Masz pytanie?

Klimatyzatory wielofunkcyjne. Jedno urządzenie, a wiele korzyści

Systemy klimatyzacji, które zajmują się wyłącznie schładzaniem pomieszczeń, przestają być aż tak atrakcyjne dla klientów. Wynika to z prostego faktu, że urządzenia wielofunkcyjne tanieją z roku na rok. Dzięki temu zakup klimatyzatora odgrywającego dodatkową rolę (lub kilka!) mieści się w budżecie wielu polskich rodzin.

Zalety klimatyzatorów wielofunkcyjnych

Na ich korzyść przemawia również oszczędność miejsca. Nie trzeba bowiem inwestować w inne sprzęty, które zajmują cenną przestrzeń. Połączenie kilku funkcji w jednym urządzeniu pozwala lepiej zagospodarować wnętrze oraz popracować nad wystrojem. Co więcej, klimatyzatory do mieszkania wielofunkcyjne wyróżniają się znakomitą estetyką, o czym jeszcze wspomnimy.

Dlaczego jeszcze warto zainteresować się tego typu urządzeniami? Dobrym powodem może być po prostu zadbanie o zdrowie. Nowoczesne klimatyzatory do domu z dodatkowymi funkcjami potrafią dobrze wpłynąć na organizm oraz ogólne samopoczucie. Jest to możliwe dzięki utrzymywaniu w mieszkaniu odpowiedniego klimatu poprzez zmianę wilgotności oraz czystości powietrza. Przyjrzyjmy się więc, co konkretnie potrafi wielofunkcyjna klimatyzacja.

Klimatyzator i osuszacz powietrza w jednym

Zbyt wysoka wilgotność powietrza wewnątrz budynku może doprowadzić do wielu kłopotów. Szczególnie niebezpieczny jest rozwój grzybów oraz pleśni. Poza tym należy uważać na pojawiające się z tego powodu problemy zdrowotne, takie jak zmniejszenie odporności, gorsze znoszenie wysiłku fizycznego czy dolegliwości dermatologiczne.

Skąd bierze się wilgoć w mieszkaniu? W znacznym stopniu odpowiada za to zła izolacja cieplna, słabo działająca wentylacja oraz zbyt szczelnie zamknięte okna. Mniejszym stopniu odpowiadają za to warunki zewnętrzne (np. intensywny, długotrwały deszcz) i różne domowe obowiązki, takie jak pranie czy prasowanie. Przez to bardzo łatwo osiągnąć wilgoć, która przekracza dozwolone normy.

Przyjmuje się, że wilgotność na poziomie 40-60% jest optymalna. Klimatyzatory wielofunkcyjne mogą utrzymać taki stan rzeczy przez cały czas. Wspomagają wentylację pomieszczeń i osuszają mieszkanie w ekspresowym tempie. Wbudowany osuszacz można włączać i wyłączać oddzielnie od samego klimatyzatora. Przydaje się to w sytuacjach, w których powietrze jest mocniej zawilgocone: zostało zalane czy wywiesiło się pranie. Zainteresowani małą klimatyzacją z funkcją osuszania powinni zwrócić uwagę na przenośny model Dimplex PC 35 AMB. Bardziej wymagającym polecamy urządzenie split Daikin FTXA25AW.

Nawilżanie powietrza klimatyzatorem

Skoro była już mowa o zbyt dużej wilgoci, to warto przybliżyć zgoła odmienną sytuację. Nadmiernie wysuszone powietrze (poniżej 40% wilgotności) to problem, który pojawia się wraz z rozpoczęciem sezonu grzewczego. Ogrzewanie podnosi bowiem temperaturę powietrza w powietrzu, ale jednocześnie mocno zmniejsza poziom wilgoci. Efektem mogą być choroby układu oddechowego, infekcje oraz pogorszenie samopoczucia. Na szczęście wielofunkcyjne klimatyzatory są w stanie temu zaradzić dzięki wbudowanemu nawilżaczowi.

Urządzenia wyposażone zostały w specjalny zbiornik na wodę, którą uzupełnia się w miarę potrzeb. Podobnie do osuszaczy mogą one działać niezależnie od samej klimatyzacji. Można więc z nich skorzystać tylko wtedy, gdy pojawia się taka potrzeba.

W tej roli najlepiej sprawdzają się mobilne wersje klimatyzatorów. Wyróżniają się niewielkimi wymiarami, przystępną ceną i niskim kosztem eksploatacji. Polecamy zwłaszcza dwa popularne modele klimatyzatorów przenośnych: Fral SPOT COOLER FSC 03 i Fral FSC 03 z dołączoną uszczelką okienną, która umożliwia zainstalowanie dwóch rur. To dobre rozwiązanie do kamperów czy niewielkich pomieszczeń.

Do mieszkań i domów lepszym pomysłem może okazać się montowany na stałe klimatyzator Daikin Ururu-Sarara FTXZ25N z funkcją nawilżania powietrza podczas ogrzewania całego pomieszczenia. To świetne urządzenie posiada wiele możliwości – prócz nawilżenia powietrza, może je osuszać, wentylować, podgrzewać, chłodzić czy oczyszczać. To jeden z najlepszych modeli wielofunkcyjnych.

Klimatyzacja zimą – z funkcją grzania

Czy klimatyzatory do mieszkania mogą działać przez cały rok? Jak najbardziej! Za nieustanną przydatność odpowiada funkcja grzania zimą. Klimatyzacja inwerterowa odwraca działanie systemu. Dlatego urządzenie jest przydatne także poza okresem wiosenno-letnim. Wystarczy jeden przycisk, aby zmienić sposób działania klimatyzatora do domu. Dzięki prostej obsłudze oraz dobrej efektywności coraz częściej staje się jedynym źródłem ciepła w mniejszych mieszkaniach. W wielu sytuacjach sprawdza się też jako uzupełnienie pozostałych sposobów na ogrzewanie pomieszczeń.

Sporo osób obawia się, że klimatyzatory wielofunkcyjne z ogrzewaczem są mało wydajne oraz drogie. Kiedyś to mogło być prawdą, współcześnie pozostał po tym tylko mit. Wystarczy porównać koszt eksploatacji i efektywność elektrycznych farelek czy olejowych grzejników, aby zobaczyć znaczącą przewagę klimatyzacji z funkcją grzania. Nawet małe, przenośne urządzenie (takie jak Fral FSC12H) w niskiej cenie przewyższa tradycyjne rozwiązania w tym zakresie. Oczywiście im bardziej zaawansowany model, tym lepsza wydajność. Dlatego warto zainwestować w sprzęt z wyższej półki. Dobrym pomysłem wydaje się Daikin Stylish FTXA50AT, FTXA50AW czy Daikin Ururu-Sarara FTXZ25N.

Oczyszczacz powietrza i klimatyzator

Powietrze w zamkniętych pomieszczeniach może zawierać sporo szkodliwych drobnoustrojów, bakterii czy wirusów, a zwłaszcza kurzu. Są one oczywistym zagrożeniem dla ludzkiego organizmu. Pozbycie się ich nie należy jednak do szczególnie trudnych. Dzięki klimatyzatorom do mieszkania z funkcją oczyszczacza powietrza można stale kontrolować jego jakość.

Zasada działania urządzeń z funkcją oczyszczania opiera się na różnego rodzaju filtrach. To one odpowiadają za zatrzymanie drobinek i oczyszczonego powietrza z powrotem do pomieszczenia. Klimatyzatory wielofunkcyjne bardzo często posiadają też jonizatory. Są one w pewien sposób powiązane z oczyszczaniem, ponieważ wzbogacają powietrze w bardzo korzystne dla zdrowia jony ujemne. To przekłada się bezpośrednio na lepsze samopoczucie oraz kondycję organizmu.

Eksploatacja klimatyzatorów z funkcją oczyszczacza polega wyłącznie na regularnej wymianie znajdujących się w środku filtrów. Z tego powodu urządzenia typu LG AP12RT DUALCOOL, czy Daikin FTXP71M Comfora cieszą się tak dużym zainteresowaniem.

W jakim momencie najlepiej zainwestować w klimatyzatory wielofunkcyjne?

W przeciwieństwie do standardowej klimatyzacji urządzenia wielofunkcyjne mogą z powodzeniem działać przez cały rok. Dlatego montaż systemu przed okresem jesienno-zimowym ma więcej sensu, niż mogłoby się to wydawać.

Oczywiście na korzyści wynikające ze schładzania pomieszczeń trzeba poczekać aż do późnej wiosny. Trzeba jednak pamiętać, że klimatyzacja wielofunkcyjna może też ogrzać cały dom. Tak zwane klimatyzatory inwerterowe są znacznie lepszym rozwiązaniem od tradycyjnych alternatyw. Wyróżniają się zarówno ceną zakupu, jak i kosztem eksploatacji.

Do mniej istotnych, ale nie całkowicie nieważnych powodów inwestycji, należy zaliczyć skrócone oczekiwanie na dostawę i montaż. Latem producenci oraz fachowcy nie nadążają z wykonywaniem zleceń, ponieważ jest ich za dużo. Przeciętny czas oczekiwania na realizację wydłuża się do około 2-3 tygodni. Tymczasem jesienią można cieszyć się czystym, optymalnie nawilżonym i ciepłym powietrzem nawet następnego dnia po złożeniu zamówienia (jednostki przenośne) lub w kilka dni po dograniu szczegółów montażu (klimatyzatory stacjonarne).

Które marki klimatyzatorów do domu są godne uwagi?

Podobnie jak w każdej innej dziedzinie, istnieją producenci lepsi i gorsi. W interesie klienta jest zakup urządzenia, które będzie wykonywać wszystkie swoje zadania bez zarzutu. W związku z tym należy zastanowić się nad modelem przed podjęciem decyzji. Nowoczesne modele klimatyzatorów wielofunkcyjnych cechują się trwałością, prostotą obsługi i wysoką wydajnością. Wśród godnych polecenia marek znajdują się m.in.:

  • LG
  • Aux
  • Gree
  • Daikin
  • Mitsubishi
  • Fral
  • Blaupunkt
  • Warmtec

Ich nazwy są gwarancją jakości. Nie można też zapomnieć o estetyce wykonania klimatyzacji. Są to bowiem całkiem widoczne urządzenia. Wymienieni producenci przywiązują sporą uwagę do detali oraz ogólnego designu. Stawiają na różnorodność i uniwersalność. Z tego powodu klimatyzacja do mieszkania nie odbiega wyglądem od typowego wystroju.

Zalety wielofunkcyjnej klimatyzacji sprawiają, że coraz częściej trafia ona do polskich domów. Trudno dziwić się temu trendowi. System przydatny przez cały rok, który dba nie tylko o komfort cieplny, ale również dobre samopoczucie, jest rozsądną inwestycją.

Aby dowiedzieć się więcej i przekonać się do zakupu klimatyzacji, polecamy również:


Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.
Facebook