Strona główna » Czy kominek elektryczny ogrzeje pomieszczenie?

Czy kominek elektryczny ogrzeje pomieszczenie?

Wieczory przy kominku z nastrojowo trzaskającym ogniem to marzenie niejednej osoby. Nie musisz z niego rezygnować, nawet mieszkając w bloku. Alternatywą dla tradycyjnych kominków są modele elektryczne. Dowiedz się, czym się charakteryzują. Czy kominki elektryczne dają ciepło? Jakie mają funkcje? Wyjaśniamy.
 


Czym jest kominek elektryczny?

Kominek elektryczny to urządzenie przypominające wyglądem klasyczny kominek opalany gazem albo drewnem. To świetna propozycja dla domów i mieszkań, w których niemożliwe jest zamontowanie kominków tradycyjnych. To opcja skierowana do osób, które chcą uzyskać efekt palącego się ogniska możliwie najmniejszym wysiłkiem. Elektryczny kominek nie zapewnia jednak prawdziwego płomienia. Pozwala tylko uzyskać efekt żarzącego się ogniska. Jest on jednak tak realistyczny, że stanowi niemalże odzwierciedlenie prawdziwych płomieni. W porównaniu z kominkiem tradycyjnym wersja elektryczna nie wymaga zadbania o opał, rozpalenia ognia i podtrzymywania go przez pewien czas.

Działanie kominka elektrycznego

Obsługa kominka jest banalnie prosta. Aby uruchomić urządzenie, wystarczy podłączyć przewód elektryczny do gniazdka sieciowego. Działanie kominka elektrycznego polega z kolei na wykorzystaniu technologii ultradźwiękowej, dzięki której powstaje w pełni trójwymiarowy efekt dymu i płomieni. Innymi słowy, światło padające na parę wodną unoszącą się przez kłody drewna odbija się, a następnie załamuje w obrębie cząsteczek wody w trójwymiarowy, nieregularny wzór, który perfekcyjnie przypomina prawdziwe płomienie. Kominek elektryczny nie wymaga podłączania gazu ani dokładania drewna. Konieczne jest tylko uzupełnianie zbiornika z wodą. Nie jest to jednak uciążliwa czynność. Całkowicie wypełniony wodą pojemnik wystarcza na kilkanaście godzin nieprzerwanej pracy.

Czy kominki elektryczne dają ciepło?

Wiesz już, że elektryczny kominek to świetna alternatywa dla kominka tradycyjnego. Tak jak on pokazuje wesoło trzaskające płomienie ognia. Pełni zatem funkcję dekoracyjną, stając się stylową i efektowną ozdobą salonu, sypialni lub innego pomieszczenia. To jednak niejedyne funkcje kominka elektrycznego. Urządzenie to może również ogrzewać pomieszczenie.

Wewnątrz kominka mogą być zamontowane grzałki, które automatycznie nagrzewają się po podłączeniu sprzętu do gniazdka elektrycznego i włączeniu funkcji ogrzewania. Zamocowany jest też wentylator służący do wypychania ciepła na zewnątrz komory kominka do pokoju. W ten prosty i szybki sposób kominek zapewnia komfort cieplny w pomieszczeniu. Zwróć jednak uwagę, że nie każdy kominek ma funkcję grzewczą.

Moc grzewcza urządzenia wynosi zazwyczaj 1000-2000 W (1-2 kW), co umożliwia ogrzanie pomieszczenia o powierzchni od 10 do 30 m2, w zależności od rodzaju ocieplenia budynku. Może się zatem zdarzyć, że zamontowany w salonie kominek nie poradzi sobie z ogrzaniem całego pokoju.

Kominek elektryczny daje ciepło, ale raczej nie jest polecany jako główne albo jedyne źródło ogrzewania w domu lub mieszkaniu. Sprawdza się najlepiej jako dodatkowe źródło ciepła. Grzewcze funkcje kominka elektrycznego są szczególnie przydatne wiosną, tuż po zakończeniu sezonu grzewczego, a także jesienią, przed jego rozpoczęciem. To dobre rozwiązanie, które pozwoli Ci dogrzać pokój, bez potrzeby włączania ogrzewania podstawowego. Dzięki kominkowi nie musisz włączać ogrzewania dla całego domu, aby spędzić w cieple wieczór w salonie – wystarczy uruchomić kominek, a urządzenie zapewni optymalne ciepło w pomieszczeniu.


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu