Strona główna » Niezastąpione na każdej budowie - przenośne nagrzewnice powietrza

Niezastąpione na każdej budowie - przenośne nagrzewnice powietrza

Mobilne nagrzewnice powietrza to niezawodny sposób na szybkie ogrzanie różnorodnych miejsc i pomieszczeń. Gdy inne rozwiązania zawodzą lub zwyczajnie warunki nie pozwalają na ich zastosowanie, tego typu urządzenia z pewnością się sprawdzą.

Można je zastosować zarówno wewnątrz budynków, jak i na otwartej przestrzeni. Nieduże, łatwe w obsłudze, szybkie w uruchomieniu i przede wszystkim mobilne - to wszystko sprawia, że sięgają po nie zarówno profesjonaliści z branży budowlanej, rolniczej czy przemysłowej, jak również domowi amatorzy remontów na własną rękę. Niezależnie od sytuacji i w każdych warunkach, nawet tych najbardziej ekstremalnych, można zastosować odpowiedni typ nagrzewnicy nadmuchowej. Wybór jest szeroki, bo na rynku dostępne są modele zasilane prądem, olejem opałowym lub napędowym, a także gazem. Daje to możliwość swobodnego doboru urządzenia.

Wśród przenośnych nagrzewnic powietrza wyróżnić można te przeznaczone do pracy w dużych obiektach budowlanych, przy budowach i remontach dróg, parkingów itp., jak również przy zwyczajnych pracach wykończeniowych w domach jednorodzinnych, mieszkaniach czy np. obiektach publicznych. Ogromną zaletą jest fakt, że ich uruchomienie zajmuje niewiele czasu i są one gotowe do pracy właściwie w każdym momencie. Przy okazji zlikwidowany zostaje też problem kosztownej instalacji ogrzewania innego typu.


Nagrzewnice olejowe

Piece nadmuchowe zasilane olejem napędowym lub opałowym, to jedne z najczęściej spotykanych na budowach urządzeń stosowanych do osuszania budynków, ogrzewania pomieszczeń zamkniętych czy nawet rozmrażania innych maszyn podczas silnych mrozów. Odporne na niskie temperatury, bardzo wytrzymałe, a przy tym wydajne szybko znajdują uznanie wśród branży budowlanej i nie tylko.

Nagrzewnice olejowe możemy podzielić na modele bez odprowadzania spalin i z odprowadzaniem spalin. Choć lista ich zastosowań jest bardzo długa, te drugie sprawdzają się w zamkniętych pomieszczeniach, w których dodatkowo pracują ludzie, a wentylacja nie jest zbyt dobra. Poprzez zastosowanie wymiennika ciepła, nagrzewnica wytwarza w 100% czyste ciepło, a duża cyrkulacja powietrza zapewnia równomierne ogrzewanie. Dodatkową zaletą jest także możliwość podłączenia giętkich przewodów do rozprowadzania ciepłego powietrza. Urządzenie może być wówczas zainstalowane poza obiektem, a ogrzane powietrze trafia do wewnątrz właśnie dzięki takim przewodom odpornym na wysoką temperaturę. Nagrzewnice tego typu często spotykane są również podczas ogrzewania tzw. namiotów roboczych przy wszelkiego rodzaju pracach drogowych, kanalizacyjnych itp., jak i takich, w których organizowane są różnego rodzaju imprezy.

Nagrzewnice bez odprowadzenia spalin z kolei, dobrze sprawdzają się w obiektach budowlanych, przyspieszając np. procesy wiązania betonu. Należy pamiętać jednak, że nie mają one wymiennika ciepła i w związku z tym powinny pracować wyłącznie w dobrze wentylowanych pomieszczeniach lub na otwartej przestrzeni.

Dla usprawnienia pracy, do większości modeli nagrzewnic olejowych można bez problemu podłączyć termostat regulujący temperaturę. Standardowo zostały one także wyposażone w koła i wygodny uchwyt ułatwiający transport i przestawianie między pomieszczeniami. Charakterystyczną cechą tego typu urządzeń jest także duży przepływ powietrza pozwalający na szybkie i skuteczne ogrzanie obiektu czy miejsca pracy. Kształtuje się on na poziomie od 280 m³/h w przypadku najmniejszych modeli bez odprowadzenia spalin do 12 500 m³/h dla urządzeń z odprowadzeniem spalin o największej wydajności. Zużycie paliwa jest przy tym stosunkowo nieduże - np. dla nagrzewnicy Master B 150 (firmy MCS) o wydajności 44 kW wynosi ono ok. 3,7 kg/h. Parametry te mogą oczywiście różnić się w zależności od producenta i samej konstrukcji urządzenia.

Nagrzewnice gazowe

W wielu przypadkach w branży budowlanej wykorzystywane są także nagrzewnice gazowe. Często stosuje się je w sytuacji, gdy oprócz ciepłego powietrza trzeba także dostarczyć parę wodną potrzebną np. do twardnienia zapraw wapiennych. Warto jednak podkreślić, że mogą one być stosowane tylko wówczas, gdy zapewniona jest bardzo dobra wentylacja pomieszczenia oraz nie przebywają w nim na stałe ludzie. Tego typu urządzenia dobrze sprawdzają się w przypadku mniejszych obiektów, są też stosunkowo niedrogie w eksploatacji. Jak przystało na urządzenia przenośne są łatwe w transporcie i użytkowaniu. Oferowane są również różne udogodnienia, takie jak np. modele z elektronicznym zapłonem, do których dodatkowo można podłączyć termostat. Natomiast zastosowanie zestawu do sprzęgania butli gazowych zlikwiduje problem z ich częstą wymianą.

Nagrzewnice elektryczne

Nagrzewnice zasilane prądem stanowią stałe źródło ciepła często wykorzystywane przy pracach remontowych. Świetnie nadają się do mniejszych pomieszczeń dogrzewanych sporadycznie lub podczas ich osuszania oraz w przypadku drobniejszych prac wykończeniowych. Szczególnie polecane są malarzom, tynkarzom i płytkarzom, którzy w łatwy i szybki sposób mogą z nich skorzystać. Na rynku dostępnych jest kilka modeli o różnej wydajności - bez kłopotu można, więc dobrać odpowiednie urządzenie dla swoich potrzeb.

Ich niewątpliwą zaletą jest cicha praca oraz brak spalin i jakichkolwiek zapachów. Ciekawostką jest także model z możliwością zastosowania przewodu giętkiego do rozprowadzenia ciepłego powietrza, który zdecydowanie wyróżnia się wśród typowych nagrzewnic elektrycznych. Pomimo, że niektórych mogą zaniepokoić wyższe koszty eksploatacji tego typu urządzeń, to bez wątpienia ich 100% wydajność oraz bezproblemowa instalacja zrekompensują, choć częściowo, wszelkie niedogodności.

Dobór mocy nagrzewnicy powietrza

Przed wyborem odpowiedniej nagrzewnicy należy określić niezbędną minimalną moc grzewczą. Należy przy tym wziąć pod uwagę objętość pomieszczenia, które ma być ogrzane (V), wymagany przyrost temperatury (ΔT) oraz współczynnik izolacji cieplnej, zależny od rodzaju konstrukcji obiektu oraz izolacji (K). Moc grzewczą oblicza się wg wzoru:
 

V x ΔT x K = kcal/hZnając potrzebną moc grzewczą można przystąpić do wyboru właściwej nagrzewnicy, biorąc pod uwagę jej zastosowanie, rodzaj paliwa, wydajność czy np. cenę. Zawsze jednak należy pamiętać, że podczas stosowania nagrzewnic nadmuchowych niezbędna jest dobra wentylacja pomieszczeń.

Przeliczanie jednostek

1 kW = 860 kcal/h
1 kcal/h = 3,97 Btu/h
1 kW = 3412 Btu/h
1 Btu/h = 0,252 kcal/h

Artykuł udostępniony za zgodą firmy Master Climate Solutions MCS Central Europe Sp. z o.o., www.masterheaters.pl

 

Przeczytaj także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu