystującymi osuszacze powietrza są tereny budowy. Działanie tych przyrządów znacznie przyspiesza prace budowlane, które są związane ze schnięciem materiałów. Czas oczekiwania skraca się nawet o kilkadziesiąt procent. Osuszacze są więc bardzo przydatne również przy wszelkich remontach, zwłaszcza przy malowaniu ścian oraz nakładaniu tynków. Zobacz profesjonalne osuszacze powietrza.
Niemniej jednak z zalet nowoczesnych odwilżaczy korzystają nie tylko przedsiębiorstwa lub obiekty użytku publicznego, ale nawet osoby prywatne. Utrzymanie w domu odpowiedniego poziomu wilgoci (na poziomie ok. 40-60%, w zależności od pory roku) korzystnie wpływa na samopoczucie oraz zdrowie. Zbyt mocno zawilgocone powietrze doprowadza do rozwoju grzybów, czego każdy stara się uniknąć jak tylko może. Zobacz domowe osuszacze powietrza.
UWAGA! Reklamowane w TV pochłaniacze wilgoci nie osuszą pomieszczenia. Ich wydajność na poziomie szklanki wody na kilka dni pracy w porównaniu z kilkoma litrami wody dziennie (osuszacze powietrza) jest praktycznie zerowa.
Osuszacze powietrza to w pełni kompleksowe urządzenia. W porównaniu z reklamowanymi w telewizji pochłaniaczami wilgoci mają tą zaletę, że nie trzeba do nich kupować żadnych wymiennych wkładów, a skuteczność osuszania jest kilkadziesiąt razy większa. Koszt zakupu osuszacza zwróci się zatem dość szybko.
Przy ewentualnym dylemacie czy osuszacz kupić, czy może wypożyczyć należy brać pod uwagę fakt, że osuszanie jest procesem, który nie może być przeprowadzony zbyt szybko (1-3 tygodnie). Dlatego też często bardziej opłacalny jest zakup urządzenia niż jego wypożyczenie.