Od kilku lat niezmiennie mówi się o problemie ze smogiem, dotyczącym przede wszystkim dużych miast na południu Polski. Dla mieszkańców Krakowa, Wrocławia czy Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego jest to praktycznie codzienność. Coraz częściej zanieczyszczenie powietrza pojawia się również w innych rejonach kraju. Wystarczą odpowiednie warunki atmosferyczne – brak wiatru czy niska temperatura powietrza.
Smog jest niebezpieczny dla dzieci, osób starszych, schorowanych, alergików czy kobiet w ciąży. Nie poleca się wychodzenia z domu, gdy poziom zanieczyszczeń jest bardzo wysoki. Jak natomiast chronić się przed nim w domu? Najlepiej zainwestować w dobry i oczyszczacz powietrza.
Niewidoczny gołym okiem smog składa się on ze szkodliwych związków chemicznych, pochodzących ze spalin z samochodów oraz dymu z fabryk, które mieszają się z mgłą. W zimne, bezwietrzne dni wszystko, co zostanie wyprodukowane tuż nad ziemią, tam pozostaje.
Smog pojawia się najczęściej na początku jesieni, nasila się zimą i występuje aż do późnej wiosny. Zatem towarzyszy nam przez większość roku. Smog szczególnie dotkliwy bywa w większych miastach, przy najbardziej ruchliwych ulicach, a także w okolicach fabryk i innych zakładów przemysłowych. Do emisji zanieczyszczeń przyczyniają się również nieekologiczne sposoby ogrzewania domów, mieszkań oraz lokalów użytkowych. Co gorsze, nieprzyjemne efekty smogu są odczuwalne nie tylko na zewnątrz, ale także w domostwach. Wystarczy na chwilę odtworzyć okno, by zanieczyszczenia wdarły się do środka. Do najskuteczniejszych sposobów na walkę z tym problemem należą oczyszczacze powietrza.
Zadaniem oczyszczaczy jest wciąganie zanieczyszczonego powietrza i przepuszczanie go przez filtry, które zatrzymują szkodliwe substancje. Ze względu na rosnący problem ze smogiem, coraz więcej firm poszerza swoją ofertę o takie urządzenia. Przeważnie proponując różne modele. Dostępnych jest kilka półek cenowych, jednak nie powinno to być jedyne kryterium wyboru dla kupujących. Należy zwrócić uwagę także na inne parametry, takie jak wydajność, retencja, pobór mocy, głośność czy dodatkowe funkcje, np. nawilżania lub jonizacji. Przez wydajność rozumie się szybkość przepływu powietrza. To bardzo ważna kwestia, ponieważ efektywność oczyszczacza zależy od wielkości mieszkania. Urządzenie powinno w ciągu godziny przefiltrować trzykrotność objętości całego lokalu. Zatem w przypadku domów jednorodzinnych lub większych mieszkań nie wystarczy jeden oczyszczacz.
Kolejna bardzo ważna kwestia to retencja, czyli ile procent zanieczyszczeń zostanie zatrzymane przez urządzenie. Najlepiej, żeby było to przynajmniej 85%, choć powinniśmy dążyć do 100%. Skuteczność zależy od rodzaju użytych filtrów. Najczęściej spotykane są oczyszczacze powietrza z filtrem HEPA oraz węglowym. Każdy z nich wychwytuje inne elementy, dlatego największą efektywność osiąga się dzięki zastosowaniu obu naraz.
Filtr węglowy zatrzymuje przede wszystkim lotne związki organiczne oraz substancje z dymu tytoniowego. Pomaga w eliminacji nieprzyjemnych zapachów. Z kolei HEPA zatrzymuje różnego rodzaju pyły, w tym najbardziej szkodliwe PM2,5 oraz PM10, a także roztocza czy zarodniki grzybów. Takie filtry są dedykowane do walki ze smogiem, ale stanowią także doskonałe wsparcie dla alergików. Ich retencja wynosi powyżej 99%.
Jeszcze bardziej skuteczne są filtry elektrostatyczne, zwane też jonowymi. Podczas przepływu powietrza zanieczyszczenia dostają się do komory, w której następuje ich jonizacja. Oznacza to, że przyjmują ładunek ujemny. Wówczas przyciąga je metalowa siatka o przeciwnym ładunku, oczyszczając z nich powietrze. Tego typu filtr wystarczy co jakiś czas przepłukać bieżącą wodą, dzięki czemu można z niego korzystać latami. Warto natomiast zwrócić uwagę, czy wybrane urządzenie posiada zdolność do pochłaniania najdrobniejszych pyłów. Właśnie one są najbardziej szkodliwe dla zdrowia. Znajdujące się w smogu drobiny PM2,5 to poważne zagrożenie dla układów oddechowego i krwionośnego, do których przenikają dzięki bardzo małym rozmiarom. Ich średnica wynosi poniżej 2,5 mikrometra — stąd właśnie wzięło się ich określenie. Filtr nie powinien przepuszczać drobin o średnicy większej niż 0,3 mikrometra. Najlepiej, żeby nie przepuszczał ich wcale.
Bardzo istotną kwestią jest także komfort użytkowania oczyszczacza powietrza. Jeśli urządzenie pracuje zbyt głośno, powyżej 35 dB, nie będziemy go zbyt chętnie włączać, szczególnie w godzinach wieczornych i nocnych — a właśnie wtedy stężenie smogu jest największe. Tymczasem efektywność filtracji zależy od długości pracy oczyszczacza powietrza. Z tego też względu należy sprawdzić, ile wynosi pobór mocy.
Oczyszczanie powietrza jest bardzo ważne dla naszego zdrowia. Pomimo tego wiele osób może zniechęcić perspektywa wyższych rachunków za prąd. Nie powinny jednak znacząco wzrosnąć w przypadku urządzeń o poborze mocy poniżej 50 W. Często nie przekracza on 20 W. Dodatkowymi zaletami, poprawiającymi komfort szczególnie w suchych pomieszczeniach, okazują się funkcje nawilżania i jonizacji powietrza. Pamiętać trzeba tylko o utrzymywaniu takich urządzeń w czystości, ponieważ wilgotne środowisko sprzyja rozwojowi drobnoustrojów oraz grzybów.
Firma Warmtec oferuje także bardziej zaawansowane oczyszczacze powietrza, jak model AP 1000 W. Umożliwia on skuteczną filtrację zanieczyszczeń, także tych pochodzących ze smogu, w pomieszczeniach o powierzchni do 140 m². To zasługa dwóch równorzędnych torów filtracyjnych. Tego typu urządzenie znajdzie zastosowanie przede wszystkim w różnego rodzaju zakładach pracy. Także ze względu na wyższy pobór prądu oraz dość głośną pracę.
Jeśli zależy nam na bardzo wydajnym urządzeniu, skutecznie pochłaniającym zanieczyszczenia, dobrym wyborem okazują się produkty z niższej półki cenowej, np. oczyszczacze powietrza Winix. Model Zero firmy Winix to jeden z najlepszych dostępnych na rynku oczyszczaczy powietrza, którego efektywność wynosi aż 99,97%. To zasługa zastosowania filtrów wstępnych, węglowych i True-HEPA Filter oraz nowoczesnej technologii WINIX Plasma Wave. Dzięki czteroetapowej filtracji urządzenie jeszcze lepiej oczyszcza powietrze. Eliminuje nie tylko szkodliwe gazy i brzydkie zapachy, np. z dymu papierosowego, ale i dezynfekuje powietrze oraz eliminuje pyły, pyłki, zarodniki pleśni, wirusy, bakterie czy cząsteczki kurzu. Jest zatem doskonałym rozwiązaniem na problem smogu w okresie jesienno-zimowym czy alergenów w okresie wiosenno-letnim.
Co więcej, Winix zero sprawdzi się w sypialni czy pokoju dziecięcym. Wyposażony w tryb nocny gwarantuje ciszę oraz brak świecących czujników podczas snu. Dzięki dużemu przepływowi powietrza będzie również świetnym rozwiązaniem w dużych pomieszczeniach, np. otwartej na salon kuchni, eliminując przy okazji zapachy, których nie wychwyci okap.
Urządzenia dedykowane do walki ze smogiem to najbardziej skuteczny sposób na pozbycie się zanieczyszczeń przedostających się z ulicy do domu. Decydując się na zakup oczyszczacza powietrza, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na takie parametry, jak wydajność, retencja, poziom hałasu oraz pobór energii, przy czym pierwszy z nich powinien być dostosowany do wielkości pomieszczenia lub całego mieszkania. W warunkach domowych wystarczającą skuteczność zagwarantują produkty ze średniej, a nawet niskiej półki cenowej. Oczywiście, wiele zależy nie tylko od samego urządzenia, ale także stosowanych w nim rodzajów filtrów, które powinno się regularnie wymieniać lub czyścić.
Jeśli chcesz dowiedzieć się jak dbać o oczyszczacz powietrza, sprawdź również polecane wpisy: