Strona główna » Okresowy przegląd nagrzewnic powietrza - podstawowe zasady konserwacji

Okresowy przegląd nagrzewnic powietrza - podstawowe zasady konserwacji

Jesienne zimne poranki coraz częściej przypominają o tym, że zima zbliża się wielkimi krokami. Przygotowując się na nadejście mroźnej pogody warto sprawdzić stan techniczny urządzeń, które w ubiegłym roku pomagały nam walczyć z zimnem. Przenośne nagrzewnice powietrza, choć w większości odporne na trudne warunki, wymagają również konserwacji.

Podstawowej oceny urządzenia możemy zazwyczaj dokonać samodzielnie. Warto sprawdzić przede wszystkim, jaki jest ogólny stan nagrzewnicy - jej czystość, wygląd obudowy i przewodów zasilających. W przypadku nagrzewnic olejowych konieczne jest sprawdzenie zbiornika z paliwem, czy nie zalega w nim olej lub woda. Jeśli w zbiorniku zalega olej to koniecznie należy sprawdzić, jakiej jest on jakości. Liczne zanieczyszczania zbiornika w wyniku nie używania urządzenia przez dłuższy okres czasu mogą powodować nieprawidłową pracę, a nawet doprowadzić do poważnych awarii.

Nie zaszkodzi także sprawdzić filtr paliwa oraz filtry powietrza w przypadku niskociśnieniowych nagrzewnic olejowych, a przy nagrzewnicach gazowych - stan reduktora, przewodów gazowych oraz szczelność połączeń. Dodatkowo, przed włączeniem nagrzewnicy gazowej warto też upewnić się, czy w butli znajduje się gaz. Paradoksalnie, pusta butla jest najczęściej powodem kłopotów z uruchomieniem.

Samodzielnie można, więc bez problemu wyczyścić kratki wlotowe, zbiornik, filtr paliwa oraz powietrza czy po prostu obudowę.
 

Bezpieczeństwo

Najważniejszym elementem przygotowania nagrzewnicy do ponownej pracy jest sprawdzenie czy jej stan techniczny nie zagraża naszemu bezpieczeństwu. Podłączenie niesprawnej nagrzewnicy może spowodować nie tylko uszkodzenie samego urządzenia, ale także zagrażać zdrowiu lub życiu ludzi pracujących w jej otoczeniu - ostrzega Marcin Czerwiński - doradca techniczny w firmie MCS Central Europe, produkującej mobilne nagrzewnice powietrza Master.

W przypadku jakichkolwiek podejrzeń, ze nagrzewnica może być niesprawna należy udać się do najbliższego punktu serwisowego. Zadymiona obudowa, ocierający się o nią wentylator, ślady wycieku paliwa lub jego nieczyste spalanie (objawia się białym lub czarnym dymem), to jedne z wielu powodów, dla których koniecznie trzeba oddać urządzenie w ręce specjalisty.
 

Standardowy przegląd

W przypadku nagrzewnic gazowych serwisanci najczęściej sprawdzają termopary i elektrozawory oraz stan systemu zapłonowego. Właściciele nagrzewnic olejowych mogą natomiast spodziewać się regulacji ciśnienia, czyszczenia palnika, komory spalania lub wymiany zużytych lub niesprawnych części takich, jak np. filtr paliwa lub filtry powietrza. Sprawdzeniu poddawane są zazwyczaj elementy sterujące oraz regulujące pracę urządzenia, jak również np. szczelność i drożność przewodów paliwowych.

Planując ponowne uruchomienie nagrzewnicy po dłuższym okresie jej nie użytkowania należy wziąć pod uwagę kilka ważnych elementów. Wiele zależy od tego, w jakim stopniu była ona eksploatowana do tej pory. Z pewnością urządzenia pracujące po kilka godzin dziennie przez całą zimę będą wymagały bardziej wnikliwego przeglądu niż te używane sporadycznie, w wyjątkowych sytuacjach. Do autoryzowanego serwisu powinien udać się każdy, kto ma jakiekolwiek wątpliwości, co do pracy urządzenia oraz w przypadku widocznych usterek i złego stanu technicznego urządzenia.
 

Autoryzowany serwis

Pamiętajmy też, że jeśli nagrzewnica jest stosunkowa nowa, wiele napraw może podlegać jeszcze gwarancji. Dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie eksperymentować i nie próbować samodzielnej konserwacji, jeśli ewidentnie wymaga ona oceny specjalisty. Warto podkreślić, że korzystając z autoryzowanych punktów serwisowych mamy gwarancję, że nasze urządzenie zostanie sprawdzone przez fachowców, a części zamienne będą oryginalne. W ten sposób możemy mieć pewność, że nagrzewnica popracuje jeszcze przez kolejne sezony grzewcze.

Artykuł udostępniony za zgodą firmy Master Climate Solutions MCS Central Europe Sp. z o.o., www.masterheaters.pl

 

Przeczytaj także:


Przejdź do strony głównej
Korzystanie z tej witryny oznacza wyrażenie zgody na wykorzystanie plików cookies. Więcej informacji możesz znaleźć w naszej Polityce Cookies.
Nie pokazuj więcej tego komunikatu