Strona główna » Zimowe inwestycje, czyli sekret ogrzewania dużych obiektów

Zimowe inwestycje, czyli sekret ogrzewania dużych obiektów

Czy można znacząco ograniczyć wydatki związane z ogrzewaniem zachowując przy tym wysoką efektywność grzania? W jaki sposób przy minimalnych kosztach zapewnić ciepło w dużych obiektach? Dlaczego warto zwrócić uwagę nie tylko na wybór urządzenia, ale i na rodzaj stosowanego później paliwa?
 


Jesienne chłody dają się odczuć coraz bardziej. Z niepokojem spoglądamy na nadchodzące krótkie i zimne dni. Nasze myśli skupiają  się na temacie, który, jak co roku staje się sporym wyzwaniem: jak zadbać o dogrzanie tych największych pomieszczeń w firmie. Problemy sprawiają nie tylko duże przemysłowe obiekty, takie jak hale produkcyjne, magazyny, warsztaty, ale także różnego typu obiekty sportowe czy budynki gospodarcze.

W takich miejscach zapotrzebowanie na moc grzewczą jest szczególnie wysokie. Z uwagi na częstą wymianę ciepłego i zimnego powietrza, bardzo trudno jest zapewnić stałą temperaturę. Regularne otwieranie drzwi czy bram nie sprzyja grzaniu i powoduje, że ciepło musi być szybko uzupełniane. Niejednokrotnie więc wydaje się, że ogrzanie tych obiektów jest związane z wysokimi kosztami. Warto jednak poszukać rozwiązań, które będą wystarczająco wydajne i dostatecznie skuteczne, aby nie pochłonąć wszystkich ciężko wypracowanych pieniędzy.

 

Wybór odpowiedniego pieca

W wielu sytuacjach doskonałym rozwiązaniem okazują się stacjonarne nagrzewnice powietrza Master. Ogrzewają one nawet całkiem spore pomieszczenia przez nadmuch ciepłego powietrza. Bez względu na panujące warunki - ogrzane powietrze jest dostarczane bardzo szybko i w dużych ilościach. Dodatkowo, wykorzystanie łatwo dostępnego paliwa jest pierwszym krokiem do obniżenia kosztów ogrzewania.

W nagrzewnicach oprócz typowego oleju napędowego można również wykorzystywać (w zależności od modelu) olej uniwersalny lub odpady produkcyjne, jak papier czy suche drewno. Przy wyborze konkretnego modelu urządzenia należy uwzględnić również wielkość samego obiektu. Tylko urządzenie o odpowiedniej mocy cieplnej będzie bowiem w stanie spełnić swoje zadanie.

 

Nagrzewnice z palnikiem odparowującym

W mniejszych pomieszczeniach, takich jak warsztaty samochodowe, małe magazyny lub obiekty produkcyjne od wielu lat sprawdzają się piece na olej uniwersalny z tzw. palnikiem odparowującym. Należy pamiętać, że z uwagi na otwartą komorę spalania w tego typu urządzeniach konieczna jest minimum 4-metrowa instalacja kominowa. Brak odpowiedniego ciągu może powodować nieefektywną pracę urządzenia, jak również wpływać na złe spalanie.

Piec o wydajności 33 kW (np. Master WA 33 B, jest w stanie podnieść temperaturę w pomieszczeniu o około 7 stopni C w ciągu zaledwie 1,5 godziny (przy spełnieniu standardowych wymogów izolacyjnych budynku). Urządzenia z tego rodzaju palnikiem posiadają zazwyczaj wbudowany zbiornik paliwa, dwuzakresową regulację mocy oraz ręczny system zapłonowy.

To idealne rozwiązanie w przypadku mniejszych pomieszczeń. Podstawowe atuty tych urządzeń to przede wszystkim niska cena zakupu, duża wydajność, tanie paliwo oraz prawie w 100% czyste ciepło.

 

Nagrzewnice na paliwo stałe

Na rynku dostępne są również piece na paliwo stałe. Te bardzo  wydajne urządzenia zamiast typowego paliwa wykorzystują wszelkie odpady produkcyjne, drewno, papier, itp. Doskonałym przykładem jest urządzenie Master CT 50, (wydajność 50 kW), które świetnie sprawdza się w drukarniach, pomieszczeniach gospodarczych, małych warsztatach i wszędzie tam, gdzie jest łatwy dostęp do materiałów opałowych.
 

Instalacja pieca ogranicza się do podłączenia go do przewodów kominowych, a zastosowanie ręcznego zapłonu pozwala na włączenie  go w dowolnej chwili. Sam zakup tej nagrzewnicy nie wymaga wysokich nakładów finansowych, a możliwość wykorzystania do spalania różnych odpadów sprawia, że jest ona niezwykle tania w eksploatacji.

Przed ostatecznym wyborem urządzenia trzeba określić, jaki model  pieca będzie w stanie zapewnić odpowiednią temperaturę w pomieszczeniu. Należy również właściwie dobrać piec pod względem jego wydajności i efektywności działania. Pozwoli to zminimalizować ryzyko wyboru nieskutecznych rozwiązań. Dostęp do konkretnego rodzaju paliwa może w pewnym stopniu ułatwić wybór. Zawsze warto jednak skonsultować daną sytuację ze sprzedawcą lub specjalistą z zakresu ogrzewania budynków, który będzie w stanie określić    wszystkie istotne dane i doradzić przy wyborze najlepszego urządzenia.

Piece z zewnętrznym palnikiem olejowym

Hale o dużej kubaturze można szybko i stosunkowo tanio ogrzać stacjonarnym piecem na olej uniwersalny (np. Master BG 100 PW, fot. 1). Ta łatwa w montażu nagrzewnica posiada zewnętrzny palnik olejowy przystosowany do pracy w trybie przerywanym: on-off. Piece tego  typu mogą być zasilane różnymi rodzajami paliw - dzięki temu możliwe jest znaczne obniżenie kosztów eksploatacji i dopasowanie ich do własnych możliwości.
 

Nagrzewnica dostarcza ciepło na zasadzie wydmuchiwania ciepłego powietrza. Jej instalacja polega na podłączeniu do instalacji kominowej i ewentualnym montażu dodatkowych kanałów powietrznych w celu równomiernego ogrzania pomieszczenia. Powietrze zużywane w procesie spalania pobierane jest bezpośrednio z ogrzewanego obiektu i dlatego niezwykle ważne jest, aby zapewnić odpowiednią wentylację, gwarantującą stały dopływ świeżego powietrza. Warto także wcześniej przemyśleć miejsce instalacji, tak, aby zbiornik paliwa znajdował się stosunkowo blisko samego urządzenia (maksymalnie w odległości 4 metrów). Montaż zbiornika w większej odległości pociąga za sobą konieczność użycia dodatkowej pompy paliwa, zapewniającej maksymalnie efektywną pracę urządzenia. Nagrzewnica stacjonarna Master BG 100 PW została wyposażona również w specjalny analizator spalin, dzięki któremu można w sposób kontrolowany spalać różnego typu oleje, bez obaw o ich negatywny wpływ na środowisko.

Dzięki dużej wydajności tego pieca (102 kW) można bardzo szybko nagrzać nawet stosunkowo duże obiekty. Dodatkowo, istnieje możliwość podłączenia do niego termostatu, dzięki czemu temperatura może być automatycznie kontrolowana. Chociaż zakup urządzenia może wydawać się sporą inwestycją - zazwyczaj wszystkie nakłady finansowe zwracają się już w ciągu jednego sezonu grzewczego.

Artykuł udostępniony za zgodą firmy Master Climate Solutions MCS Central Europe Sp. z o.o., www.masterheaters.pl

 

Przeczytaj także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu