Strona główna » Niestraszne mrozy na Politechnice - budowa nowego wydziału trwa

Niestraszne mrozy na Politechnice - budowa nowego wydziału trwa

Już za niespełna kilka miesięcy Politechnika Poznańska będzie mogła poszczycić się nowym Centrum Mechatroniki, Biomechaniki i Nanoinżynierii, które powstaje u zbiegu ulic Berdychowo i Jana Pawła II w Poznaniu. Firma Budimex S.A., która wygrała przetarg na budowę tego obiektu, planuje zakończyć prace we wrześniu 2011 roku.
 


Mimo ciężkich warunków spowodowanych bardzo niskimi, ujemnymi temperaturami pod koniec 2010 roku, prace budowlane trwają. Ten nowoczesny obiekt o powierzchni zabudowy 3 784,4 m² będzie składał się z pięciu i częściowo dwóch kondygnacji o łącznej powierzchni 15 610 m². Znajdą się tam zarówno sale dydaktyczne, laboratoria, sale audytoryjne, jak również zielone tarasy zapewniające wypoczynek i chwilę odprężenia studentom i wykładowcom.

W chwili obecnej wszystkie prace zmierzają ku zakończeniu stanu surowego. Sroga zima nie przeszkadza budowlańcom w realizacji inwestycji zgodnie z planem. Obecne rozwiązania technologiczne, jak również wiele maszyn i urządzeń wykorzystywanych na budowie, umożliwiają postępowanie prac nawet podczas niesprzyjającej pogody.

- W okresie zimowym, gdy na zewnątrz panują niskie temperatury, niezastąpione okazują się nagrzewnice powietrza - mówi inżynier budowy Jakub Wawrzyniak - To między innymi dzięki nim możemy kontynuować prace.

Przestrzeń pomiędzy stropami, gdzie wkrótce pojawią się ściany i okna, została przysłonięta folią, tak, aby ciepłe powietrze nie uciekało zbyt szybko. Przy tak dużym obiekcie trudno jest, bowiem zadbać o utrzymanie stałej, dodatniej temperatury na całej powierzchni, gdy wokół panują kilkustopniowe mrozy. Okazuje się jednak, że nawet niewielkie podniesienie temperatury na terenie obiektu zapewnia ciągłość robót budowlanych.

Przy budowie CMBiN, firma Budimex wykorzystuje zarówno olejowe nagrzewnice bez odprowadzenia spalin o mocy 44 kW (Master B 150), jak również bardziej wydajne nagrzewnice z odprowadzeniem spalin. Te drugie o wydajności około 80 kW charakteryzuje bardzo duży przepływ powietrza o wartości 3 300 m³/h, oraz temperaturze wydmuchu - 105°C. Warto w tym miejscu podkreślić również fakt, że są to niezwykle wygodne w zastosowaniu urządzenia, ze względu na ich mobilność i gotowość do pracy praktycznie w każdej chwili. Nagrzewnice ogrzewają słupy, stropy i ściany pozwalając na betonowanie kolejnych części obiektu Politechniki. Dzięki ogrzewaniu zostają także spełnione warunki wytrzymałościowe betonu, bez których dalsze prace byłyby niemożliwe.

- Na budowie wykorzystujemy także nadmuchowe nagrzewnice elektryczne Master B 9 - wyjaśnia dalej pan Wawrzyniak. - Obecnie mamy tutaj osiem takich urządzeń. Sprawdzają się dobrze np. przy ogrzewaniu słupów. Dla utrzymania temperatury słupy okrywane są folią. W takiej sytuacji nagrzewnice elektryczne są bezpieczniejsze, gdyż wysokiej mocy urządzenia spalinowe mogłyby spalić plandekę na stosunkowo niewielkiej powierzchni słupów. Nagrzewnice elektryczne wykorzystywane są także do ogrzewania mniejszych pomieszczeń, takich jak np. biura.

Przenośne urządzenia grzewcze będą z pewnością wykorzystywane także przy pracach wykończeniowych do podgrzewania posadzek czy osuszania pomieszczeń. Sprawdzą się tutaj zarówno nagrzewnice olejowe, jak i elektryczne.

Widać, więc, że pracownikom firmy Budimex niestraszne są złe warunki atmosferyczne, a Politechnika Poznańska już wkrótce będzie miała nowoczesny obiekt, którego z pewnością będzie mogła pozazdrościć niejedna uczelnia.

Artykuł udostępniony za zgodą firmy Master Climate Solutions MCS Central Europe Sp. z o.o., www.masterheaters.pl

 

Przeczytaj także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu