Masz pytanie?

Bezpieczne i zdrowe użytkowanie klimatyzatorów

W wielu przypadkach niechęć do klimatyzacji bierze się z mylnego przekonania, że korzystanie z klimatyzatorów jest niezdrowe i niebezpieczne. Takie opinie wynikają przede wszystkim z niewiedzy. Bo wystarczy, że poznamy bliżej specyfikę tych urządzeń, a dowiemy się, że właściwa obsługa klimatyzacji gwarantuje nam jej nieszkodliwość.

 

Odpowiednie ustawienia temperatury i nawiewu w klimatyzatorach

Jedną z najczęstszych obaw, jaka towarzyszy zakupującym klimatyzator, jest perspektywa przeziębienia się. Warto wiedzieć, że to nie klimatyzacja jest głównym sprawcą ewentualnego kataru, ale właściciel, który nie zadbał o poprawne ustawienie parametrów urządzenia. Najczęściej popełnianym błędem jest zadawanie klimatyzatorowi temperatury zbyt niskiej albo zbyt wysokiej (jeśli klimatyzator ma również funkcję grzewczą). Uważa się, że komfortową temperaturą  dla człowieka jest przedział od 21 do 25 stopni Celsjusza przy wilgotności 40-60%. W przypadku klimatyzacji, temperatura powinna być ustawiana w zależności od temperatury panującej na zewnątrz klimatyzowanego pomieszczenia, albo temperatury w sąsiadującym pomieszczeniu. Różnica temperatur nie powinna być wyższa niż 7 stopni. Zbyt niska temperatura to niemal gwarancja przeziębienia, zbyt ciepłe powietrze to pomniejszony poziom wilgotności, który może skutkować wysuszeniem skóry i śluzówek (choroby gardła, łzawienie oczu itd.)
Zagrożenie dla zdrowia może powodować też złe ustawienie nawiewu klimatyzatora. Za optymalną prędkość nawiewu uważa się taką, która nie przekracza 0,2 km/h. Zbyt silny nawiew to w efekcie niezdrowy przeciąg.

 

 

Prawidłowe umiejscowienie klimatyzatora

Bardzo istotną sprawą jest ustalenie właściwego miejsca dla klimatyzatora, bez względu na to czy jest to klimatyzator przenośny czy stacjonarny.  Podstawowym wymogiem prawidłowego działania tego urządzenia jest dobra wentylacja pomieszczenia. Jeśli klimatyzator nie będzie pobierał świeżego powietrza, powietrze, które schłodzi będzie również złej jakości, a to niesie za sobą ryzyko pogorszenia samopoczucia użytkownika. Nieprawidłowością jest również złe umiejscowienie urządzenia. Aby nie stwarzało ono zagrożenia dla zdrowia, musi być tak zlokalizowane, by osoby przebywające w klimatyzowanym pomieszczeniu nie były narażone na bezpośredni podmuch zimnego powietrza. Jeżeli nie wiesz jak dobrać i umiejscowić klimatyzator - skontaktuj się z nami - pomożemy znaleźć najlepsze rozwiązanie.

 

 

Czyszczenie klimatyzatora

Właściwa pielęgnacja urządzenia to kolejna bardzo ważna kwestia, która podnosi bezpieczeństwo użytkowania klimatyzacji. Sprawnie działający klimatyzator to taki, który m.in. nie wydziela podczas swojej pracy nieprzyjemnego zapachu. Taki zapach to bowiem niepokojący sygnał, który może świadczyć o znacznym zanieczyszczeniu urządzenia. Wówczas, należy jak najszybciej zgłosić ten problem firmie instalującej bądź serwisującej urządzenie (np. KLIMA-TOP).
Ryzyko rozwoju bakterii  i drobnoustrojów w dobrze konserwowanym klimatyzatorze jest bardzo małe. Nie powinniśmy się obawiać popularnej Legionelli (choroby legionistów). Bakteria ta nie występuje w domowych typach takich urządzeń, bo nie ma tam dla niej odpowiednich warunków do rozwoju. Jeśli się pojawia, to tylko w zanieczyszczonych instalacjach klimatyzacji kanałowej (np. w hotelach, budynkach użyteczności publicznej).

 

 

Najbardziej narażoną na działanie wirusów i grzybów częścią klimatyzatora są jego filtry. Podstawowym zadaniem użytkownika jest regularne czyszczenie tych elementów. Można robić to samodzielnie, używając do tego jedynie miękkiej szmatki, wody i mydła lub podstawiając pod silny strumień wody. Jak często czyścić klimatyzator?  Najlepiej co 2 tygodnie. Nowoczesne modele urządzeń mają wbudowane sygnalizatory, które dają znać, kiedy należy wyczyścić filtr albo go wymienić. Istnieją również tak zaawansowane klimatyzatory (np. LG), które mają wbudowany system AUTO CLEAN, niedopuszczający do rozwoju bakterii po wyłączeniu urządzenia. Pamiętajmy, że oprócz czyszczenia, należy również zadbać o regularny serwis urządzenia. Za normę przyjmuje się serwisowanie klimatyzatora raz na rok lub raz na dwa lata, jeśli usługa obejmuje również dezynfekcję wymiennika jednostki wewnętrznej.


Podsumowując, klimatyzacja została stworzona po to, by ułatwić nam życie, a nie stwarzać zagrożenie dla naszego zdrowia. Jeżeli chcemy przy jej pomocy, podnieść komfort życia, wystarczy, że zadbamy o jej prawidłowe funkcjonowanie.

 

Posiadamy prawa autorskie do w/w artykułu. Kopiowanie niniejszego opisu lub jego wykorzystywanie bez zgody firmy KLIMA-TOP prawnie zabronione.

 

Przeczytaj także:

 

Facebook