Masz pytanie?

Użytkowanie i konserwacja nawilżaczy powietrza. Problem mokrej podłogi?

Nawilżacze, które oprócz powietrza „nawilżały” też wszystko to, co znajdowało się wokół, to przeszłość. Dzisiejsze urządzenia , jeśli są odpowiednio eksploatowane, nie stwarzają problemu „mokrej podłogi”.

 

Nawilżacze starego typu miały wiele wad. Oprócz głośnej pracy, dużych rozmiarów i dużego zużywania prądu, tworzyły zbyt intensywnie skroploną mgłę, która osiadała na wszystkich przedmiotach, które otaczały urządzenie. Dziś na szczęście takie problemy nie istnieją. Zastosowanie najnowszych rozwiązań w budowie nawilżaczy spowodowało, że są one niemal pozbawione wad, dzięki czemu ich użytkowanie nie wpływa negatywnie na wyposażenie pomieszczenia. Należy jednak pamiętać, by korzystając z tych urządzeń, przestrzegać pewnych zasad. Dadzą nam one gwarancję, że nawilżacz będzie działał jak należy.

Rys. Przykład starego modelu nawilżacza

 

Umiejscowienie nawilżacza powietrza

Nawilżacze powietrza powinny stać na stabilnej, równej powierzchni, w centralnym miejscu pomieszczenia. Należy je odsunąć od drewnianych mebli, boazerii, książek, a także źródeł ciepła. Odległość od ścian powinna wynosić minimum 0,5 metra. Nawilżacze ultradźwiękowe dodatkowo powinny stać na podwyższeniu, by wyrzucana przez nie para zdążyła rozpłynąć się w powietrzu, zanim dotrze do podłogi. Na nawilżaczach powietrza nie można niczego stawiać, ani tym bardziej przykrywać wylotu mgiełki z urządzenia. Urządzenia działają najwydajniej, jeśli w pomieszczeniach są szczelnie zamknięte okna.

 

Zasady eksploatacji nawilżacza powietrza

Zanim włączymy nawilżacz powietrza, najpierw powinniśmy odkurzyć pomieszczenie. Unikniemy dzięki temu osiadania kurzu z powietrza na meblach.  Przed włączeniem należy również napełnić zbiornik odpowiednią wodą (w przypadku nawilżaczy ultradźwiękowych niewskazana jest zbyt twarda woda). W zależności od rodzaju nawilżacza, wodę możemy wlewać do wyjmowanego zbiornika albo bezpośrednio do nawilżacza (np. HB PCMH 45D). Zbiornik napełniamy czystą wodą z kranu, która ma najlepsze oddziaływanie na filtry nawilżaczy. Do nawilżaczy ultradźwiękowych z wbudowanym filtrem odwapniającym możemy wlewać wodę prosto z kranu.  W niektórych urządzeniach dopuszcza się stosowanie olejków aromatycznych. W aromaterapii najlepiej korzystać z tych olejków, które są zalecane przez producenta urządzenia.

 

Konserwacja nawilżacza powietrza

Bardzo ważną kwestią dotyczącą użytkowania nawilżaczy, jest dbałość o jego czystość i bezawaryjną pracę. Wybierając dany model nawilżacza, powinniśmy zapoznać się dokładnie z jego instrukcją by wiedzieć, co i jak często należy w nim wymieniać.  Najczęściej nawilżacze wymagają wymiany wkładów odwapniających lub wkładów nawilżających.  Jeśli urządzenie ma w komplecie srebrną bakteriobójczą kostkę, ją też powinniśmy raz na jakiś czas wymienić na nową.  Oprócz tego, istotne jest również dbanie o czystość urządzenia. Jeśli włączamy nawilżacz po raz kolejny, należy wylać starą wodę, umyć pojemnik i dopiero napełnić świeżą wodą. Pojemnik możemy myć specjalnie przystosowanymi do tego środkami odka mieniającymi (np. EKAM) i tabletkami dezynfekującymi . Zapobiegnie to rozwojowi bakterii, grzybów i glonów, które w przeciwnym razie mogłyby być rozprzestrzeniane po pomieszczeniu wraz z wyrzucaną parą. Nie trzeba wspominać jak szkodliwe dla zdrowia działanie może mieć takie zanieczyszczone mikroorganizmami powietrze, którym oddychamy.

 

Posiadamy prawa autorskie do w/w artykułu. Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.Przeczytaj także:

 

Facebook