Strona główna » BITWA NA GŁOSY - nagrzewnice Master rozgrzewają uczestników programu

BITWA NA GŁOSY - nagrzewnice Master rozgrzewają uczestników programu

Bitwa na głosy - największe tej wiosny show muzyczne Telewizji Polskiej zgromadziło przed telewizorami szerokie rzesze widzów. Niezwykły rozmach i towarzyszące imprezie niesamowite emocje są wynikiem wielu miesięcy przygotowań. [...]

Studio nagrań programu zostało zorganizowane w potężnej hali poprodukcyjnej warszawskiego Ursusa, gdzie niegdyś produkowano ciągniki rolnicze. Na jej terenie wydzielono specjalną strefę za pomocą ogromnych kurtyn sięgających od posadzki do sufitu, gdzie odbywa się cała impreza. Kubatura powstałego w ten sposób pomieszczenia wynosi ponad 44.000 m³.

Gdy rozpoczynano pierwsze przygotowania do nagrań, temperatura w hali wynosiła ok. 3°C. Przy włączonym oświetleniu scenicznym i pełnej widowni, wzrastała ona do poziomu 8°C. Aby podnieść temperaturę rozważano początkowo zastosowanie ośmiu nagrzewnic Master BV 690, aby ogrzać całą halę równomiernie. Urządzenia miały być rozmieszczone na zewnątrz budynku oraz wewnątrz, za kotarami. Ostatecznie jednak producent programu zdecydował się na alternatywne rozwiązanie w postaci dwóch nagrzewnic i stworzeniu tzw. „wysp ciepła”.

Dwie, olejowe nagrzewnice z odprowadzeniem spalin Master BV 690 o mocy 220 kW każda, zostały umieszczone wewnątrz budynku za kotarami. Ciepłe powietrze doprowadzono za pomocą rękawów nadmuchowych o długości ok. 5 m i średnicy 710 mm. Zdecydowano się zastosować jeden przewód zamiast czterech dla zapewnienia równomiernego nadmuchu z dużą ilością powietrza (w nagrzewnicach Master BV 690 są 4 wyloty powietrza, do których można podłączyć też 4 przewody o średnicy 200 mm każdy).

Strefy, zwane wyspami ciepła znajdujące się w bezpośredniej bliskości zakończeń przewodów rozprowadzających ciepłe powietrze, zostały usytuowane w pobliżu występów uczestników oraz miejsca zasiadania jurorów.

Okazało się, że stosując zaledwie dwie nagrzewnice, udało się uzyskać temperaturę na poziomie 18-21°C dla wysp ciepła i 13-15°C dla pozostałych stref. Poziom temperatur różnił się nieznacznie w zależności od panujących w danym dniu warunków atmosferycznych.

Warto także podkreślić fakt, że przy tak ogromnym obiekcie udało się zdecydowanie podnieść temperaturę stosunkowo niskim kosztem. Wykorzystując jedynie dwie nagrzewnice o przepływie ciepłego powietrza wynoszącym 12,500 m³ dla każdego urządzenia, uzyskano zadowalający efekt.

[...] Wykorzystano 600 l zbiorniki z olejem, aby zapewnić ciągłą pracę nagrzewnic przez dwa dni w tygodniu bez potrzeby uzupełniania paliwa. Hala była, bowiem ogrzewana co tydzień w piątki, gdy trwały próby oraz w soboty, podczas prób i nagrania na żywo emitowanego w telewizji. W przypadku urządzeń Master BV 690, 60 l paliwa wystarcza na około 3 godziny pracy jednego urządzenia.

Zaprezentowana wyżej instalacja dwóch nagrzewnic powietrza Master okazała się wystarczająca dla ogrzania ogromnego obiektu, co z pewnością świadczy o dużej wydajności i efektywności tych urządzeń. Podobne instalacje mogą być, bez wątpienia, z powodzeniem realizowane przy okazji innych, zbliżonych imprez o charakterze czasowym.

Artykuł udostępniony za zgodą firmy Master Climate Solutions MCS Central Europe Sp. z o.o., www.masterheaters.pl

 

Przeczytaj także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu