Strona główna » Budowa oraz zasada działania typowych i nowoczesnych oczyszczaczy powietrza

Budowa oraz zasada działania typowych i nowoczesnych oczyszczaczy powietrza

Oczyszczacze powietrza to urządzenia kompleksowe. Ich głównym zadaniem jest eliminacja z powietrza zanieczyszczeń takich jak: kurz, roztocza, grzyby, a nawet drobnoustroje (bakterie i wirusy).  Dodatkowo, często pełnią funkcję jonizatora (wzbogacają powietrze w jony ujemne).

 

Ze względu na technologię, jaką zastosowano w ich budowie oraz sposób działania rozróżniamy dwie grupy tych urządzeń.

 

Typowe oczyszczacze powietrza to takie urządzenia, które oczyszczając powietrze przepuszczają je poprzez oddzielne lub zespolone części filtracyjne.
Na ich budowę składają się zazwyczaj: gąbka (albo drobna siateczka), filtr węglowy pochłaniający zapachy, filtr hepa lub  ulpa, które odpowiadają za pochłanianie drobnych zanieczyszczeń. Niektóre typowe oczyszczacze powietrza mogą być dodatkowo wyposażone w jonizator , wkład zapachowy lub lampę UV.
W praktyce oczyszczacz pochłania powietrze, poddaje je działaniu rozmaitych  filtrów uwalniających je od  zanieczyszczeń, a następnie wydmuchuje czyste powietrze z powrotem do pomieszczenia.
Typowy oczyszczacz powietrza nie jest drogi, ma niewielkie wymiary i zużywa mało energii.  Niestety nie idzie to w parze ze skutecznością urządzenia, które z powodu małych filtrów, oczyszcza powietrze niedokładnie. Do wad zaliczyć możemy również wysokie koszty eksploatacji, związane z częstą wymianą wkładów oraz głośność działania tego typu oczyszczaczy.


Rys.1 Przykładowa budowa typowego oczyszczacza powietrza

 

 

Nowoczesne oczyszczacze powietrza wykorzystują w swym działaniu najnowsze technologie.  Są o wiele bardziej zaawansowane technicznie od typowych urządzeń tego rodzaju.  System filtrowania jest tu bardziej rozbudowany, może składać się nawet z 7 warstw, jak to jest w przypadku np.  modelu Daikin MC707 VM. Zastosowano w nim technologię Flash Streamer, dzięki której oczyszczacz jest wysoce skuteczny w eliminowaniu z powietrza niebezpiecznych dla zdrowia cząsteczek takich jak m.in. alergeny, bakterie, wirusy, grzyby , związki chemiczne (np.formaldehydy). Elektrony, które emituje Flash Streamer niosą za sobą dwojakie korzyści. Ich obecność powoduje działanie utleniające, dzięki  któremu usuwane są  np. związki chemiczne. Dodatkowo, Flash Streamer znacznie poprawia funkcjonowanie filtrów fotokatalitycznych urządzenia. Rezultatem tego jest usuwanie jeszcze  większej ilości alergenów i substancji wzmagających ich działanie, wzmocniona siła dezynfekcji oraz jeszcze lepsza eliminacja nieprzyjemnych zapachów.

 

Rys. 2 Schemat działania modelu Daikin MC707 VM

 

 

Innym innowacyjnym rozwiązaniem w oczyszczaczach najnowszej generacji jest zastosowanie w nich specjalnej, opatentowanej komory TSS (model Airfree), w której następuje spalanie mikroorganizmów znajdujących się w powietrzu. Oczyszczacze te nie posiadają filtrów, które w  przypadku tej technologii są po prostu zbędne.


Rys. 3. Budowa modelu Airfree

Pomijając zaawansowane procesy zachodzące wewnątrz nowoczesnych oczyszczaczy powietrza, sposób ich działania jest niemal ten sam, co w przypadku urządzeń klasycznych. Powietrze jest zasysane do środka, a po przejściu przez skomplikowany proces, oczyszczone wraca do obiegu.
Urządzenia nowego typu są o wiele bardziej ekonomiczne. Chociaż są droższe od typowych, koszt ich eksploatacji jest dużo niższy (są energooszczędne, w niektórych modelach nie ma elementów wymiennych). Co jednak najważniejsze, te oczyszczacze mają najwyższą skuteczność działania. Poza tym, są w pełni zautomatyzowane i ciche, co znacznie podnosi komfort użytkowania.

Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

Przeczytaj także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu